Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

  • Dodano: 2019-11-05 15:00, aktualizacja: 2019-11-07 09:20

Temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Inwestycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na początku 2019 roku tym drugim udało się wstrzymać budowę spalarni. Jak się okazuje nie na długo. Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

O budowie spalarni śmieci mówiło się od dawna

O budowie spalarni mówiono już w 2010 roku. W 2016 roku pojawił się pomysł budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii. Przypomnijmy, że według projektu ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstawać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała część była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe.

Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja planowana jest zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.

Spalarnia stała się kością niezgody

Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku, czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślali w marcu br., że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycja została wstrzymana.

Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. w lutym br. wystąpiła z wnioskiem o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji. Mogło wydawać się, że w tym miejscu sprawa znajdzie swój finał. Tak jednak się nie stało.

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

- Informuję Państwa, że od wczoraj w Urzędzie Miasta Ruda Śląska został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla inwestycji Ekologiczne Centrum Odzysku Energii. Wnioskodawcą jest spółka Drogopol Ekopark. Mieszkańcy swoje uwagi dotyczące raportu mogą składać do 3 grudnia br. Wcześniej, bo 14 listopada o godz. 17:00 w Urzędzie Miasta / sala sesyjna / odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora. Ekologiczne Centrum Odzysku Energii ma być realizowane na obszarze położonym w północno-środkowej części miasta w rejonie ulicy Drogowej Trasy Średnicowej. Wydajność instalacji została określona na poziomie 120 tys. ton rocznie - pisze Krzysztof Mejer.

Raport, postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz opinia sanitarna Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wszyscy chętni będą mieli możliwość zgłaszania uwag i wniosków do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Będzie można to zrobić do 3 grudnia br. 14 listopada o godz. 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora.

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

Komentarze (85)    dodaj »

  • Zybald

    Dopóki w Rudzie mieszka Łukaszczykowa to nie powstanie tu żadna spalarnia , żadne składowisko śmieci i wysypisko . Będziemy tylko za wywóz śmieci bulić jak za zboże .

  • Siara

    Nie spalarnia śmieci tylko odpadów ściekowych. Ale togo nie doczytasz geniuszu

  • tomtom

    Ciekawe kto tam zostanie prezesem?

  • On 64

    Adam Małysz i Żyła.

  • boluś

    We Wiedniu je ciepłownia na wyselekcjonowane odpady papior,drzewo, plastyk'tam impra je miejsko i generuje zysk dla miasta pod ścisłom kontrolom miasta . TAM NIE SPALAJOM ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH SZEMRANE FIREMKI !

  • czad

    Ja tam...a u nos tak bydzie.

  • naiwniaki za spalarnią

    Pełno tu wyznawców Majera i tak wom wybuduje to dobro narodowe a płacić bydziecie durch krocie za chasie.

  • Lis

    Skoro Miastu tak zależy, dlaczego nie zostanie przeprowadzone referendum w tej sprawie? Bo może być tak, że przeciw jest niewielka grupa mieszkańców. Mając w ręku oręż w postaci pozytywnego wyniku referendum napewno łatwiej by było o inwestycję. Dziwne też to, że ta sama inwestycja znów na językach. A co z RIPOK?

  • mario

    Oby ten projekt wypalił.... Bo drażni mnie już ten ciemnogród i mentalność Rudzian.Prawda jest taka, że większy wpływ i zanieczyszczenie wytwarza sąsiad robiący grilla.

  • jaca

    Nareszcie w rudzie cos sie dzieje, ktos inwestuje. Jak sie komus nie podoba to niech sie wyprowadzi z miasta, nie potrzebujemy tu pseudo ekologow i wiecznie narzekajacych mieszkancow!

  • boluś

    Sporo tu pijarowców Mejera i Enerisa' przyjdźcie na rozprawa admin. to sprawdzymy fto z Rudy i komu zależy na zdrowiu mieszkańców a komu na kasie ze spolania [...]a z Warszawki. Tadycyjnie Warszawka kocho nos równo biere nom kasa a pocisko GÓWNO!

  • gorole nom zrobiom Czarnobyl

    Toć boluś mosz racja. Po wybudowaniu tego szajsu ny jedyn z tych ,,za" zostanie z rynką w nachtopie jak go dopadnie nowotwor.

    • gorole nom zrobiom Czarnobyl
      2019-11-06 15:12
    • odpowiedz
  • nowotwór

    To smutne ale zobaczycie tą elektrociepłownie i tak wybudują bo nie interesują ich głosy przeciw. Chcą tylko zgarniać kasę do budżetu miejskiego, konsekwencje ich nie interesują.

  • Andrx

    Powtórzę jeszcze raz - jeden warunek - komin o wysokości 200 metrów.

  • Jurek

    A co to zmieni - [...]y piszesz

  • Bercik

    No i nasza ruda to coroz wiekszo pipidowka . Nic nie ma nic nie mozna nic sie nie oplaco. Jak dalej tak pójdzie to za 10 -20 lat będzie ponizej 100 tys ludzi . Zabrze sie rozwija strefa przemyslowa polowa miejsc zaklepana wczoraj godali ze nowo firma z Czech inwestuje. A w Rudzie ...Tak wogole to my momy jeszcze Prezydenta bo nie widać nie słychać ... nio chyba ze na pseudo spotkaniach w dzielnicy na których nie możesz sie .... pogodac ze samym s

  • anty

    Człowieku, kto przy zdrowych zmysłach chce mieć spalarnię w centrum miasta? To nie Szwecja, tutaj nikt nie dba o normy, liczy się kasa misiu. To, że okolice będą zatruwane to tylko kwestia czasu. zapłacą mandat 500zł jak firma wędliniarska w północy Polski za nielegalny spust wody poprodukcyjnej. Słownie: pięćset złotych.

  • Cyba

    Widzisz tu gdzieś miasto ? - bo ja nie , chyba tylko to na papierze .

  • Miły Człowiek

    W Wiedniu stoi również spalania śmieci i w nikomu ona nie szkodzi, a jest to wielce zachód, na którym mamy się przecież wzorować

  • Gluś

    Anty dobrze pisze tak własnie będzie.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również