Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozpoczęła się 17.edycja spotkań w dzielnicach. Pierwsze zebranie odbyło się w Bykowinie

 • Dodano: 2019-09-30 22:45

Dzisiaj w Bykowinie odbyło się spotkanie prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami, które rozpoczęło 17. edycję zebrań w poszczególnych dzielnicach miasta. Inicjatywa spotkań z mieszkańcami jest realizowana przez władze Rudy Śląskiej co pół roku już od 8 lat. Dziś odbyło się już 148 takie zebranie dzielnicowe.

Na początku wiceprezydent Krzysztof Mejer wskazał zrealizowane w Rudzie Śląskiej inwestycje. Wymienił także te zrealizowane w Bykowinie:

 • remont sali gimnastycznej przy SP nr 2,
 • remont nawierzchni jezdni i chodników na ul. Sławika,
 • parking na ok. 35 samochodów przy ul. Pordzika,
 • wysepka dla pieszych na ul. Górnośląskiej w rejonie ul. Skowronków,
 • remont nawierzchni ul. Korfantego w rejonie ul Moniuszki i od Gwareckiej do Bocznej.

W trakcie realizacji są:

 • siłownia zewnętrzna, stoły, ławki, huśtawka, karuzele itp. w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej,
 • parking przy ul. Zgrzebnioka.

W trakcie prezentacji włodarze miasta zwrócili także uwagę na ograniczone możliwości finansowe samorządów spowodowane ostatnimi zmianami w prawie.

- Ostatnie zmiany w prawie i systemie wynagrodzeń bardzo ograniczyły możliwości finansowe samorządów. Nie spodziewaliśmy się "zmiany zasad gry w trakcie gry", czyli w ciągu trwającego roku budżetowego i w trakcie planowania następnego budżetu – powiedziała prezydent.

Realnym problemem dla finansów miasta są zmiany ustawowe dotyczące wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia oraz obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc.

- Pracujący mieszkańcy z jednej strony zyskają, co niewątpliwie jest dobre i nas cieszy, jednak "druga strona medalu” jest taka, że mogą one wpłynąć na poziom życia w mieście. Z powodu tych zmian wpływy do budżetu Rudy Śląskiej w przyszłym roku mogą być mniejsze nawet o 27 mln zł. Jeśli nic się nie zmieni, to niestety będziemy zmuszeni ciąć wydatki bieżące i inwestycyjne – zastrzegała Grażyna Dziedzic.

Jak mówią włodarze miasta "ofiarą" tej sytuacji jest m.in. ciąg pieszy, przebiegający przez dużą część Nowej Bykowiny, którego remont w niedługim czasie został zapowiedziany podczas wiosennego spotkania.

- Bardzo bym chciała wykonać tę inwestycję, bo Bykowina z pewnością by na tym zyskała, ale musimy postępować po gospodarsku – zaznaczyła prezydent Dziedzic. - Podobnie wygląda sprawa montażu wiat przystankowych w miejscach, w których ich brakuje.

Po prezentacji przyszedł czas na pytania z sali. Na spotkaniu w Bykowinie nie zabrakło też gorącego w ostatnim czasie tematu likwidacji rozlewiska. Obecnie do jego usunięcia przygotowuje się KWK " Ruda". Jak się okazuje, trwają uzgodnienia strony górniczej z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

- Przekazaliśmy RDOŚ wyniki inwentaryzacji gatunków chronionych na tym terenie. Dyrekcja oczekuje uzupełnienia dokumentacji o propozycje rozwiązań, które pozwolą przeprowadzić inwestycję bez szkody dla ptaków. Musimy je wypracować z pomocą ekspertów – poinformował reprezentujący kopalnię Stanisław Szewczyk.

Niepokój mieszkańców Bykowiny budzi realizacja inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Przypominali przy tym, że w tym roku w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej miała powstać tężnia solankowa.

- Dokumentacja inwestycji jest gotowa, niestety jedyna oferta zgłoszona w przetargu na jej realizację była dużo wyższa, niż przewidywał kosztorys inwestorski. W tej sytuacji musieliśmy unieważnić przetarg – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Krystyna Pospieszczyk, radna Rady Seniorów, pytała o możliwość utworzenia w dzielnicy miejsca spotkań dla starszych mieszkańców.

- Jak państwo słyszeli, nie ma obecnie środków na taką inicjatywę, ale przypomnę, że w tutejszej filii biblioteki działa Centrum Inicjatyw Społecznych – powiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Dla seniorów bardzo ważna jest również komunikacja publiczna.

- Związek Transportu Metropolitalnego prowadzi prace nad optymalizacją rozkładów, będziemy aktywnie uczestniczyć w tej części prac, która dotyczyć będzie Rudy Śląskiej – zapewnił Krzysztof Mejer.

Wśród zgłaszanych przez mieszkańców spraw nie brakowało takich, których adresatem nie są władze miasta.

- Obecni są tu mieszkańcy różnych zasobów mieszkaniowych, zarówno miejskich, jak i spółdzielni. W tym drugim przypadku możemy jedynie rozmawiać z kierownictwem, ale decyzja co do podjęcia konkretnych działań należy do nich – zaznaczył wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:

Kolejne spotkanie z władzami Rudy Ślaskiej będzie adresowane do mieszkańców dzielnicy Ruda. Odbędzie się ono w czwartek, 3 października, o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa 28.

Komentarze (15)    dodaj »

 • pepa

  Była poruszana też sprawa bardzo drogiego remontu ul. Górnośląskiej, że jest jakiś głupi pas pośrodku jezdni wyłączony z ruchu, że nie ma lewoskrętów na tym głupim pasie np. do ul. Kowalskiego czy do kościoła, że są dwie ścieżki rowerowe a kolarze i tak jeżdżą tą wąską ulicą i blokuję ruch. Na to pan Mejer powiedział, że bardzo dobrze, bo są ukrócone zapędy pirackie kierowców. Ot i całe myślenie naszej władzy - nie polepszyć, upłynnić ruch tylko zablokować, nastawiać słupków, pachołków, barierek, progów zwalniających. Niech się mieszkańcy wkurzają co by im za dobrze nie było. Podobnie skończyła się przebudowa skrzyżowania przy Plazie na ul. Westerplatte. Jadąc od góry nie ominiesz już z prawej strony kogoś skręcającego do Plazy. Stój, marnuj czas, spalaj paliwo, emituj smród i hałas.

 • Smutny

  Kreatywna księgowość. CIekaw jest jak jest rzeczywistość.

 • jo

  Kogoś jeszcze interesuje te ględzenie?Szkoda czasu.

 • bolek

  ciekawi mnie czy prezydenci biora dodatkowa kase za te spotkania tzn czy przyznaja sobie jakies premie czy cokolwiek za to ze organizuja sobie te spotkania z mieszkancami? wie ktos?

 • mieszkaniec os

  Ocmentarzu ani mrumru marno ta Bykowina osiedlowa,typowo dziura azbestowo betonowa.

 • Życzliwy

  To chyba z domu nie wychodzisz i nie zauważasz tego,co dzieje się na osiedlu.Tylko cmentarz by Cię uszczęśliwił.Człowieku ogarnij się. Tego Ci życzy mieszkaniec osiedla Bykowina.

 • Gość

  Wyprowadź się z powrotem na wieś z której przyjechałeś. Nie będziesz miał betonu.

 • formon

  Kopalnie huty koksownie pozamykane,to co robic,bryczka konia kupic,no iwiokoniku.

 • boluś

  Jak zwykle pełny sukces"pełno sala"urzędników z rodzinami ,miejskich pachołków ,policyjnych tajniaków itd.i staranna weryfikacja dopuszczanych do głosu.CZYLI PIJAROWY PIC I FOTOMONTAŻ. Tak 'wadza' rozmawia planktonem'

 • asd

  czemu nie przyszedłeś?

 • mgx

  Nie jestem z Bykowiny, a jestem ciekawy - Gdzie jest to rozlewisko ? Jak tam trafić ?

 • byk

  Za tzw. Niebieskimi Dachami

 • czytelnik

  idź za zapachem

 • poprawa

  Zabłądzi - tam juz nie smierdzi....

 • Zyga z Wilka

  Ciekawie co mówią włodarze - otóż nic się nie dzieje w strefie aktywności na Górnośląskiej. parking na Zgrzebnioka jest rzeczywiście budowany. a czy w ramach oszczędności nadal oświetlane są łąki na Bykowinie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również