Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy Sejm przyjmie nową ustawę o rekompensatach za deputat?

 • Dodano: 2018-10-29 07:45, aktualizacja: 2018-10-29 12:40

Czy górnicze wdowy będą usatysfakcjonowane rozwiązaniami ustawy o rekompensatach za utracony deputat węglowy? Projekt ustawy trafi w listopadzie pod obrady Sejmu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym za deputat węglowy. Wypłatami mają zostać objęte 24 tys. osób, głównie wdowy i sieroty po górnikach. Ale projekt musi przejść jeszcze przez Sejm, pod którego obrady trafi w listopadzie. Zgodnie z projektem, rekompensata w wysokości 10 tys. złotych ma trafić do ok. 24 tys. osób. W 2019 roku zostanie na to przeznaczona kwota wynosząca ok. 240,8 mln zł z budżetu państwa.

Według nowego projektu ustawy rekompensat nie otrzymają jedynie górnicy, którzy dobrowolnie się ich zrzekli. Nie ma możliwości prawnych, aby tych wypłat dokonać. Ministerstwo Energii nie zamyka jednak tej sprawy ostatecznie.

Grzegorz Tobiszowski poinformował, że nie spodziewa się żadnych problemów z uchwaleniem ustawy w Sejmie. Jego zdaniem składanie wniosków będzie możliwe po Nowym Roku. Będzie na to 90 dni od czasu wejścia ustawy w życie (złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkowało odmową wypłaty ze strony przedsiębiorstwa wypłacającego, od której będzie można się odwołać do sądu). W projekcie ustawy termin składania wniosków jest tzw. terminem zawitym, czyli jego upływ powoduje wygaśnięcie prawa do złożenia wniosku. Po zweryfikowaniu ich, 1 czerwca ruszą wypłaty. Ta data została zapisana w ustawie.

Rekompensaty, tak jak poprzednio, będą wynosić po 10 tys. zł. Ubiegać się o nie będą mogli:

 • byli pracownicy przedsiębiorstw górniczych, korzystający ze świadczeń przedemerytalnych;
 • wdowy,
 • wdowcy i sieroty, mające ustalone prawo do renty rodzinnej po pracownikach zmarłych w czasie stosunku pracy lub otrzymujące rentę socjalną przyznaną przez premiera lub prezesa ZUS,
 • osoby uprawnione do rekompensaty na podstawie poprzedniej ustawy, które nie otrzymały rekompensaty do chwili obecnej.

Uprawnienie do rekompensaty będzie przysługiwać także osobom mającym prawo do bezpłatnego węgla na podstawie układów zbiorowych pracy, porozumień lub innych regulacji, które utraciły moc przed wejściem w życie tej ustawy lub pobierały węgiel bezpłatny w naturze lub ekwiwalencie.

Resort energii informuje, że „w przypadku wdów i wdowców ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie będzie pozbawiało tych osób prawa do rekompensaty, podobnie jak miało to miejsce w przypadku prawa do bezpłatnego węgla. Świadczenie mogą otrzymać również emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, ale zamiast tej renty lub emerytury pobierają rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, jako korzystniejszą finansowo”.

Osoby, które złożyły wnioski o rekompensatę na podstawie ustawy z 2017 r. i nie otrzymały ani odmowy, ani rekompensaty, nie będą musiały ich ponownie składać.

Na podstawie ubiegłorocznej ustawy świadczenia - ponad 2,1 mld zł (z przewidzianych ok. 2,4 mld zł) wypłacono 211 867 osobom.

Komentarze (9)    dodaj »

 • real

  Jeszcze wnukom należy się deputat.I jak tu się dziwić, że sprowadzają węgiel z Rosji...

 • halembiok z 830

  Było niepodpisywac sieroto podziękuj związkom zawodowym a teraz beczysz na forum ,podpisałes to jest twoja zgoda że niechciałes deputatu , a tak poza tym mało masz emerytury? macie murcole od 3,5 do 5 tyś i jeszcze mało?

 • Jan

  Kolejarze mają DEPUTAT a wy wasze związki nie zadbały.

 • IKA

  Moj ojciec pracowal w kop. Bielszowice na powierzchni maszynista ale na 3 lata przed emerytura nalezeli pod kolej i nic nie otrzymal moja mama po mezu nie otrzymywala wegla i tak jest nadal a dowiaduje sie ze kolej placi deputat to jak to jest nie rozumie mama dostala odmowne

 • Kudłaty

  A co z resztą byłych i obecnych górników,którzy musieli podpisać deklaracje dobrowolnego zrzeczenia się węgla pod grożbą trzy miesięcznego wypowiedzenia umowy o prace.Tak jak odbywało się to na KWK Pokój.

 • KWK Halemba

  Jo tego niy podpisoł i robia dali prawnik mi to załatwiył jest tako możliwość prawnicy umieją to zrobić

 • Rudy

  J.no tak a jsk w hucie pokoj tez likwdowali czymu teraz P.Tobiszowski nom nie zalatwi tego .

 • rotterdam

  A zapłacimy za to my - społeczeństwo utrzymujące takie uprzywilejowane grupy. Żałosne.

 • Anonim

  Żałosny to jesteś ty. Deputat węglowy to nie jest żaden przywilej. Kiedy kopalniom brakowało pieniędzy na wypłaty, wypłacały jej część w węglu. Dawniej górnicy palili w domach węgiel więc taki układ był im na rękę. Później część emerytów wypłacana również była przydziałem węglowym. W obecnych czasach wypłacanie emerytur węglem to po prostu okradanie górników. Więc węgiel zamieniono na deputat, który i tak górnikom zabrano w 2015 roku. To tak jakby mechanikowi wypłacano emeryturę w śrubkach a piekarzowi w bułkach. Ale twój zakuty łeb i tak tego nie pojmie. I to jest dopiero żałosne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również