Aby ograniczyć zużycie plastiku, coraz więcej osób decyduje się na filtrowanie wody za pomocą na przykład specjalnych dzbanków filtrujących. Jednak czy rudzianie muszą dodatkowo filtrować wodę? Czy woda płynąca z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia? Zapytaliśmy o to rudzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji!
W imię ochrony środowiska
Każde gospodarstwo domowe generuje ogromne ilości plastiku rocznie. Aby generować go nieco mniej, w wielu domach nie kupuje się już wody butelkowanej – coraz częściej decydujemy się na zakup filtra na kran bądź dzbanków i butelek filtrujących. Mieszkańcy wielu polskich miast nie muszą martwić się poziomem czystości wody i mogą pić ją bezpośrednio z kranu. Jak jest w Rudzie Śląskiej?
Czy rudzka kranówka jest bezpieczna?
Czy mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą zrezygnować z dzbanków filtrujących i pić wodę bezpośrednio z kranu? Jak najbardziej!
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp z o.o. w Rudzie Śląskiej, każdego dnia dostarcza wodę mieszkańcom Rudy Śląskiej, miejską siecią o długości 454 km. Dzięki prowadzonemu nadzorowi rudzka kranówka jest czysta i można ją pić prosto z kranu, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów czy gotowania. Jej jeden litr kosztuje 0,007 zł czyli niecały grosz – mówi Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek z PWiK w Rudzie Śląskiej.
Nad jakością wody dostarczanej do naszych mieszkań i domów czuwa PWiK oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Zanim woda do nas trafi, musi spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Abyśmy mogli bez obaw pić wodę z kranu, PWiK cyklicznie ją bada. Przy okazji badań odkryto, że woda dostarczana do południowych i północnych dzielnic Rudy Śląskiej nieco się od siebie różni.
- W południowych i centralnych dzielnicach naszego miasta, nasza woda zawiera niskie stężenia jonów wapnia i magnezu, więc jest miękka. Natomiast woda dostarczana do północnych dzielnic, tj. części dzielnicy Ruda, Orzegów, Godula charakteryzuje się wyższym stopniem twardości. Ta informacja jest istotna dla użytkowników sprzętów gospodarstwa domowego, bowiem twarda woda zawiera wysokie stężenie związków tych pierwiastków, tworząc osad zwany „kamieniem”. Porównać ją można do wody stołowej sprzedawanej w sklepach – dodaje.
Kiedy woda jest naprawdę czysta?
Jak rozpoznać idealnie czystą wodę? PWiK tłumaczy, że czysta woda jest przezroczysta, nie posiada ani smaku, ani zapachu. Posiada również neutralne pH.
- Taką właśnie wodę dostarcza nasze przedsiębiorstwo. Oznacza to, że nadaje się ona do picia prosto z kranu, bez potrzeby stosowania filtrów. Równolegle przeprowadzane badania mikrobiologiczne również potwierdzają, iż woda dostarczana mieszkańcom jest bezpieczna dla zdrowia i można ją pić bez przegotowania – zapewnia Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek.
Należy jednak pamiętać, że wciąż mówimy o wodzie dostarczanej do wodomierza głównego. Dostarczana przez PWiK woda może ulec zanieczyszczeniu podczas przepływania przez instalację wodociągową w budynku.
- Do przyczyn bakteriologicznego zanieczyszczenia (czyli powstawania tzw. biofilmu – siedliska drobnoustrojów) wody pobieranej bezpośrednio przez naszych odbiorców można zaliczyć: zastoiny wody w rurach, zakończenia kranów (sitka, perlatory) czy dodatkowe filtry, nie wymieniane przez długi okres, nie poddawane okresowemu czyszczeniu, czy też dezynfekcji.
Za zanieczyszczenie wody, które powstało w jeden z wymienionych sposobów, nie odpowiada ani PWiK, ani PPIS – za bezpieczne użytkowanie i eksploatację sieci wodociągowej odpowiada wyłącznie właściciel bądź zarządca budynku.
- Problemy z jakością wody najczęściej pojawiają się w starych instalacjach wykonanych z rur stalowych. Gdy skorodują, rdza wypływa z kranu razem z wodą, która staje się brązowa, mętna i zawiera dużo żelaza. Taka woda jest niesmaczna i trwale może uszkodzić sprzęt AGD czy nowoczesne baterie.
Co zrobić gdy woda jest brudna?
Przede wszystkim warto w takiej sytuacji śledzić komunikaty PWiK – często stan wody pogarsza się podczas usuwania awarii wodociągowej. Jeżeli jednak PWiK nie ma ze stanem wody nic wspólnego, warto skontaktować się z zarządcą budynku i poinformować go o zaistniałej sytuacji.
PWiK przygotowało dla nas kilka rad, jak samodzielnie możemy poprawić stan wody wypywającej z naszych kranów!
- Po dłuższej nieobecności w domu, należy odkręcić kran i pozwolić wodzie swobodnie płynąć, aż będzie bezbarwna i zimna. Taką wodę można wykorzystać do innych celów np. do podlewania roślin.
- Rano, kiedy woda stoi w rurach całą noc, należy odkręcić kran na kilkanaście sekund – to najprostszy sposób na przepłukanie sieci wewnętrznej.
- Należy dbać o stan instalacji w mieszkaniu i myć wylewkę kranu, co zabezpiecza przed gromadzeniem się bakterii zanieczyszczających wodę.
- Jeżeli przeszkadza nam zapach chloru i jego posmak w wodzie, można napełnić szklane naczynie wodą i pozostawić je pod przykryciem w lodówce (nie dłużej niż 24 godziny). A jeżeli nadal wyczuwamy chlor – przegotujmy wodę. Chlor jest gazem, który przy podgrzewaniu uwalnia się z cieczy, w tym przypadku z wody.