Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Nie wyrzucaj, podziel się!

 • Dodano: 2022-12-28 10:00, aktualizacja: 2022-12-28 11:44

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy lodówki i szafki z zapasami zapełniają się po brzegi. Kupujemy dużo produktów, a przygotowanych posiłków często nie dajemy rady sami zjeść. Co zrobić, by nie marnować świątecznych dań? W Rudzie Śląskiej działają trzy Jadłodzielnie.

Nie wyrzucaj, oddaj!

Święta Bożego Narodzenia w wielu domach w Polsce wiążą się z suto zastawionym stołem. By nie zmarnować wcześniej przygotowanego jedzenia, warto podzielić się nim z innymi. 

W Rudzie Śląskiej funkcjonują trzy Jadłodzielnie:

 • Jadłodzielnia w Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej 123,
 • Jadłodzielnia w Rudzie przy ul. Wolności 16,
 • Jadłodzielnia w Halembie w pobliżu parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

Produkty pozostawione w Jadłodzielniach trafiają do osób potrzebujących – warto zatem nie wyrzucać nadmiaru żywności po świętach, lecz sprawić komuś radość poprzez podarowanie produktów spożywczych czy samodzielnie przygotowanego posiłku.

Co można zostawić w JadłoDzielniach?

Podstawową zasadą jest to, aby dzielić się takim jedzeniem, które sami chcielibyśmy zjeść. Do Jadłodzielni można włożyć pieczywo i inne wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, konserwy, jogurty, serki czy sery. Produkty nie mogą przekraczać daty przydatności do spożycia. Dostarczane produkty powinny być szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach, aby odpowiednio je zabezpieczyć. 

Można dzielić się również samodzielnie gotowanymi daniami, takimi jak zupy czy ciasta – warunkiem jest, aby były one szczelnie zapakowane i dokładnie opisane. Konieczne jest zamieszczenie daty wykonania! Poza tym mile widziane są również sery, twarogi czy jogurty. Dzięki specjalnemu regałowi, mieszkańcy mogą przynosić również produkty suche, niewymagające trzymania w lodówce! 

Czym nie powinno się dzielić?

Istnieją produkty, które nie są mile widziane w jadłodzielniach. Są to na przykład surowe mięso, potrawy zawierające niepasteryzowane mleko czy surowe jaja, produkty z oznakami popsucia oraz takie, które miały kontakt z odpadami komunalnymi i spożywczymi. Ważną zasadą jadłodzielni jest to, że nie można w nich umieszczać żadnego rodzaju alkoholu. 

Komentarze (10)    dodaj »

 • 123

  Tu darmowe jedzonko do tego trochę kasy z mopsu na alkohol, potem menelstwo panoszy się po całej rudzie.

 • Ula

  Dlaczego krytykujecie??? Ja już w ubiegłych latach zawoziłam jedzenie po świętach do Kochłowic i wierzcie mi, że zaraz byli chętni. Ktoś potrzebujący skorzystał, a ja nie zmarnowałam jedzenia.

 • Ryl

  W drugie świeto zaniosłem oryginalne zspakowane ciasto do jadłodzielni w Rudzie. Lodówka wyłączona, nie myta chyba od kilku lat. Brud, smród, ubóstwo. A kilka metrów dalej przepełniony kosz na nakrętki. Trochę się wstydzę naszego miasta!

 • Sebix

  Niech ten z tatuażami radny umyje ta lodówkę jak się tak chętnie robi zdjęcia w okolicy

 • boluś

  Kiej roboty niy ucony ' za to niyzły KOŃbinator !

 • Xyz

  Szeregowi pracownicy UM lub instytucji miejskich już tam zaglądają bo ich pensje są takie duże że po zrobieniu opłat nie starcza już na jedzenie. Im radny Pan W nie przegłosował podwyżki dla nich zamontował właśnie lodówki z dobroci serca. Brawo Ty!

 • ola

  wzruszające

 • Xyz

  Tylko nie narób z tego wzruszenia

 • Iza

  Z takim językiem to do UM się chyba nie nadajesz

 • Rudolf

  A czy Rompera Extra Strong z Żabki tyż moga tam zostawić?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również