Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dlaczego zaprzestano czyszczenia koryta Kochłówki? Jest interpelacja w tej sprawie

 • Dodano: 2019-05-18 11:45

Potok Bielszowicki, znany też jako Kochłówka przepływa przez Rudę Śląską i Zabrze. W latach 60-tych był tak czysty, że wielu rudzian spędzało wolne dni nad jego brzegiem. Niestety, w wyniku rozwoju przemysłu i eksploatacji górniczej został zanieczyszczony. Co więcej, zaprzestano jego czyszczenia. Dlaczego? Radna Ewa Chmielewska złożyła ostatnio interpelację w tej sprawie.


Mieszkańcy informują, ze we wcześniejszych latach koryto potoku na odcinku pomiędzy u. Tunkla a 1-go Maja było czyszczone co roku. Natomiast od 2011 r. zaprzestano jego czyszczenia – czytamy w interpelacji radnej.


Radna wskazuje, że obecnie zarośnięte, niemeliorowane koryto potoku zatrzymuje przepływ wody, która zamiast odpływać, cofa się do rozlewiska, powodując jego powiększenie się. Podkreśliła także, że udokumentowano zrzuty ścieków do potoków, a to stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Co więcej, niedrożne koryto powoduje zatrzymanie się ścieków w potoku oraz zbieranie się ich w rozlewisku, a to stanowi przyczynę nasilającego się fetoru w tej okolicy. 


W odpowiedzi na tę interpelację magistrat wyjaśnił, że zarządcą i administratorem Potoku Bielszowickiego jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (wcześniej Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych), które od 1 stycznia 2018 roku jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. I to ono odpowiada za utrzymanie koryta Potoku Bielszowickiego, w tym za oczyszczenie i wykaszanie. Zaznaczono też, że miasto zwróciło się do PGW Wody Polskie o przeprowadzenie prac konserwacyjnych na całym odcinku koryta Kochłówki. Jaki będzie tego efekt? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze poczekać.


Warto zaznaczyć, że na stan potoku, powstanie rozlewiska oraz spowolniony przepływ wody negatywny wpływ ma eksploatacja górnicza. W odpowiedzi magistratu czytamy, że: 


Poszkodowany (PGW Wody Polskie) uwarunkował uzgodnienie projektu „Likwidacja zastoiska wodnego w związku z powstaniem niecki obniżeniowej w rejonie lewego brzegu cieku Bielszowickiego na O.G. KWK Ruda Ruch Pokój z tytułu usuwania szkód górniczych”, między innymi koniecznością  przeprowadzenia konserwacji cieku w zakresie wykoszenia skarp i odmulenia dna przez PGG S.A. o/KWK „ Ruda”.


O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować. 

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • rudzianka

  W Bielszowicach podobnie zrobiony tylko przy moście a czym bliżej granicy z Kończycami tym gorzej.

 • szybka decyzja

  Wszystkim tam mieszkającym życzę rychłego rozwikłania tej sprawy. Niechaj jak najszybciej czyszczą ten ściek bo upały szybko nadejdą. W tedy będzie problem nie do wytrzymania.

 • ada

  Czekamy na to od lat i nic!

 • niebieskiedachy

  Problem nie do wytrzymania to my mamy od wielu lat. Śmierdzi od dawna.

 • obserwator

  A np. staw Amelung w Chorzowie wyczyścili i jest tam teraz pięknie.

 • ada

  Mam nadzieję, że tak będzie i u nas!

 • obserwator

  Trzymam kciuki by się pani Ewie udało uratować tą okolicę. To jest piękny teren.

 • ewa

  Wody Polskie, tak na pewno, nic nie zrobią bo nie są już polskie.Zostały sprzedane tym co lubią zarabiać, a nie wydawać.Poczytajcie jak się robi interesy, i sprzedaje się za grosze nasze życie,bo woda to życie.

 • rudzianin

  Ja już nie wiem czego ta radna chce.... Raz maja to zasypac, raz mają to czyścić. Najlepsze jest to, że wszelkie prace przy tym rozlewisku ta Pani zablokowala na rok. Gubię się już w tych jej pomysłach

 • też rudzianin

  A ja się cieszę że ktoś się w końcu wziął za ten syf co nam tam spuszczają. Ktoś zupełnie się pogubił w problemie zasypania czy nie. Chyba głównie chodzi o to co tam spływa.....

 • ludek

  Rudzianin, nie byc taki zagubiony ino poczytej ze zrozumieniem, heh

 • Master

  Chcieli rozlewisko zasypac i zrobić tam hałda z odpadu gorniczego. Dobrze że się ludzie na czas pokapowali

 • von hołda

  Łoj to gorszy truciciel niż tyn belok.

 • kamys

  Czyli jak zwykle, przerzucanie się argumentami i zero poprawy sytuacji. Beznadziejne władze miasta i dwóch posłów w sejmie i nikt nie umie zmobilizować państwowe organy dramat

 • tygel

  Etam zapach jak zapach,bo itak wkoło zielonno ukwiecono ładne domki postawiono,astrumyk jakto strumyk,

 • zero entuzjazmu

  Jak byś miał ten smrodek pod oknami to inna byłaby twoja opinia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.