RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Członkowie Psychofans zatrzymani przez CBŚP. Akcja miała miejsce także w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-11-08 10:15, aktualizacja: 2021-11-29 11:32

12 osób zatrzymanych przez CBŚP w ramach śledztwa, w którym występuje już ponad 200 podejrzanych. Akcja uderzyła w środowisko pseudokibiców grupy "Psychofans" Ruchu Chorzów. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. kradzieży z włamaniem, rozbojów czy karno-skarbowe.

CBŚP uderzyło w środowisko pseudokibiców

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępstwami kryminalnymi, rozprowadzaniem narkotyków, kradzieżami z włamaniem czy korupcją. Grupa działała na przestrzeni kilku ostatnich lat. 

- Pierwsze uderzenie w gang nastąpiło w 2018 roku, kiedy to w akcji uczestniczyło ponad 1000 funkcjonariuszy. Działania zostały opisane w komunikatach: Gigantyczne akcje CBŚP - prawie 40 kiboli zatrzymanych oraz Pseudokibice podejrzani o najcięższe przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu - czytamy na stronie CBŚP. 

Czynności zrealizowano na terenie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic

Ostatnie działania przeprowadzono pod koniec października br. Wówczas to, najpierw zatrzymano 4 osoby, mogące mieć związek z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów sportowych. Czynności te zrealizowano na terenie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic. 

Zatrzymanym osobom śledczy zarzucają rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, m.in. atak na pracownika Stadionu Miejskiego w Katowicach i zabranie flag tamtejszego klubu sportowego, ale także włamanie do obiektów prywatnej firmy na terenie Czech i kradzież ponad 120 ton tytoniu, wartego ok. 255 tys. euro. Zatrzymani są w większości znani policjantom, w przeszłości byli karani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

W tle oszustwa podatkowe

Jeden z wątków w sprawie dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej "Psychofans" w zakresie popełniania przestępstw polegających na wystawianiu stwierdzających nieprawdę faktur VAT, posługiwaniu się taką dokumentacją, narażeniu na uszczuplenie należności z tytułu podatku od towarów i usług oraz praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw. 

- Do wyłudzania należnych podatków dochodziło w obrocie stalą, artykułami chemicznymi i spożywczymi. Wstępnie straty Skarbu Państwa w wyniku działania podejrzanych oszacowano na ok. 3 mln zł. Do tego wątku pod koniec października zatrzymano na terenie woj. śląskiego i dolnośląskiego 8 podejrzanych. Według śledczych mogli oni również wyłudzić kredyty na łączną kwotę ponad 3 mln zł - czytamy na stronie CBŚP.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej 

W trakcie działań policjanci zabezpieczyli maczetę, race oraz dokumentację, która będzie poddawana dokładnej analizie.

- Zatrzymanych doprowadzono do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją sądu wobec 4 zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - czytamy na stronie CBŚP. 

Policjanci i prokuratorzy wciąż ustalają sposób działania gangu i osoby z nim współpracujące.  

Komentarze (6)    dodaj »

 • Koks

  Coś w tym temacie śmieRdzi :(

 • ks ruch/wirek

  jestem kibicem tej drużyny ale ci przestepcy powinni być surowo ukarani, nie można tolerować tej śląskiej patologi, sport ma byc sportem a nie bandyctwem

 • Błażej wRk

  Patologią jest wsadzanie niewinnych ludzi za to że jakaś skruszona ku*wa pomówi każdego byle tylko ratować swoje [...]sko. Tyle w temacie. PozdRawiam normalnych kibiców :)

 • otello

  Im bardziej podrzędny klub, tym gorsi kibice.

 • Xxx

  BRAWO POLICJA

 • Smoła

  Inno tempo maja straszne jak sądy obecnie! Zanim jednych rozliczom mlodzi sie nauczą bandytki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.