Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czwarty etap modernizacji oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej zakończony

 • Dodano: 2021-12-23 10:00, aktualizacja: 2021-12-23 23:43

Zakończył się czwarty etap modernizacji oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej. Prawie 3,9 tys. nowych opraw i ponad 750 słupów – to efekt prowadzonych przez dwa lata prac. Koszt czwartego etapu wyniósł ponad 9,3 mln zł, a miasto pozyskało na jego realizację dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Systematyczną modernizację oświetlenia ulic prowadzimy od kilku lat. Przyświecają nam dwa cele – osiągnięcie korzyści ekologicznych oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii. Ta druga kwestia nabrała jeszcze większego znaczenia teraz, gdy musimy poradzić sobie z ogromną podwyżką cen prądu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Czwarty i ostatni etap projektu był zarazem największym

Prace dotyczyły 185 ulic w różnych dzielnicach miasta.

– W niektórych miejscach wystarczyła wymiana samych opraw na nowe typu LED, w innych zamontowane zostały również nowe, aluminiowe słupy oświetleniowe - mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.

– Wśród wielu zadań zrealizowanych w tym etapie wymienić można modernizację oświetlenia na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej czy na odcinku trasy N-S między ul. 1 Maja a DTŚ, a także w centrum miasta – dodaje.

W sumie w ramach czwartego etapu projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego i miejsc publicznych w Rudzie Śląskiej” zainstalowano 3884 oprawy LED i 753 słupy aluminiowe. Koszt to ponad 9,2 mln zł.

– Na ten etap pozyskaliśmy ponad 6,3 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała nam też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przeznaczyła na ten cel ponad 1,2 mln zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.


Poprzednie etapy zostały zrealizowane w latach 2016-2019, a ich łączna wartość to ponad 3,6 mln zł. Na każdy z nich miasto również pozyskało unijne dofinansowanie, którego suma wynosi prawie 1,6 mln zł. W sumie zamontowano 444 oprawy LED i 269 słupów aluminiowych. Oszczędność zużycia energii elektrycznej osiągnięta łącznie dzięki wszystkim etapom projektu to prawie 1,6 tys. MWh rocznie.

Zakończenie projektu nie oznacza końca prac związanych z nowym oświetleniem ulic w Rudzie Śląskiej. W uchwalonym w ubiegłym tygodniu budżecie miasta na 2022 rok zapisano 700 tys. zł na budowę oświetlenia na ulicy Starej. Nowe oświetlenie powstaje także w ramach realizowanych inwestycji drogowych.

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj »

 • Zym

  No właśnie dzięki nieudacznej Prezydent R.Sl. I PłO- wskiego oszusta i nieudacznika Nasze miasto zadłuża się na potęgę. Jak kiedyś ktoś normalny przejmie władze w RŚl. to popełni sepuko. A społeczność RŚl toleruje nawet nieodśnieżenie chodników. Żenujące

 • Basia

  szkoda w niektórych mieszkańców inwestować

 • Bolis

  Czemu nie wymoeniom starych lamp na obrzezach gmin a tylko chwala sie centrum

 • boluś

  SUKCES ! Znocy je postymp" świieci co czwarto latarnia w preferowanyj bez WIERCHOWKA Rudy lokalizacj !

 • Rodzic

  A na kilka lamp przy szkole podstawowej nr 30 to zabrakło funduszy ?

 • fajerberga

  Czemu wszystko do szkól podobnie jak budżet obywatelski w 90% szkoły, przedszkola. Dzieci rano chodzą do przedszkoli, szkół. Po 16 ciemno no sorry jak to mówili z PO taki mamy klimat.

 • Gosia

  Zauwaz,ze przy tamtej szkole jest basen czynny nie tylko dla uczniów

 • Ha ha ha

  Kolejnym etapem będzie wyłączenia tegoż oświetlenia

 • Molka

  Jak zwykle latarnie na jakimś zadu piu a na grodzkiej ciemno jak u [...]a w d .... e

 • Jorg

  Po co? Jak i tak wyłączą 2/3

 • Mario

  Dziękujemy, super ciemno mamy teraz na osiedlu przy Żeromskiego i Zwycięstwa w Rudzie 1

 • Krzywy

  Czemu latarnie w mieście co druga nie świeci i można się wywrócić przez dziury w chodnikach? A plac nowego sądu wieczorami kiedy jest nie używany jest oświetlony na MAKSA? Przecież tam nie ma ludzi w nocy. Więc czemu ktoś klamie że chce oszczędzać wyłączając co drugą latarnie? Chcecie upodlić ludzi, bo urzędnicy mają jasno nawet jak spią.

 • Maria

  Dziękujemy. Mamy w mieście coraz jaśniej a to poprawia również bezpieczeństwo.

 • Anna Nowak

  Napisala fanka mejera, pracownik roku um maria kowalska

 • Maria

  Skąd u Pani tyle złości i jadu? Zmiana oświetlenia jest istotną inwestycją nie tylko ze względów ekonomicznych biorąc pod uwagę ceny energii ale również poprawiającą względy bezpieczeństwa w naszym mieście. Nasze miasto prowadzi takie inwestycje bo ma na to fundusze. Przynajmniej widać na co te środki są przeznaczane. Ja jestem zachwycona.

 • Zorok

  Łubu dubu. To mówiłam ja wazelina 2 kategorii.

 • Alojz

  Bezpieczeństwo??? poprzez wyłączanie oświetlenia. Chyba sobie pani kpi.

 • zonk

  Względy ekonomiczne? W poprzednich latarniach wystarczyło wymienić żarówkę za kilkanaście zł a teraz wymienić będzie trzeba całą oprawę pewnie za kilkaset zł i pewnie nawet pół roku nie wytrzyma ta chińszczyzna. I kiedy się to ma zwrócić.

 • light

  Skoro nowe oświetlenie jest bardziej ekonomiczne to może poprawa bezpieczeństwa była by wtedy jak by świeciły wszystkie latarnie. Ten komentarz powyżej to pewno prowokacja bo trudno uwierzyć w logikę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.