Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

  • Dodano: 2019-11-05 15:00, aktualizacja: 2019-11-07 09:20

Temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Inwestycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na początku 2019 roku tym drugim udało się wstrzymać budowę spalarni. Jak się okazuje nie na długo. Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

O budowie spalarni śmieci mówiło się od dawna

O budowie spalarni mówiono już w 2010 roku. W 2016 roku pojawił się pomysł budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii. Przypomnijmy, że według projektu ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstawać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała część była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe.

Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja planowana jest zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.

Spalarnia stała się kością niezgody

Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku, czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślali w marcu br., że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycja została wstrzymana.

Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. w lutym br. wystąpiła z wnioskiem o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji. Mogło wydawać się, że w tym miejscu sprawa znajdzie swój finał. Tak jednak się nie stało.

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

- Informuję Państwa, że od wczoraj w Urzędzie Miasta Ruda Śląska został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla inwestycji Ekologiczne Centrum Odzysku Energii. Wnioskodawcą jest spółka Drogopol Ekopark. Mieszkańcy swoje uwagi dotyczące raportu mogą składać do 3 grudnia br. Wcześniej, bo 14 listopada o godz. 17:00 w Urzędzie Miasta / sala sesyjna / odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora. Ekologiczne Centrum Odzysku Energii ma być realizowane na obszarze położonym w północno-środkowej części miasta w rejonie ulicy Drogowej Trasy Średnicowej. Wydajność instalacji została określona na poziomie 120 tys. ton rocznie - pisze Krzysztof Mejer.

Raport, postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz opinia sanitarna Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wszyscy chętni będą mieli możliwość zgłaszania uwag i wniosków do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Będzie można to zrobić do 3 grudnia br. 14 listopada o godz. 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora.

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

Komentarze (85)    dodaj »

  • T.

    No, to wczoraj p. Mayer klepnął warunki środowiskowe dla ENERIS.Podziękujmy mu za to. Przy okazji kolejnych wyborów.

  • Mieszkanka

    Prezydentka Dziedzic kocha śmietniki tylko nie pod swoimi oknami. Parę lat temu jak szczur zaszyła się chyba w piwnicach urzędu kiedy przedstawiciele bloku przy Curie domagali się zaprzestania budowy przez RSM śmietnika 9 m od okien. Wstyd i i bezczelność

  • T.

    przypomnę tylko, że ta spalarnia nie będzie hajcować smieci z miasta, tylko przejezdne odpady z osadników. Czyli problem śmieciowy zostanie bez rozwiązania. To na wuj nam to ?

  • Tata Pe pe

    Pan Mejer wraz z Panią Dziedzic dobrze rządzą tym miastem i myślą mądrze, Budować spalarnie będzie cieplej w mieście przez co .

  • Rudziński

    Proszę budować i tyle , a ten kto marudzi niech sobie daje śmieci do piwnicy .

  • Mieszkanec

    Spalarnia EKOLOGICZNA to tylko taki chwyt reklamowy żeby nabrać nieświadomych mieszkańców.Z ekologią nie ma nic wspólnego tylko z lenistwem.Po co segregować śmieci jak przecież można je spalić i kłopot z głowy Po drugie Chiny już zakazały przyjmowania śmieci z Uni więc wszystko trafi do Polski i innych biednych krajów Europy Środkowej.Dlatego wszyscy będą przekonywać że spalarnia to Cud Boży i musi ich być jak najwięcej bo inaczej Zachód utonie w śmieciach.A my Polacy jak zwykle w to uwierzymy bo zawsze dajemy się zrobić w konia.

  • boluś

    Hasło ECOE jest totalną lipą' nie ma ekologicznych Spalarni i nie będzie ! ale lud głupi syćko kupi. Jak już pisołch bydzie Warsiawskie [...]o i to nie tylko komunalne ale i przemysłowe'poczytajcie o różnicach w składzie' pyrsk ludkowie

  • Karlik

    Ludziska, przestońcie produkować śmieci, a wszelakie odpady wciskejcie pod tyłek, jak siedzicie na zeslu.

  • yahu pawul

    Już niebawem będzie taki problem, że zasypią nas nasze własne śmiecie - zakładając że inne miasta tak jak i my polikwidują wysypiska i nie pozwolą na spalarnie. Śmiecie zostaną u tych którzy je wytwarzają. Nikt ich nie odbierze bo nie będzie miał co z nimi zrobić. TAKA WIZJA PRZYSZŁOŚCI ... Albo może ktoś pozwoli wywalać nasze śmiecie u siebie, albo je spalać - ale zapłacimy za to krocie - no bo chyba każdy ma świadomość że w takiej sytuacji za drobne tego nie załatwimy !! Blokowanie nowoczesnej spalarni zapewni nam jedynie jeszcze większy kłopot niźli ona sama. Warto zatem wyważyć wszelkie decyzje w tej sprawie. Nieuchronnie czeka nas likwidacja pieców węglowych, a co za tym idzie i górnictwa. Czekają nas też spalarnie śmieci, itp. NIE UNIKNIEMY TEGO !!

  • boluś

    Węglokoks wtopioł na ROŚ sami wykazali ile emitują i czego i to zgodnie z wydanymi przez Urząd zezwoleniami" Urząd tyż sie wystraszoł i przepowadzili postępowanie ziintegrowane na istalacja do oczyszczania spalin' podziękowania należą sie RUDZIANOM RAZEM. SYĆKO W TEMACIE! Zybald odkuj se ta zakuto pała może ze świeżym luftym rozumu przybydzie'

  • karmanskie

    Normalni mieszkańcy Rudy Śląskiej liczą na powodzenie inwestycji! Zrobimy wszystko by spalarnia powstała!

  • karmanuel

    Itak ma byc,budowac anie mondrowac,aluft bedzie iscie wiejski eko.

  • Mieszkanec

    W Rudzie Śląskiej nie na normalnych ludzi tylko patola i Skorumpowani urzędnicy.Trza się wziąć za segregację śmieci na poważnie a nie jak to robi u nas ta pseudo firma śmieciowa.Dzisiejsze technologie pozwalają na prawie 100 procentowy recykling.Leniwym się nie chce i to jest problem.

  • Guliktaucher

    Ja tego nie rozumiem. Przecież ich kilka lat temu, ten cały Węglokoks Energia miał budować spalarnię i to podobno nie na osady ściekowe ale na jakąś wyselekcjonowaną frakcję z odpadów komunalnych (jakiś RDF chyba?)? Nawet w Aktualnościach o tym było, przy okazji protestów przeciwko temu... To ma nie powstać coś co miało być na mniej upierdliwe paliwo, a powstanie coś na odpady ściekowe? Ja nie wiem jakie są obecnie przepisy ale czy czasem nie będzie tak, że jak powstanie to coś na odpady ściekowe, to ten Węglokoks nie będzie zmuszony oddać temu czemuś częścivrynku, który jest teraz cały ich? Kiedyś przepisy dość mocno promowały taką energię z odpadów i kto pierwszy ten lepszy, ale być może to się zmieniło i to coś na odpady ściekowe nie zagrozi Węglokoksowi? Nawiasem mówiąc w tych państwowych spółkach, to dość ciekawych tych managerów mają - mieć w ręce atut w postaci mniej upierdliwego paliwa i nie próbować tym uwalić konkurencji, na własnym terenie, to trzeba być nienachalny intelektem. Ale być może to jest potwierdzenie, że państwowe geszefty są tylko po to, żeby mieli co ze sobą zrobić i gdzie zarabiać, misiewicze i pisiewicze, i żeby mieć z czego wyprowadzić zyski - w postaci dywidendy dla Skarbu Państwa, na to wręcz patologiczne i niepohamowane rozdawnictwo. Bo nie wierzę, żeby prywatny biznes taką okazję odpuścił.

  • Po prostu,Wiedeń na Karmańskim

    Spalarania 120 tysięcy ton kału rocznie z ościennych miast - inwestycja na miarę naszego dumnego miasta. Juz się cieszę na te tysiące ciężarówek z guanem pędzących do wielkiego kotła w Chebziu.

    • Po prostu,Wiedeń na Karmańskim
      2019-11-07 08:57
    • odpowiedz
  • zły

    Panie Meyer, postaw se Pan tą spalarnię u siebie na placu

  • Jankowski 55

    Tanie Mejer proszę sie nie przejmować tylko wyrazić zgody na budowę.

  • łon mo to w c...

    Zły masz racja ale łon miyszko w Bytomiu.

  • T.

    to jak mieszko w bytomiu, to co się mondrzy w Rudzie ? niech spada

  • filter

    Daremne wasze faflanie,tak bydzie jak mo byc,reszta nie mondrowac ino władzy słuchc.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również