Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy seniorzy z Halemby będą mogli skorzystać ze specjalnej linii autobusowej?

 • Dodano: 2019-02-21 13:30, aktualizacja: 2019-02-21 14:51

W ubiegłym roku na jednym ze spotkań władz miasta z mieszkańcami Halemby, padła propozycja uruchomienia specjalnej linii autobusowej, która podwoziłaby starszych mieszkańców dzielnicy m.in. do kościoła. Czy seniorzy w końcu będą mogli skorzystać z tej specjalnej linii?

- Wracając często z wireckiego cmentarza w niedzielę, widziałam, że grupa osób wsiadająca po mszy z kościoła na Halembie I się zmniejsza. Jedna z Pań mówiła do drugiej, że chyba nie doczeka możliwości dojazdu do swojego kościoła Bożego Narodzenia, bo temat ten od wielu lat jest rozpatrywany, a efektu brak - mówi Pani Anna z Halemby. - Oczywiście seniorzy mogą korzystać z komunikacji miejskiej, ale wiem z historii opowiadanych przez moje starsze sąsiadki, że czasami wolą zostać w domu, ponieważ droga, którą muszą pokonać od przystanku do np. kościoła, jest zbyt długa. Pamiętajmy, że to są osoby starsze. Ich sprawność ruchowa nie jest już taka jak kiedyś.

O pomyśle utworzenia dodatkowej linii autobusowej skierowanej dla seniorów, mieszkańcy Halemby mówili od dawna. Na jednym z ubiegłorocznych spotkań władz miasta z mieszkańcami dzielnicy, włodarze obiecali przyjrzeć się bliżej temu pomysłowi.

Po kilku miesiącach miasto przygotowało koncepcję uruchomienia takiej linii. Z założenia miała to być trasa okrężna, która początek miałaby na przystanku " Ruda Śląska - Halemba Pętla", następnie przebiegałaby ul. Solidarności, Zamenhoffa, Leśną, Borową, 1 Maja, Kłodnicką, Brzechwy, 1 Maja, Harcerską, Pakuły, Halembską, 1 Maja, Miodową, Solidarności aż do pętli autobusowej. Jednak, jak informują przedstawiciele magistratu, w związku z ograniczonymi środkami budżetowymi i wzrostem dopłaty miasta do funkcjonowania komunikacji publicznej, linia nie zostanie uruchomiona.

- Długość takiej trasy wyniosłaby ok. 7,1 km. Przy założeniu, że linia obsługiwana byłaby przez busy, które kursowałyby co 60 min, miasto musiałoby, w związku z uruchomieniem takiej linii, zapłacić ok. 230 tys. zł więcej w ramach dotacji do funkcjonowania komunikacji zbiorowej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - mówi Andrzej Nowak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Ruda Śląska ds. Transportu Zbiorowego. - Niestety w związku z ograniczonymi środkami budżetowymi i wzrostem dopłaty Miasta do funkcjonowania komunikacji publicznej, na chwilę obecną jesteśmy zmuszeni zawiesić pomysł rozwinięcia oferty transportowej o nową linię w Halembie.

Seniorzy niestety będą musieli korzystać tak jak dotychczas z komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć, że osoby, które ukończyły 70. rok życia – na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, zawierającego zdjęcie i datę urodzenia - mogą korzystać z przejazdów autobusami za darmo.

Komentarze (26)    dodaj »

 • Ernest_Vitczok

  Po 1: a w czym seniorzy z Halemby lepsi od tych z Rudy 1, że maja mieć bus, a tamtym z Rudy miłościwie nam panująca zlikwidowała taki autobus, już dawno temu.Po 2. Przed wyborami to drużyna Grażyny takie rzeczy obiecywała.... Krzysztof vice przodował, zrobimy to, tamto, wszystko się da. A po wyborach... brak kasy! Mit o dobrej śląskiej gospodyni przepadł ....

 • Ika11

  Glosujcie dalej na platforme daleko zajedziemy i bez oplat

 • nutka

  Nie rozumiem w czym problem, autobusy miejskie jeżdżą, a mieszkańcy każdej dzielnicy mają daleko do kościoła i albo idą pieszo jak młodsi albo korzystają z linii autobusowych jak inni mieszkańcy również seniorzy

 • wnyk

  Z całym szacunkiem, a może wnuki podwiozą? :D

 • mieszkaniec RSL

  To niech proboszcz wynajmie busa i za niego zapłaci

 • Leon

  Zamówcie im taksówki jeszcze.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również