Wiadomości z Rudy Śląskiej

Burzliwe spotkanie z mieszkańcami. Rudzianie przez dwie godziny zgłaszali swoje problemy

 • Dodano: 2019-10-04 10:30, aktualizacja: 2019-10-04 11:53

O inwestycjach i remontach, a także o porządku w dzielnicy i bieżących problemach rozmawiali wczoraj mieszkańcy Rudy z prezydent Grażyną Dziedzic i jej zastępcami. W Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa odbyło się już drugie w jesiennym cyklu spotkanie z mieszkańcami. W jego trakcie rudzianie przez przeszło dwie godziny informowali o sprawach dotyczących ich najbliższego otoczenia.

Podczas spotkania nie zabrakło dyskusji na temat konsekwencji finansowych, jakimi zostaną obarczone samorządy w związku ze zmianami w prawie, podatkach i systemie wynagrodzeń. Zdaniem władz miasta odbije się to negatywnie na gminnym budżecie, a to może oznaczać konieczność "cięć", również w zakresie inwestycji.

– Musimy ograniczyć wydatki na inwestycje. Od czerwca ogłaszamy tylko te przetargi, na które mamy dofinansowanie unijne oraz na najpotrzebniejsze zadania, żeby później nie okazało się, że nasze miasto wpadło w długi, z których będzie trudno wyjść – zaznaczyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Remonty i inwestycje to tematy, o które najczęściej dopytywali mieszkańcy.

– Inwestujemy w każdej dzielnicy, ale potrzeb jest bardzo wiele. Staramy się jednak, żeby miasto równomiernie się rozwijało – zaznaczyła prezydent Rudy Śląskiej.

Mieszkańcy interesowali się także modernizacją stadionu Slavii przy ul. Sosinki.

– Od razu mówię, że w przyszłym roku to nie nastąpi. Właścicielem stadionu jest klub a nie miasto. Potrzeba trochę czasu i cierpliwości, żeby przejść przez wszystkie niezbędne procedury – podkreślił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Z sali padło też pytanie o powstanie Parku Kulturowego w Rudzie.  

- Park Kulturowy tworzymy po to, bo chcemy zmienić przestrzeń miejską i zachować to, co tutaj jest unikatowe na skalę europejską. Chcemy zachować tą niepowtarzalną zabudowę, która zachowała się jeszcze od czasów, kiedy obecna Ruda była wsią, aż do tego czasu, kiedy stała się dzielnicą przemysłowego miasta - powiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Grupa osób pytała o powody decyzji o planach zamknięcia świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci przy ul. Bujoczka.

– Samorząd ma coraz więcej obowiązkowych zadań do realizacji, a utrzymywanie świetlic, czyli placówek wsparcia dziennego, nie należy do zadań obowiązkowych, ale fakultatywnych – powiedziała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Od dłuższego czasu obserwujemy funkcjonowanie tych placówek oraz analizujemy ich sytuację - dodała.

Wielu mieszkańców interesowały remonty poszczególnych budynków oraz doprowadzenie centralnego ogrzewania do niektórych z nich.

– W ostatnim czasie, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, podczas termomodernizacji budynków przy ul. Matejki wykonaliśmy instalację gazową. Mam nadzieję, że ze względu na ochronę środowiska uda się pozyskać odpowiednie środki, żeby sukcesywnie centralne ogrzewanie podłączać do kolejnych budynków – powiedział wiceprezydent Michał Pierończyk.

Podczas spotkania mieszkańcy mogli zapoznać się z inwestycjami dotyczącymi całego miasta, jak i ich dzielnicy. I tak, inwestycje  już zrealizowane w dzielnicy Ruda w 2019 roku to: budowa łącznika ulic Narcyzów i Chryzantem, w którego skład weszły chodnik i ścieżka rowerowa, ławki, stojaki rowerowe oraz oświetlenie LED. Koszt inwestycji to 660 tys. zł. Kolejna zrealizowana inwestycja to termomodernizacja budynków przy ul. Matejki 2-12, 2A-2B, 7-9, której koszt wyniósł przeszło 7 mln zł. W jej ramach ocieplone zostały ściany stropu i poddasza, wymieniono okna i drzwi, zamontowano kotły gazowe oraz instalację C.O., a także wprowadzono usprawnienia dla niepełnosprawnych. Zakończył się także remont chodnika przy ul. Słowiańskiej.

W trakcie realizacji jest remont ulicy Piastowskiej i drugi etap remontu Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka. Po remoncie placówka będzie miała do dyspozycji ok. 1430 m2, z czego ok. 900 m2 przestrzeni wystawienniczej. Prace remontowe w muzeum, przywrócenie kawiarni, dostosowanie placówki do niepełnosprawnych i profesjonalne nagłośnienie wystawy "Czas to pieniądz”, która na stałe zostanie zainstalowana w muzeum, w sumie inwestycja ta pochłonie koszt prawie 6,5 mln zł.

Wydział Inwestycji Urzędu Miasta opracowuje także projekt budowlano-wykonawczy budowy szybu windowego wraz z przebudową klatki schodowej i dachu w budynku szkoły przy ul. Bujoczka 2. W  tym roku w Rudzie nie zabrakło również inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego, polegającej na budowie strefy aktywności lokalnej w parku Gorgol. Na to zadanie przeznaczonych zostało ponad 200 tys. zł.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:
 

Kolejne spotkanie odbędzie się już w  najbliższy poniedziałek (7 października) w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Joanny 13 w dzielnicy Godula.

Zobacz także

Komentarze (25)    dodaj komentarz »

 • Karlik

  czy stać nas na nowego prezesa MPGMu politologa, u nas wszystko na odwrót, nie dają kogoś kto się zna na robocie, tylko widocznie potrzebują głosów SLD ?

 • dan

  dlaczego ciągle nie ma pieniędzy? Poprzednik miał budżet - dochody na poziomie 450mln zł, w roku 2017 dochody wynosiły 701mln. zł. Rozumiem: tamto było 9 lat temu, ale przyznajcie się, komu dochody wzrosły o tyle? I co dziwne: tego nie widać w mieście, nadal jesteśmy zaściankiem bez przyszłości.

 • Ja

  Same.place.zabaw.nic.dobrego.na.tej.bykowinie.pozal.sie.boze

 • RomanG.

  Nie ma kasy a w MPGM powstało nowe stanowisko wiceprezesa!!!!

 • Wyborca

  Wszędzie gdzie się da w miejskich spółkach tworzy się nowych wicków, kierowników itp. Nasz " pierwszy " wiącek w mieście, który był ostatni w wyborach wyjaśniał już kiedyś że tanio rządzić nie idzie. Każda władza robi to samo. Obsadza swoich na "stołkach" i wciska ludziom kit że są najlepsi. Nadchodzące wybory niestety nie zmienią ilości " stołków " do obsadzenia na minus, wręcz odwrotnie dodają parę intratnych stanowisk dla swoich. W mieście jest to samo.

 • Editt

  Dużo gadania...A wypłaty stoją w miejscu.

 • pracujący

  Nie ma kasy???? to po kiego grzyba wywalono takie rondo za prawie 8 mln Wolności - Magazynowa. Nie można było taniej? Co tu jest grane?

 • Inżynier

  Ściągnij dokumentację z bipu urzędu miasta i przedmiar, podstaw ceny i wyjdzie, przy okazji się dowiesz że budowa drogi to nie tylko asfalt a przebudowa całego uzbrojenia podziemnego.

 • pracujący

  Ty jesteś inżynier? jakaś po[...]ka. Nie potrafisz zrozumieć zwykłego zagadnienia.Pisałem, że można było zrobić taniej, nie z takim rozmachem.Ruda to nie NY. Kierowcy przez tyle lat dawali sobie radę, nawet mimo braku sygnalizacji. Rondo mogło być mniejsze, czyli tańsze a nie rozciągnięte jak kiszki mamuta.

 • Orkan

  Podzielam zdanie. To rondo jest przewymiarowane. Zrobiono je z niepotrzebnym rozmachem.

 • xxx

  Czeba zmienic prezident ona jest daremna futer buduje mieszkania i potem srzedaje miasto tak jak mialo byc na czepiela mieszkania do rodzin z dziecimi.a mieszkaja ludzie bez dzieci

 • Dora

  Czy mógłby mi to ktoś przetłumaczyć

 • zzzzz

  no ale dlaczego ma się dyskryminować ludzi bez dzieci. To że nie mają dzieci nie znaczy, że nie będą mieli. Zreszta jak ktoś nie chce mieć to jego sprawa i co w związku z tym nie moze się starać o mieszkanie? A co to jest za pogląd? Zreszta tam jeszcze sa wolne mieszkania wiec mogą się rodziny z dziećmi starać

 • Łuk

  Ona właśnie nie buduje mieszkań!!! Jeden dom co zbudowała przez 10 lat i stroi pusty a przypomina szpital. Bo miasto zapomniało go zagazować!!!! Dom tak stoi już pół roku, rozumiem że strat nie generuje, stróż robi wolontariat, a światło dają robaczki!!! Jak na Rudzie była burza, to za stawki wody w poniedziałek na Goduli zrobimy Sajgon!!!!!

 • SuchyChlyb

  Miasto zamiast gadać o ile będzie mniej kasy z podatków od ludzi niech napisze ile zrobiło na sprzedaży działek budowlanych oraz pod inwestycje przy DTS. Albo ostatnio ogromny teren na kochlowicach przecież wpadnie więcej podatków od nieruchomości...

 • jo....

  I to jest kultura strażnika miejskiego torba i mycia na stołku i już jedne miejsce zajęte przez jakieś rzeczy moim zdaniem to chyba krzesła są dla ludzi a nie [...]y jakieś .

 • Joniy moga

  Ludzie idioci prezydentka jak lalka i do tego wredny jak stado [...]of Mejer.

 • do joniymoga

  Dumny jesteś ze swego prostackiego wpisu ?

 • Grubernator

  Mo szczęście, bo w wyborach dostoł ino 400 głosow. Tak go miyszańcy naszego grodu kochają.Tak by już na karze wyjechoł Prowda jest tako, że w wyborach dostoł ino jakieś 400 głosow poparcio. Tak go u nos lubią. Downo by pojechoł na taczce, ino go potrzebowała tako jedna pani, co to niby jest jego szefym a sama je ciynko w tych sprawach rządzynio.

 • slaviok

  włąscicielem terenu stadionu jest SKARB PAŃSTWA - PREZYDENT MIASTA RUDA ŚLĄSKA i jest to własnośc a natomiast KLUB SPORTOWY "SLAVIA" jest jedynie użytkownikiem wieczystym wiec znowu jakieś poł prawdy pól nie

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.