Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy problem z krytycznymi danymi jest wynikiem fizycznego uszkodzenia dysku twardego?

  • Dodano: 2022-11-30 08:45, aktualizacja: 2022-11-30 08:54

Typowe objawy tego typu przypadków odzyskiwania danych to klikające lub brzęczące dźwięki wydobywające się z dysku twardego (lub obudowy komputera). Możesz też napotkać zjawisko powszechnie znane użytkownikom komputerów jako "niebieski ekran śmierci".

Ten niebieski ekran może pojawić się w dziwnych momentach i bez ostrzeżenia, nawet jeśli dysk twardy nie wydaje żadnych szczególnych dźwięków.

W przypadku fizycznego uszkodzenia dysku może się okazać, że przy próbie ponownego uruchomienia komputera dysk jest "nieznaleziony". Może temu towarzyszyć brak aktywności (brak migania) kontrolki dysku w komputerze. Choć może to być również wadliwy zapis startowy lub partycyjny, w większości przypadków jest to uszkodzenie fizyczne. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Więcej przeczytasz na suprofit.com

Uszkodzenie w wyniku katastrofy i odzyskiwanie

Inne uszkodzenia fizyczne są bardziej oczywiste. W przypadku powodzi lub klęski żywiołowej, gdy dysk został wystawiony na działanie żywiołów, odzyskanie danych prawie zawsze będzie wymagało przeprowadzenia profesjonalnego odzyskiwania danych w trybie awaryjnym.

Czy utrata danych jest wynikiem uszkodzenia systemu plików, uszkodzenia lub przypadkowego usunięcia?

Kiedy "tracisz" pliki, czy to w wyniku przypadkowego usunięcia, czy uszkodzenia sektora rozruchowego lub partycji, często można je odzyskać dość szybko. W większości takich przypadków rzadko wymagany jest rzeczywisty czas pracy laboratorium odzyskiwania danych. Jest to typ odzyskiwania danych, który jest dostosowany do oprogramowania, ale należy pamiętać, że nie każdy produkt jest odpowiedni. W rzeczywistości większość oprogramowania do odzyskiwania danych na poziomie konsumenckim może jeszcze bardziej uszkodzić system plików i sprawić, że odzyskanie danych będzie praktycznie niemożliwe, nawet przez profesjonalny serwis.

Odzyskiwanie danych z dysku

Typowym objawem uszkodzenia lub utraty pliku może być po prostu "zniknięcie pliku" lub przypadkowe opróżnienie kosza. Prawdopodobnie komputer nadal się uruchamia (z wyjątkiem przypadków, gdy rekord startowy został naruszony), a z dysku nie dochodzą żadne odgłosy. W takich przypadkach prawdopodobnie nadal można odzyskać plik lub dane. Przed podjęciem jakichkolwiek innych działań najlepiej wezwać specjalistę.

Pamiętaj: Unikaj wszelkich programów do odzyskiwania danych, które wymagają zapisania ich na dysku, z którego utraciłeś dane. Zapisanie czegokolwiek na dysku może wyeliminować możliwość odzyskania utraconych danych!!!

Ważne jest, aby po utracie danych nie robić nic pochopnie. Twoje działania (w tym wielokrotne restartowanie komputera, używanie niezatwierdzonego "oprogramowania użytkowego" lub zapisywanie nowych plików na dysku) mają ogromny wpływ na możliwość odzyskania danych. Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sklepelectrogsm.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.