Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

  • Dodano: 2019-11-05 15:00, aktualizacja: 2019-11-07 09:20

Temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Inwestycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Na początku 2019 roku tym drugim udało się wstrzymać budowę spalarni. Jak się okazuje nie na długo. Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

O budowie spalarni śmieci mówiło się od dawna

O budowie spalarni mówiono już w 2010 roku. W 2016 roku pojawił się pomysł budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii. Przypomnijmy, że według projektu ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstawać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała część była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe.

Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja planowana jest zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.

Spalarnia stała się kością niezgody

Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku, czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślali w marcu br., że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycja została wstrzymana.

Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. w lutym br. wystąpiła z wnioskiem o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji. Mogło wydawać się, że w tym miejscu sprawa znajdzie swój finał. Tak jednak się nie stało.

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji.

- Informuję Państwa, że od wczoraj w Urzędzie Miasta Ruda Śląska został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla inwestycji Ekologiczne Centrum Odzysku Energii. Wnioskodawcą jest spółka Drogopol Ekopark. Mieszkańcy swoje uwagi dotyczące raportu mogą składać do 3 grudnia br. Wcześniej, bo 14 listopada o godz. 17:00 w Urzędzie Miasta / sala sesyjna / odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora. Ekologiczne Centrum Odzysku Energii ma być realizowane na obszarze położonym w północno-środkowej części miasta w rejonie ulicy Drogowej Trasy Średnicowej. Wydajność instalacji została określona na poziomie 120 tys. ton rocznie - pisze Krzysztof Mejer.

Raport, postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz opinia sanitarna Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wszyscy chętni będą mieli możliwość zgłaszania uwag i wniosków do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Będzie można to zrobić do 3 grudnia br. 14 listopada o godz. 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca ww. dokumentu, podczas której będzie można zadawać pytania przedstawicielom inwestora.

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?

Komentarze (85)    dodaj »

  • co?

    Sam jesteś ignorant.

  • kwiatowe

    Dokladnie 120tys ton odpadow sciekowych oraz 90tys ton odpadow komunalnych.

  • EKO

    Jo mom spalarnia śmieci w doma już downo i je żech zadowolony żodyn sie niy skarży wszystko jest OK.

  • Achim

    Sprzedej dom wyprowadz sie do szpitala psych bos glupi jak ...

  • kwiatowe

    Czy nowa spalarnia bedzie podlaczona do miejskiej sieci cieplowniczej? Weglokoks w tym momencie jest monopolista, a ja chetnie zaplace mniej:) Konkurencja na rynku to najlepsza forma regulacji cen.

  • Weglokoksianin

    A właścicielem tej sieci myslisz jest kto? :)

  • Chebzie

    Niech budują. Pod warunkiem że Miasto będzie miało udziały w tym przedsięwzięciu.

  • Ruda

    Czas najwyższy

  • nowoczesny

    Rudzianie to takie chłopki roztropki. Sprzedają się za 500 zeta i 800 zeta dodatkowej emeryturki by za chwila dostać 1440 podwyżki rocznej za czynsz. O ekologi wiedzą tyle co powie na ucho sąsiad który wiedze czerpie z głuchego telefonu. Logiczne myślenie nie wystepuje , ważne żeby wszedzie robić inwestycje tylko nie u nas ale jak opłaty podnosza to płacz. O technologi wiecie tyle co chłop orający koniem . On nie miał możliwości poznania nowych metod odzysku energi ale wy drodzy sąsiedzi macie możliwość tylko macie to w d....pie - lepiej płakać i siac głupoty

  • tapir Wacław

    Drogi Panie, wstęp dobry. Natomiast z ekologią ma Pan tyle wspólnego co z technologią. Parę spraw, odpowiednie składowanie odpadów (oraz ich wstępna weryfikacja), transport odpadów i niezależny monitoring składu powietrza oraz wód gruntowych. Transport kołowy 120tys. ton rocznie to ok. 6tys. wywrotek o ładowności 20t każda. To dodatkowe obciążenia naszych ulic. Przykład Sarpi Dąbrowa Górnicza pokazuje jasno jak działają "eko-spalarnie" w naszym kraju. Liczne afery z utylizacją niebezpiecznych substancji, smród i rozjeżdżone drogi. Kolejna kwestia, na Halembie szlam pościekowy składowano na terenach byłej elektrowni (tego co już leży nie wywieziono). a Remondis ma swój punkt w którym stoją śmierdzące kontenery i śmieciarki, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Oczywiście nic nie jest zadaszone, wystarczy mały deszczyk i cały "syf" z Remondisu spływa na ulicę oraz okoliczne posesje. Nie wspominając o smrodzie, latem w bezwietrzną pogodę nie da się przejść... Pan się łudzi faktem, że u nas będzie wzorcowo jak w Szwecji, Austrii czy Norwegii. Nic bardziej mylnego, w Polsce wygrywa interes. Gwarantuję Panu, że kadra zarządzająca nie będzie mieszkała w promieniu 5km od tego obiektu. Proszę poczytać o nadużyciach środowiskowych firm produkcyjnych i utylizacyjnych w Polsce a następnie wyciągnąć wnioski i zgodzić się pokornie, że taka spalarnia tylko na obrzeżach miasta.

  • Rudzianin z wyboru

    Zgadzam się. Podatni na propagandę, niechętni by samemu się czegoś nauczyć. Na wszystko tylko nie i nie, a potem płacz. Ruda i jej mieszkańcy mentalnie 100 lat za murzynami. Wszystko by chcieli, ale od siebie to nic nie dadzą, zero kompromisów, chęci dowiedzenia się czegoś więcej. I tak jest w każdej dziedzinie nie tylko przy ochronie środowiska. I tłumacz jednemu z drugim potem coś, to jak grochem o ścianę. Nadzieja w młodym pokoleniu, choć to też wątpliwe. Jeżdżę busem do pracy i z pracy, na co dzień widzę tę młodzież i płakać i się czasem chce jak słyszę co mówią między sobą i jak się zachowują, a nie tak dawno sam byłem w ich wieku i przeraża mnie to jak szybko postępuje degeneracja społeczeństwa.

  • basztardzie

    Rudzianin z wyboru to sie wyprowadź.

  • dsw

    Chłopek roztropek to w tym momencie jesteś ty skoro chcesz się sprzedać za bajkę o odzysku energii i wdychać to całe g.... proszę bardzo ale nie kosztem wszystkich.

  • Dolas

    Róbcie coś bo śmieci jeszcze trochę i będą to najdroższe media.

  • Tom

    Panie Majer proszę postawić obok tej eko inwestycji własny dom.Przeprowadzi się Pan wraz z rodziną, dziećmi i będzie dawał przykład jak żyć ekologiczne obok tej spalarni nazywanej ekologicznym centrum odzysku.

  • ja

    jak sie nie podoba ze ruda sie rozwija to sie wyprowadz! mamy dosc zmierzlych mieszkancow ktorym wszystko przeszkadza!

  • Gda

    Drogi Toma , takie zakłady puszczają w lufy mniej smrodu jak twój grill

  • woniej

    Gda nych wybudją ta eko obok twoji lauby.

  • Ryl

    Ja by tym wszystkim pseudo ekologom kazał dopłacać do wywozu śmieci. Jakoś nie protestowali kiedy powstawała spalarnia na Zaborzu. Teraz kiedy dostali się do rady miasta przepoczwarzyli się w pseudo działaczy sportowych i znowu jątrzą.

  • tomtom

    A konkretnie to gdzie na Zaborzu?

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również