Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budżet Rudy Śląskiej na 2022 rok uchwalony. Wydatki mają wynieść miliard złotych

 • Dodano: 2021-12-17 08:30, aktualizacja: 2021-12-17 09:22

Miliard złotych wyniosą przyszłoroczne wydatki Rudy Śląskiej.

Ponad 231 mln zł na inwestycje

Blisko 1/4 tej kwoty, czyli ponad 231 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje. Najwięcej, bo ponad 136 mln zł pochłoną zadania drogowe z kontynuacją budowy trasy N-S, przebudową ul. Wolności oraz modernizacją ul. Bałtyckiej. W przyszłym roku ruszyć ma budowa nowych mieszkań komunalnych w  Rudzie, kontynuowana będzie budowa nowego budynku szkoły w  Bielszowicach. Te oraz kilkadziesiąt innych zadań inwestycyjnych znalazło się w uchwalonym dziś przez Radę Miasta budżecie Rudy Śląskiej na 2022 r.

Zgodnie z przyjętą  uchwałą budżetową przyszłoroczne dochody mają wynieść 900,7 mln zł, natomiast wydatki przekroczą po raz pierwszy w historii miasta 1 mld zł i wyniosą dokładnie 1 014,8 mln zł. Deficyt w kwocie 114,1 mln zł ma zostać pokryty m.in. z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także z dotacji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz uzupełnienia subwencji ogólnej.

Z zaplanowanych 231,4 mln zł na inwestycje, najwięcej bo ponad 136 mln zł przypaść ma na drogi. Kontynuowana będzie budowa trasy N-S w kierunku autostrady, rozpocząć się ma przebudowa ul. Wolności w  Rudzie oraz modernizacja ul. Bałtyckiej w  Kochłowicach. Ponadto kontynuowana będzie modernizacja ul. Janasa. Ponad 37 mln zł mają wynieść wydatki na inwestycje oświatowe.

Tu sztandarową pozycją jest budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w  Bielszowicach. Ponad 30 mln zł przeznczonych ma być na gospodarkę mieszkaniową. Środki mają być przeznaczone na budowę nowych mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w  Rudzie, partycypację w budowie nowego budynku mieszkalnego w ramach RTBS przy ul. Tomanka w  Orzegowie, czy termomodernizację kilkunastu budynków wielorodzinnych znajdujących się w miejskim zasobie mieszkaniowym. Na zadania rewitalizacyjne w przyszłym roku przeznaczonych ma zostać 16,4 mln zł. M.in. kontynuowana ma być rewitalizacja dwóch parków w  Nowym Bytomiu w ramach budowy Traktu Rudzkiego. Nową inwestycją ma być natomiast rewitalizacja pl. Niepodległości w  Goduli oraz budowa alei pomiędzy ul. Kopalnianą a ul. Korfantego w  Bykowinie. Ponad 5,5 mln zł ma wynieść pula środków na realizację przedsięwzięć z zakresu ekologii. Realizowany będzie  kolejny etap dofinansowania do budowy instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym. Zaplanowano także wydatki na dopłatę do wymiany systemów ogrzewania na ekologiczne.

– Tak duże pieniądze zabezpieczone na przyszłoroczne przedsięwzięcia inwestycyjne nie oznaczają, że nagle Ruda Śląska stała się bogatym miastem. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że dzięki dotacjom unijnym, a także wielu programom rządowym udaje nam się pozyskać spore środki zewnętrzne na inwestycje, ale brakuje nam ich na podstawową działalność, którą finansujemy z wydatków bieżących – tłumaczy Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.


Wydatki bieżące natomiast to zdecydowana większość wszystkich wydatków miasta. To właśnie z tych pieniędzy finansowane są m.in. wynagrodzenia i praktycznie całe utrzymanie miasta. Niestety wydatki te drastycznie rosną. Spowodowane jest to m.in. podwyższeniem pensji minimalnej, czy wzrostem cen paliw, energii elektrycznej i gazu.

- Tylko w przyszłym roku będziemy musieli zapłacić za prąd o ponad 60% więcej niż do tej pory. Natomiast za gaz, który w przyszłym roku zakupimy do naszych miejskich jednostek zapłacimy ponad 250% więcej – wskazuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Niedoszacowanie stawki opłaty śmieciowej

Osobną kwestią w przypadku budżetu Rudy Śląskiej jest ciągłe niedoszacowanie stawki opłaty śmieciowej do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez miasto w tym zakresie. W ciągu 5  lat miasto dopłaciło do systemu gospodarki odpadami ponad 31 mln zł. W przyszłym roku dopłata ta wyniesie przynajmniej 5,5 mln zł. Żeby pokryć tę kwotę w projekcie budżetu do zera „obcięto” dotacje na sport oraz zmniejszono plan remontów dróg o ponad 3,8 mln zł.

- Chcieliśmy w końcu ten problem rozwiązać. Po prostu nie stać nas jako samorządu na takie dopłacanie. Jeszcze w listopadzie zaproponowaliśmy podniesienie opłaty z 30 do 34 zł. Takie rozwiązanie spowodowałoby, że system praktycznie by się zbilansował. Dodatkowo zadeklarowaliśmy, że w przypadku podjęcia takiej uchwały z zaoszczędzonej kwoty 2,5 mln zł przeznaczymy na kluby sportowe. Niestety radni nie zgodzili się na to – informuje Krzysztof Mejer.


Podczas wczorajszej sesji 17 radnych zdecydowało jednak o przesunięciu 1,5 mln zł na dotacje na sport oraz 50 tys. zł na dofinansowanie działalności OSP w  Rudzie Śląskiej z zadań związanych z zimowym i letnim utrzymaniem dróg i chodników oraz konserwacją zieleni.

– Oznacza to, że w przyszłym roku może zabraknąć pieniędzy na odśnieżanie, a także koszenie trawników. Niestety decyzja ta będzie miała bardzo poważne konsekwencje, gdyż dotyczy bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej – zaznacza Grażyna Dziedzic.

– W pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć środki na zadania obowiązkowe, dopiero później możemy myśleć o finansowaniu zadań fakultatywnych, czyli nieobowiązkowych. A do takich właśnie zadań należą dotacje na sport – dodaje.

Mniejsze dochody z udziału w podatku PIT

Ruda Śląska podobnie jak inne samorządy w przyszłym roku zmagać się będzie także z problemem mniejszych dochodów z udziału w podatku PIT. W porównaniu do szacowanego tegorocznego wykonania, ubytek ten wynieść może ponad 29 mln zł. To efekt zmian w prawie podatkowym wynikających z uchwalenia tzw. „Polskiego Ładu”. Rząd, aby zrekompensować tę stratę samorządom przekaże im jeszcze w tym roku dodatkowe środki w ramach uzupełnienia subwencji ogólnej. Dla Rudy Śląskiej będzie to kwota 33,3 mln zł.

– Pieniądze te wpisane zostały w projekt budżetu na przyszły rok i faktycznie zniwelują przyszłoroczny ubytek, ale nie rozwiążą całkowicie problemu – komentuje Ewa Guziel, skarbnik miasta.


Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (8)    dodaj »

 • Admin

  Drogi panie M . Dość już tego pana [...]enia co roku o podwyżkach śmieci i brakiem pieniędzy na sport. Widzę też z ostatnich relacji ze zaczyna się pan obracać w kierunku pana Pinokia i jego drużyny . Ja myślę że plan jest prosty wystawić Wesołego na prezydenta nawet pomoc go wypromować a samemu piastować 2stanowisko . Tylko że ludzie w RŚ to nie [...] i dawno przewidzieli te ruchy . Myślę że należy powrócić do korzeni do Bytomia lub dalej na Kaszuby i tam dokonywać destrukcji miast i wiosek. Nic pan nie pokazał , powiem więcej brak jakich kolwiek zasług tak jak pana nowa partia 8 ⭐

 • Dolas

  A ja czekam czy straż/radni w końcu po 1stycznia zaczną coś realnie robić ze stanem powietrza czy nadal będą tylko udawać.

 • Klj

  Radni Rudy Śląskiej to tylko są po to by być przy korycie. Wiem bo z jedną bylą już radną mieszkam na pietrze. Dla kasy zrobiłby wszystko. Mogłabym na jej temat książkę napisać. To co przeżyła bycie radną trzy kadencje to jej nikt nie zabierze. Do dziś lata na imprezy darmowe. Glosowalam na nie tylko raz i już nigdy więcej. Tak więc zastanówcie się kogo wybieracie. Większość radnych te same gęby od lat. Kasa leci i życie też

 • Jorg

  Ja za prąd place 175% więcej za wasze głupie wymysły

 • Padre

  Panie M, wsadź se pan w d te śmieci i podwyżkę opłat. Mało już płacimy? Ile można być dojonym?

 • gerard

  Na sport 1,5 mln zł, a drogi osiedlowe dziura na dziurze i jeszcze ograniczenie odśnieżania. Radni nieporadni znowu dołożyli w imię własnych interesów. Z resztą nawet jeśli by te pieniądze nie poszły na sport to i tak dziur miasto nie łata, więc tak czy siak pieniądze wyrzucone w błoto. Rudzcy radni to po prostu karierowicze. Czyli teraz jeśli wjadę na dziurę i w następstwie będzie to wymagało naprawy to moje koszty niech radni pokrywają na spółę z władzami miasta.

 • Ad

  Gerard ,ty myślisz o czym piszesz?Co dogi osiedlowe mają wspólnego z radnymi i Miastem,które nie jest właścicielem tych dróg .

 • gerard

  ,,Podczas dzisiejszej dyskusji nad uchwałą budżetową 17 radnych opozycji zdecydowało o „przesunięciu” 1,5 mln zł na dotację na sport z zadań związanych m.in. z zimowym i letnim utrzymaniem dróg i chodników oraz konserwacją zieleni''

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.