Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy seniorzy z Halemby będą mogli skorzystać ze specjalnej linii autobusowej?

 • Dodano: 2019-02-21 13:30, aktualizacja: 2019-02-21 14:51

W ubiegłym roku na jednym ze spotkań władz miasta z mieszkańcami Halemby, padła propozycja uruchomienia specjalnej linii autobusowej, która podwoziłaby starszych mieszkańców dzielnicy m.in. do kościoła. Czy seniorzy w końcu będą mogli skorzystać z tej specjalnej linii?

- Wracając często z wireckiego cmentarza w niedzielę, widziałam, że grupa osób wsiadająca po mszy z kościoła na Halembie I się zmniejsza. Jedna z Pań mówiła do drugiej, że chyba nie doczeka możliwości dojazdu do swojego kościoła Bożego Narodzenia, bo temat ten od wielu lat jest rozpatrywany, a efektu brak - mówi Pani Anna z Halemby. - Oczywiście seniorzy mogą korzystać z komunikacji miejskiej, ale wiem z historii opowiadanych przez moje starsze sąsiadki, że czasami wolą zostać w domu, ponieważ droga, którą muszą pokonać od przystanku do np. kościoła, jest zbyt długa. Pamiętajmy, że to są osoby starsze. Ich sprawność ruchowa nie jest już taka jak kiedyś.

O pomyśle utworzenia dodatkowej linii autobusowej skierowanej dla seniorów, mieszkańcy Halemby mówili od dawna. Na jednym z ubiegłorocznych spotkań władz miasta z mieszkańcami dzielnicy, włodarze obiecali przyjrzeć się bliżej temu pomysłowi.

Po kilku miesiącach miasto przygotowało koncepcję uruchomienia takiej linii. Z założenia miała to być trasa okrężna, która początek miałaby na przystanku " Ruda Śląska - Halemba Pętla", następnie przebiegałaby ul. Solidarności, Zamenhoffa, Leśną, Borową, 1 Maja, Kłodnicką, Brzechwy, 1 Maja, Harcerską, Pakuły, Halembską, 1 Maja, Miodową, Solidarności aż do pętli autobusowej. Jednak, jak informują przedstawiciele magistratu, w związku z ograniczonymi środkami budżetowymi i wzrostem dopłaty miasta do funkcjonowania komunikacji publicznej, linia nie zostanie uruchomiona.

- Długość takiej trasy wyniosłaby ok. 7,1 km. Przy założeniu, że linia obsługiwana byłaby przez busy, które kursowałyby co 60 min, miasto musiałoby, w związku z uruchomieniem takiej linii, zapłacić ok. 230 tys. zł więcej w ramach dotacji do funkcjonowania komunikacji zbiorowej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - mówi Andrzej Nowak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Ruda Śląska ds. Transportu Zbiorowego. - Niestety w związku z ograniczonymi środkami budżetowymi i wzrostem dopłaty Miasta do funkcjonowania komunikacji publicznej, na chwilę obecną jesteśmy zmuszeni zawiesić pomysł rozwinięcia oferty transportowej o nową linię w Halembie.

Seniorzy niestety będą musieli korzystać tak jak dotychczas z komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć, że osoby, które ukończyły 70. rok życia – na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, zawierającego zdjęcie i datę urodzenia - mogą korzystać z przejazdów autobusami za darmo.

Komentarze (26)    dodaj »

 • seniorka

  Sama jestem seniorką mam 73 lata i absolutnie tego nie popieram !

 • Mieszkanka

  Może zamiast takimi głupotami się zajac to miasto zastanowiło się nad połączeniami autobusów w mieście? Bo żartem jest, ze nie da się dostac z jednej dzielnicy do drugiej. 5 autobusów co minute, a potem 30 minut ciszy i żaden autobus nie jedzie. Jak to jest? Może ktoś coś z tym zrobi wreszcie?

 • Pracowity

  Tera już wiym co robić, żeby nic nie było zrobione - planować - a wypłata i tak bydzie.

 • kresowy

  Oj co jeszcze może lepiej by rozpatrzeć odbudowę dworca wireckiego gzie stawały pociągi do gliwic i katowic a tak trzeba jezdzic z wirka na rude południową goniac z skrzyżowania 840 bądź 870

 • Jo

  A dlaczego z Halemby I na Halembę II do kościoła Na jedynce zlikwidowali? Jak im proboszcz czy ksiądz nie pasuje toniech zmienią a nie żądają nowej lini autobusowej. W [...]ach się poprzewracało?

 • Wu

  Chciałem skomentować, ale widzę, że mamy mądrych mieszkańców i jest wiele trafnych wypowiedzi. Też jestem z Halemby i pomysł uważam za niedorzeczny. Niech kościół sam organizuje takie transporty.

 • emerycik

  Na halembie emeryci bogaci,to czego jeszcze

 • no chyba nie

  Z jakiej racji z moich podatków ktoś ma jeździć do kościoła? Czy kościół w Polsce płaci podatki? Czy kościół robi coś dla dobra kraju?

 • Krystyna

  To mnie na "piwo " zawozić-A teraz poważnie dla niepełnosprawnych dorosłych nie potrafiliście w 2018 r załatwić transportu:"odpłatnego" na turnus rehabilitacyjny jechali seniorzy niepełnosprawni autobusami,z przesiadkami -wstyd dla włodarze, a część z tego powodu zrezygnowała z wyjazdu,na turnus rehabilitacyjny do Gnojnika /

 • Niepozdrawiam

  Napisalam, by puscic autobus, ktory bedzie wozil seniorow na targ w czwartek, by kazdy mogl bezpiecznie dotrzec... Widze jednak, ze moja wypowiedz zostala ocenzurowana

 • Hajer

  Zamiast na taca niech jadą taxi lub uberem mochery...

 • XYZ

  coś taki agresywny, weź swoje auto i zawieź sąsiadki do kościoła

 • Niepozdrawiam

  Proponuje uruchomienie busa dla sneiorow w czwartki, tak by kazdy mógł bezpiecznie dostać sie na targ

 • senior

  Daj palec a urwią całą ręke. W [...]ach się powywracało. Dla zdrowia pieszo.

 • jerzy

  chcę to zobaczyć jak autobus jedzie ul leśną i borową ha ha ha

 • max3232

  i przegubowy :-)

 • babol

  Kaj u nos som takie fajne widoki? Bo tamtędy to żech chyba jeszcze nie jechoł. A ja!!! To jest hołda koło domino :))

 • Zyga

  Spacer dla seniora to samo zdrowie !

 • jooo

  Jestem z Halemby i wybaczcie ale nie widze żadnego problemu z dojsciem pieszo do kosciola a spacer poranny czy popoludniowy to zawsze dla zdrowia troche ruchu a juz bez przesady az tak daleko do kosciola nie ma czy to na 1 czy 2 ,Podsumowując głupi bezsensu pomysl,

 • NIUNIA

  babcie i dziadkowie sobie świetnie radzą .Są wnuki ,sąsiedzi ,a i księża mają samochody ,są autobusy ,taksówki ,więc nie szukajcie problemu ,gdzie go nie ma .Zdrówka wszystkim życzę ,a babciom pomocnej dłoni ,by wnuki odwiedzały i interesowały się nimi ,nie tylko ,gdy renta ,czy emerytura ,ale teraz coraz częściej tak jest ,bo swiat schodzi na psy,POWODZENIA

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również