Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie będzie spalarni odpadów w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2019-03-12 10:00, aktualizacja: 2019-03-12 15:24

Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej nie będzie? Miasto umorzyło postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji wspomnianego przedsięwzięcia.


Przypomnijmy, że ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstawać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała cześć była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe. 


Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja planowana jest zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.


Spalarnia stała się kością niezgody. Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku, czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślają, że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycja została wstrzymana.

- Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. wystąpiła z wnioskiem z dnia 1 lutego 2019 r. o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie ww. decyzji – wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. 


Zgodnie z prawem inwestor aż do wydania decyzji rozstrzygającej może dokonać zmian we wniosku, poprzez jego modyfikację, a także cofnąć złożony wniosek, co też zostało uczynione. Decyzja taka skutkuje bezczynnością dalszego postępowania, a w konsekwencji obliguje organ do umorzenia postępowania. 


Mając na uwadze powyższe okoliczności, jak informuje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa rudzkiego magistratu: 

Prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn. "Ekologiczne Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej (Zakład Zagospodarowania Odpadów)", zlokalizowanego w Rudzie Śląskiej w rejonie DTŚ i ul. Zabrzańskiej (działki nr 217/21, 218/21, 248/21, 279, 280, 281 i 287).


Przedstawiciele Rudzian Razem przyznają natomiast, że:

- Po odwołaniach naszego Stowarzyszenia Rudzianie Razem i Towarzystwa na Rzecz Ziemi, po bezprecedensowym uznaniu naszych zarzutów przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze i orzeczeniu, że prezydent naszego miasta wydała decyzję z rażącym naruszeniem prawa, sprawa z wniosku inwestora zostaje umorzona.


Z treścią decyzji można się zapoznać na facebookowym profilu Stowarzyszenia Rudzianie Razem, gdzie została ona opublikowana. 


O komentarz poprosiliśmy Annę Łukaszczyk, przedstawicielkę stowarzyszenia Rudzianie Razem. Jak zaznacza:

- Zdaniem członków Stowarzyszenia Rudzianie Razem postępowanie musiało zostać umorzone, a to z uwagi na rażące naruszenia prawa, jakie miały miejsce podczas wydawania decyzji. To znaczy postępowanie było na tyle wadliwe, że po stwierdzeniu tego przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia, i tak należałoby przeprowadzić całe postępowanie od początku. Sukcesem jest to, że udało się nam wyeliminować wadliwą decyzję urzędu miasta z obrotu prawnego. 


Dodaje także, że z informacji, jakich udzielił im wiceprezydent Krzysztof Mejer wynika, że przedsiębiorca – firma Drogopol Ekopark Sp. z o. o. ponownie złożył dokumenty w celu uzyskania pozytywnej decyzji. 

- Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwięcej mieszkańców dowiedziało się na jakim etapie jest ta sprawa – zauważa Anna Łukaszczyk.

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanec

  Na układy nie ma rady kiedyś i tak pseudo EKO spalarnię postawią już Miasto się POstara...

 • SEBAzKafałzu

  Drogopol.... i wszystko jasne! Miejski układ ma się dobrze, a może być jeszcze lepiej.

 • egon

  Krytyczni mądrale, przeczytajcie co miało tam być palone - odpady po ściekowe a nie nasze śmieci.

 • bunia

  Gdzie ty żyjesz człowieku. Budować w mieście spalarnię, aby tylko 10% własnych śmieci utylizować - kto to wymyślił? Zapytaj mieszkańców Zabrza jak im się żyje niedaleko spalani śmieci. Zauważ, że mieszkasz w tzw metropolii i to ona powinna zadbać o spalanie śmieci POZA miastami. Niestety problem śmieci przerasta włodarzy miast. Dla nich ważniejsze jest przekształcenie KZK GOP w ZTM - czyli wydawanie ogromnej kasy, niż zajęcie się problemem śmieci. U nas nawet ciężarówka z tonsmaiera jest tak dobrze załadowana makulaturą, że rozrzuca śmieci po drodze.

 • Bielszowice

  Możecie mi ta spalarnia postawić na ogrodku choćby jutro i tak wszyscy w koło mnie walą śmieci do pieca to widać i czuć

 • nieeko

  PO co spalarnia lepiej płacić pięć dych za śmieci w przyszłości

 • ja

  A wszystkie inne okoliczne miasta mają spalarnie? Nie. Sprawdź sobie ile płacą za śmieci. Około 12 zł za segregowane i 20 zł za niesegregowane. Brak spalarni to w rudzie śląskiej tylko wymówka.

 • kiki

  Tępy i zacofany naród. Lepiej jak każdy ma spalarnie u siebie w domu, to im nie śmierdzi. Segregacja śmieci na takie którymi się pali w dzień i na takie którymi w nocy. To jest dopiero ekologia! Potem płacz że smog i drogie śmieci. Brawo Wy.

 • Buster Scruggs

  na górze jest komentarz JA idealna odpowiedź na twoje pisanie.

 • egon

  Czytaj ze zrozumieniem - cyt. "Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekow " gdzie tu mowa o spalarni śmieci. Nasze oczy[...]nie nie produkują tulu odpadów ściekowych, 90% miało być "importowanych" z innych miast a nas miało truć.

 • kapibara

  Proszę poczytać np. o spalarni SARPI w Dąbrowie Górniczej. O walce okolicznych mieszkańców z firma przyjmującą "najgorsze" odpady z całego świata, których nikt inny utylizować nie chce. Wiadomo, prezesi firmy nie będą mieszkali w sąsiedztwie spalarni. Poza tym, lokowanie takiego obiektu w centrum miasta mówi nam jasno jaką mentalność mają nasi możnowładcy.

 • henry

  ci co tacy przeciwni to ino przyjdą do dom to dowalą plastiku do pieca i hajcuja

 • Buster Scruggs

  Ja mosz recht jo sie we bloku specjalnie kozoł zamontować piec. Chopie idź sie poszpacyrować dobrze ci to zrobi.

 • Warszawiok

  Jakoś w Austrii we Wiedniu spalarnia jest w samym centrum i nikomu nie przeszkadza

 • chop.

  Owszem, Austria to cywilizowany kraj. Pełen regulacji, jasnych przepisów i innej mentalności. Sądzisz, że u nas jest możliwa kontrola składowisk odpadów w prywatnym biznesie? Nie sądzę, przykłady: na terenie byłej el. Halemba składowano szlam pościekowy (na terenach niemal zielonych), w Halembie Remondis latem tak śmierdzi, że nie można przejść ulicą Piotra Skargi, co miesiąc płonie przynajmniej jedno dzikie składowisko odpadów w Polsce. Spalarnia warszawska oprotestowana, nie będzie rozbudowy ze względu na podwyższony stan dioksyn i toksyn w powietrzu i ściekach. Do tego powstają hałdy żużlu. Do tego brak monitoringu organów zewnętrznych. Jeśli nasz dziki kraj nie zmieni mentalności to nikt przy zdrowych zmysłach nie zgodzi się na sąsiedztwo truciciela.

 • ona

  Spalarnia rozwiązałaby problem ze śmieciami... ale oczywiście rudzianie woleli by nowy market on przynajmniej nie zasmradza powietrza - ekolodzy!!! masakra!

 • Buster Scruggs

  Powyżej odpowiedź JA na twój wywód.

 • egon

  to miała być spalarnia odpadów po ściekowych a nie śmieci, proszę czytać ze zrozumieniem i potem krytykować "ciemny lud"

 • Rudzianka

  Prawda, należy czytać ze zrozumieniem. To miała być spalarnia odpadów "resztkowych" czyli tego co już do niczego się nie nadaje, a obok budynek suszarni osadów ściekowych, które również miały być spalane. I prawda też jest taka, że przepisy mówią o konieczności segregacji, tak aby odpadów "resztkowych" było jak najmniej. Czyli ogromna spalarnia żeby się utrzymać musiałaby sprowadzać odpady z całego kraju a może i z zagranicy!!!Nie ma na to zgody.

 • JUŻ TU NIE MIESZKAM

  wszyscy co protestowali są nie wyedukowani , nie maja pojęcia o technologi , zawsze sa na nie bo sąsiad tez jest na nie , nie przeczytali w zyciu żadnej książki i tylko nażekać potrafią na wszystko w okół . To miasto powinno umrzeć razem z tymi co im się nic nie podoba i wszedzie widzą problem . Kto mądry to ucieka z tego miasta bo tu nie ma przyszłości. Powinno się tereny nie użytkowe zaorac i posadzić kapustę aby ważni i mądrzy mieszkańcy mieli co jeść jak już żadnych zakładów nie będzie . Jaka szkoda że uczono WAS religi a nie mąderego myślenia o przyszłości waszych dzieci i wnuków .

  • JUŻ TU NIE MIESZKAM
   2019-03-12 12:47
  • Ocena:
  • odpowiedz

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu