Dzisiaj w Bykowinie odbyło się spotkanie prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami, które rozpoczęło 17. edycję zebrań w poszczególnych dzielnicach miasta. Inicjatywa spotkań z mieszkańcami jest realizowana przez władze Rudy Śląskiej co pół roku już od 8 lat. Dziś odbyło się już 148 takie zebranie dzielnicowe.
Na początku wiceprezydent Krzysztof Mejer wskazał zrealizowane w Rudzie Śląskiej inwestycje. Wymienił także te zrealizowane w Bykowinie:
- remont sali gimnastycznej przy SP nr 2,
- remont nawierzchni jezdni i chodników na ul. Sławika,
- parking na ok. 35 samochodów przy ul. Pordzika,
- wysepka dla pieszych na ul. Górnośląskiej w rejonie ul. Skowronków,
- remont nawierzchni ul. Korfantego w rejonie ul Moniuszki i od Gwareckiej do Bocznej.
W trakcie realizacji są:
- siłownia zewnętrzna, stoły, ławki, huśtawka, karuzele itp. w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej,
- parking przy ul. Zgrzebnioka.
W trakcie prezentacji włodarze miasta zwrócili także uwagę na ograniczone możliwości finansowe samorządów spowodowane ostatnimi zmianami w prawie.
- Ostatnie zmiany w prawie i systemie wynagrodzeń bardzo ograniczyły możliwości finansowe samorządów. Nie spodziewaliśmy się "zmiany zasad gry w trakcie gry", czyli w ciągu trwającego roku budżetowego i w trakcie planowania następnego budżetu – powiedziała prezydent.
Realnym problemem dla finansów miasta są zmiany ustawowe dotyczące wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia oraz obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc.
- Pracujący mieszkańcy z jednej strony zyskają, co niewątpliwie jest dobre i nas cieszy, jednak "druga strona medalu” jest taka, że mogą one wpłynąć na poziom życia w mieście. Z powodu tych zmian wpływy do budżetu Rudy Śląskiej w przyszłym roku mogą być mniejsze nawet o 27 mln zł. Jeśli nic się nie zmieni, to niestety będziemy zmuszeni ciąć wydatki bieżące i inwestycyjne – zastrzegała Grażyna Dziedzic.
Jak mówią włodarze miasta "ofiarą" tej sytuacji jest m.in. ciąg pieszy, przebiegający przez dużą część Nowej Bykowiny, którego remont w niedługim czasie został zapowiedziany podczas wiosennego spotkania.
- Bardzo bym chciała wykonać tę inwestycję, bo Bykowina z pewnością by na tym zyskała, ale musimy postępować po gospodarsku – zaznaczyła prezydent Dziedzic. - Podobnie wygląda sprawa montażu wiat przystankowych w miejscach, w których ich brakuje.
Po prezentacji przyszedł czas na pytania z sali. Na spotkaniu w Bykowinie nie zabrakło też gorącego w ostatnim czasie tematu likwidacji rozlewiska. Obecnie do jego usunięcia przygotowuje się KWK " Ruda". Jak się okazuje, trwają uzgodnienia strony górniczej z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
- Przekazaliśmy RDOŚ wyniki inwentaryzacji gatunków chronionych na tym terenie. Dyrekcja oczekuje uzupełnienia dokumentacji o propozycje rozwiązań, które pozwolą przeprowadzić inwestycję bez szkody dla ptaków. Musimy je wypracować z pomocą ekspertów – poinformował reprezentujący kopalnię Stanisław Szewczyk.
Niepokój mieszkańców Bykowiny budzi realizacja inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Przypominali przy tym, że w tym roku w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej miała powstać tężnia solankowa.
- Dokumentacja inwestycji jest gotowa, niestety jedyna oferta zgłoszona w przetargu na jej realizację była dużo wyższa, niż przewidywał kosztorys inwestorski. W tej sytuacji musieliśmy unieważnić przetarg – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Krystyna Pospieszczyk, radna Rady Seniorów, pytała o możliwość utworzenia w dzielnicy miejsca spotkań dla starszych mieszkańców.
- Jak państwo słyszeli, nie ma obecnie środków na taką inicjatywę, ale przypomnę, że w tutejszej filii biblioteki działa Centrum Inicjatyw Społecznych – powiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Dla seniorów bardzo ważna jest również komunikacja publiczna.
- Związek Transportu Metropolitalnego prowadzi prace nad optymalizacją rozkładów, będziemy aktywnie uczestniczyć w tej części prac, która dotyczyć będzie Rudy Śląskiej – zapewnił Krzysztof Mejer.
Wśród zgłaszanych przez mieszkańców spraw nie brakowało takich, których adresatem nie są władze miasta.
- Obecni są tu mieszkańcy różnych zasobów mieszkaniowych, zarówno miejskich, jak i spółdzielni. W tym drugim przypadku możemy jedynie rozmawiać z kierownictwem, ale decyzja co do podjęcia konkretnych działań należy do nich – zaznaczył wiceprezydent Michał Pierończyk.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:
Kolejne spotkanie z władzami Rudy Ślaskiej będzie adresowane do mieszkańców dzielnicy Ruda. Odbędzie się ono w czwartek, 3 października, o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa 28.