Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy rudzianie bez obaw mogą pić wodę z kranu? Sprawdź!

  • Dodano: 2023-05-08 13:45, aktualizacja: 2024-02-21 13:26

Aby ograniczyć zużycie plastiku, coraz więcej osób decyduje się na filtrowanie wody za pomocą na przykład specjalnych dzbanków filtrujących. Jednak czy rudzianie muszą dodatkowo filtrować wodę? Czy woda płynąca z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia? Zapytaliśmy o to rudzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji!

W imię ochrony środowiska

Każde gospodarstwo domowe generuje ogromne ilości plastiku rocznie. Aby generować go nieco mniej, w wielu domach nie kupuje się już wody butelkowanej – coraz częściej decydujemy się na zakup filtra na kran bądź dzbanków i butelek filtrujących. Mieszkańcy wielu polskich miast nie muszą martwić się poziomem czystości wody i mogą pić ją bezpośrednio z kranu. Jak jest w Rudzie Śląskiej?

Czy rudzka kranówka jest bezpieczna?

Czy mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą zrezygnować z dzbanków filtrujących i pić wodę bezpośrednio z kranu? Jak najbardziej!

- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp z o.o. w Rudzie Śląskiej, każdego dnia dostarcza wodę mieszkańcom Rudy Śląskiej, miejską siecią o długości 454 km. Dzięki prowadzonemu nadzorowi rudzka kranówka jest czysta i można ją pić prosto z kranu, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów czy gotowania. Jej jeden litr kosztuje 0,007 zł czyli niecały grosz – mówi Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek z PWiK w Rudzie Śląskiej.

Nad jakością wody dostarczanej do naszych mieszkań i domów czuwa PWiK oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Zanim woda do nas trafi, musi spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Abyśmy mogli bez obaw pić wodę z kranu, PWiK cyklicznie ją bada. Przy okazji badań odkryto, że woda dostarczana do południowych i północnych dzielnic Rudy Śląskiej nieco się od siebie różni.

- W południowych i centralnych dzielnicach naszego miasta, nasza woda zawiera niskie stężenia jonów wapnia i magnezu, więc jest miękka. Natomiast woda dostarczana do północnych dzielnic, tj. części dzielnicy Ruda, Orzegów, Godula charakteryzuje się wyższym stopniem twardości. Ta informacja jest istotna dla użytkowników sprzętów gospodarstwa domowego, bowiem twarda woda zawiera wysokie stężenie związków tych pierwiastków, tworząc osad zwany „kamieniem”. Porównać ją można do wody stołowej sprzedawanej w sklepach – dodaje.

Kiedy woda jest naprawdę czysta?

Jak rozpoznać idealnie czystą wodę? PWiK tłumaczy, że czysta woda jest przezroczysta, nie posiada ani smaku, ani zapachu. Posiada również neutralne pH.

- Taką właśnie wodę dostarcza nasze przedsiębiorstwo. Oznacza to, że nadaje się ona do picia prosto z kranu, bez potrzeby stosowania filtrów. Równolegle przeprowadzane badania mikrobiologiczne również potwierdzają, iż woda dostarczana mieszkańcom jest bezpieczna dla zdrowia i można ją pić bez przegotowania – zapewnia Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek.

Należy jednak pamiętać, że wciąż mówimy o wodzie dostarczanej do wodomierza głównego. Dostarczana przez PWiK woda może ulec zanieczyszczeniu podczas przepływania przez instalację wodociągową w budynku.

- Do przyczyn bakteriologicznego zanieczyszczenia (czyli powstawania tzw. biofilmu – siedliska drobnoustrojów) wody pobieranej bezpośrednio przez naszych odbiorców można zaliczyć: zastoiny wody w rurach, zakończenia kranów (sitka, perlatory) czy dodatkowe filtry, nie wymieniane przez długi okres, nie poddawane okresowemu czyszczeniu, czy też dezynfekcji.

Za zanieczyszczenie wody, które powstało w jeden z wymienionych sposobów, nie odpowiada ani PWiK, ani PPIS – za bezpieczne użytkowanie i eksploatację sieci wodociągowej odpowiada wyłącznie właściciel bądź zarządca budynku.

- Problemy z jakością wody najczęściej pojawiają się w starych instalacjach wykonanych z rur stalowych. Gdy skorodują, rdza wypływa z kranu razem z wodą, która staje się brązowa, mętna i zawiera dużo żelaza. Taka woda jest niesmaczna i trwale może uszkodzić sprzęt AGD czy nowoczesne baterie.

Co zrobić gdy woda jest brudna?

Przede wszystkim warto w takiej sytuacji śledzić komunikaty PWiK – często stan wody pogarsza się podczas usuwania awarii wodociągowej. Jeżeli jednak PWiK nie ma ze stanem wody nic wspólnego, warto skontaktować się z zarządcą budynku i poinformować go o zaistniałej sytuacji.

PWiK przygotowało dla nas kilka rad, jak samodzielnie możemy poprawić stan wody wypywającej z naszych kranów!

  • Po dłuższej nieobecności w domu, należy odkręcić kran i pozwolić wodzie swobodnie płynąć, aż będzie bezbarwna i zimna. Taką wodę można wykorzystać do innych celów np. do podlewania roślin.
  • Rano, kiedy woda stoi w rurach całą noc, należy odkręcić kran na kilkanaście sekund – to najprostszy sposób na przepłukanie sieci wewnętrznej.
  • Należy dbać o stan instalacji w mieszkaniu i myć wylewkę kranu, co zabezpiecza przed gromadzeniem się bakterii zanieczyszczających wodę.
  • Jeżeli przeszkadza nam zapach chloru i jego posmak w wodzie, można napełnić szklane naczynie wodą i pozostawić je pod przykryciem w lodówce (nie dłużej niż 24 godziny). A jeżeli nadal wyczuwamy chlor – przegotujmy wodę. Chlor jest gazem, który przy podgrzewaniu uwalnia się z cieczy, w tym przypadku z wody. 

Komentarze (75)    dodaj »

  • Tomasz

    Przypadki nie istnieją. Facet na pewno nie znalazł się tu przypadkiem, bo z Małopolski to raczej tutaj średnio po drodze…

  • Majster

    Specjalistki ds. ksera z ksera :)

  • kierownik zamieszania

    A w przerwach od kserowania przepisują w kółko te same zdania :-) Ciekawe tylko co robią jak nie ma wniosków do zarządu - leżą i pachną w swoich gabinetach?

  • Wojviech

    Trzeba je docenić za światłość umysłu :-P

  • Mareusz

    Ha to już wiecie gdzie są nasze podwyżki? Przez pół roku zamiast wygospodarować kasę dla pracowników to znaleźli kasę na zatrudnienie doradcy co kasy będzie dopiero szukał.Kraina mlekiem i miodem płynąca.

  • Gregory

    Bez jaj ze człowiek jest przyjęty za taka kasę??? Trudno się dziwić ze podwyżki to tylko odległe marzenie. Póki co pracownicy PWiK dostali obniżki wynagrodzenia bo inflacja ekstremalnie w górę a my stoimy w miejscu. Co za syf w tym zakładzie.

  • Rozczarowany pracownik pwik

    Dziś obchodzimy dzien pracownika komunalnego a w PWiK ani słowa na ten temat - inne branże obchodzą swoje święta a w wodociągach chyba nikt nawet nie wie, ze to było dziś. To jest właśnie kolejne potwierdzenie na to, jaka ten zakład jest żenada i jak traktuje się tam pracowników. Pani specjalistce przypomniało się na koniec dniówki żeby cokolwiek napisać na FB ale chyba tylko dlatego, ze przeczytała to na innej stronie. Poważnie, kto może niech stamtąd ucieka - chyba wszędzie jest lepiej.

    • Rozczarowany pracownik pwik
      2023-05-10 19:14
    • odpowiedz
  • Mati

    Bo ona zajęta kobieta jest, są rzeczy ważne i ważniejsze. Z taka „ilością obowiązków” trudno pamiętać o wszystkim :-D

  • Wodzianka

    Dobrze, ze z nalewaniem wody na festynach radzi sobie lepiej haha

  • Pracownik

    Żenująca sytuacja, ale to tylko świadczy o Zarządzie.

  • starzec

    Jak najszybciekj ten PISOWSKI klan niech sie zmieni.Morek powinien trafić tam skąd przybył.

  • Pracownik

    Ewidentna zemsta na wodociągach za to jak poprzedni zarząd go potraktował. Szkoda tylko, ze jego od dawna tam nie ma a my tu zostaliśmy i co rusz dostajemy obuchem w łeb.

  • Rafal

    Kiepsko ze mści się na ludziach za ruchy poprzedniego zarzadu

  • Sandi

    A co z tymi miejscami w Rudzie Śląskiej gdzie problem brudnej wody jest notoryczny i PWiK nic nie jest w stanie z tym zrobić mimo wielu zgłoszeń?

  • Alan

    Jak leci czysta to jest ok, tylko żeby jeszcze czysta leciała

  • no jo

    1. Czy mają laboratorium do badania wody.2. Czy rudzki sanepid ma laboratorium do badania wody.3. Czy zgodnie z przepisami płukają sieć wodociągową nie licząc w to awarii4. No i ci dobrze ustawieni na przykład śl..........k5, Zarobki no jak jedyn robi na awari a piynciu patrzy to trzeba jedyn zarobek podzielic na szesciu

  • Fizol

    Za takie zarobki trudno się dziwić, ze robi jeden a sześciu patrzy - jaka płaca taka praca :D

  • Roma

    Nie ma laboratorium bo Rybka zlikwidował - zreszta to nie jedyna wybitna decyzja w jego wykonaniu

  • no jo

    1. Czy mają laboratorium do badania wody.2. Czy rudzki sanepid ma laboratorium do badania wody.3. Czy zgodnie z przepisami płukają sieć wodociągową nie licząc w to awarii4. No i ci dobrze ustawieni na przykład śl..........k

  • Dana

    Przecież tam od lat nie liczą się umiejętności i wykonywane obowiązki tylko szerokość pleców, które się ma w Urzędzie i nie tylko. Można sobie flaki wypruwać, a i tak najlepiej się będą mieli ci, którzy ledwo potrafią napisać zdanie po polsku. Taka rzeczywistość.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również