Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

PGG zapewnia, że Ruch Halemba będzie istniał

 • Dodano: 2018-10-16 10:30

Ostatnio pojawiły się pogłoski, że w związku z pracami nad połączeniem technologicznym pomiędzy ruchami Halemba i Bielszowice, ruch Halemba mógłby zostać zlikwidowany. Wywołało to spore zaniepokojenie wśród górników.

- Chciałbym jednoznacznie zdementować, że nie ma i nie było żadnych planów dotyczących likwidacji Ruchu Halemba. Będzie on funkcjonował tak jak do tej pory, będąc bardzo ważnym elementem kopalni zespolonej Ruda – mówi Piotr Bojarski, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej do spraw produkcji.

W zeszłym roku do rudzkich kopalń trafiło ponad 120 mln zł, z czego ponad 45 mln zł zostało przekazane na budownictwo inwestycyjne, a 74 mln zł na zakup maszyn i urządzeń. Pozwoliło to na zwiększenie efektywność wydobycia i zmniejszenie kosztów utrzymania infrastruktury powierzchniowej.

- Plany na przyszłość są równie ambitne, a ważne miejsce zajmuje w nich Ruch Halemba – mówił wiceprezes PGG.

Piotr Bojarski podkreśla, że kopalnia Ruda i Ruch Halemba są ważnym elementem Polskiej Grupy Górniczej. Według zapowiedzi spółki, w ciągu najbliższych kilkunastu lat PGG przeznaczy na inwestycje w kopalni w sumie blisko 2 mld zł.

W tym roku PGG zakupiło m.in.: 5 spalinowych kolejek podwieszanych – z czego trzy z nich, już pracują. Prowadzone jest również postępowanie na modernizację przenośników taśmowych, którego celem jest zwiększenie możliwości transportowych i przystosowania ich do transportu załogi.

Kopalnia ma także zaplanowane obszary wydobywcze do 2030 roku. W tym roku uruchomione zostaną pierwsze ściany w pokładzie 414 w partii „H”, z której wydobywane jest ponad 5 tys. ton węgla na dobę. Według deklaracji PGG żywotność kopalni, uwzględniając posiadane złoże, oceniane jest na ok. 40 lat.

- W partii „H” eksploatujemy i eksploatować będziemy nowe pokłady 415, 416 i 417, zaś w partii „K” rozcinamy pierwsze ściany w pokładzie 410 i 411. Prowadzimy także roboty w pokładzie 405 partii „L” - tj. w filarze po byłej elektrowni Halemba, który będzie eksploatowany przez ok. 10 lat. Potem w planach jest eksploatacja pokładów 408,410 i 414. Jeszcze raz chciałbym powtórzyć. Te szczegółowe wyliczenia zamierzeń eksploatacyjnych są jednoznacznym dowodem na to, że nie ma i nie było żadnych planów dotyczących likwidacji Ruchu Halemba – podsumował Piotr Bojarski

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Osama

  Jak taki miud to czemu niema podwyżek dla ludzi ino odcinają wypłaty .,?

 • Joo

  A wystarczy sprywatyzować, wtedy będzie rentowne albo do zamknięcia. Nic nie powinno być państwowe, nawet skarb państwa lepiej by działaj gdyby go sprywatyzowac. Jest jeden problem, wtedy by nie można było kraść....

 • Andrzej Rosa

  Jeżeli kopalnia w Halembie jest tak rentowna i przychody z sprzedaży węgla pokrywają koszty to po co włączono ją do kopalni Ruda?

 • spulchniacz

  Drodzy Obywatele wiecie o tym że szyb wydobywczy ten duży biały będzie zrównany z ziemią i zostanie jako wentylacyjno - podsadzkowy a cały urobek będzie wyjeżdżał na Bielszowicach . Także zakład przeróbki węgla na Halembie też idzie do likwidacji w przyszłości . I co Halemba nie idzie do likwidacji . Wspomnicie moje słowa w przyszłości

 • anyminer

  Szkoda, już miałem nadzieję na wygaszenie kopalni....

 • H-ba

  Ciebie mózg wygasili już downo

 • Chop z halymby

  Odpowiedź górnika: "Ciebie mózg wygasili już downo", Wygasić w cholerę, a cale towarzystwo do roboty! Setki różnych branż czekają na specjalistów. No, ale coś trzeba umieć, trzeba używać argumentów i brać się do roboty. Koniec z przywilejami dla górnioli, to nie lata 70-te pod butem ZSRR!

 • Jo

  Ty ino na Halembie mieszkosz a z kąd żeś jest to sie mogymy ino domyślać .

 • Chop z halymby

  Tyś je ino na ślońsku zrodzony, łeb mosz kaj indziyj. Mogymy sie ino domyślać kaj.

 • as

  Zamknięcie Kopalń na Śląsku spowodowałoby znaczny odpływ ludzi z regionu z którego i tak już spora część wyjechała. Ruda Śląska za jakieś 50 lat będzie miała może ok. 70 tyś ludzi tak jak i Zabrze, Bytom itp. Likwidacja kopalń w Polsce nie ma racji bytu bo u nas nie ma pomysłu na inny przemysł w którym zatrudnią ok. 2-3 tys pracowników, a żaden szanujący się Polak nie będzie w fabryce u Niemca za 2000 zł na rękę tyrał. Jedynie co by mogło zamiast tego powstać to Galeria handlowa, market lub inne tego typu jednostki stawiające na handel.

 • chłop

  AS, widzę, że tkwisz mentalnie w głębokim socjalizmie. Zagłębie Ruhry, górnictwo w GB, Belgii oraz Francji oraz przeszło restrtukturyzację (m.in. wygaszanie nierentowych kopalń) w latach 80'. Tylko debile, przyspawane mentalnie do kopalni, psioczyli na poczynania rządu (a w zasadzie rynku surowców, makroekonomii, polityki socjalnej, etc.). Pamiętam filmy z lat 80' z angielskich pubów, 90% klienteli to zwolnieni górnicy grążący śmiercią Thatcher. Siedzieli, płakali i nic nie robili... chłopy jak dęby a zachowywali się jak sieroty. Sorry, w Polsce pozamykali PGR-y, huty, stocznie i dziesiątki innych nierentownych zakładów. Moja rada, sprywatyzować jak najszybciej, fachowiec zarobi a dziad i tak będzie dziadem! Btw. moje osiedle powstało pod zapotrzebowanie na pracę w kopali, hucie i elektrowni. Dzisiaj raptem 5% z osiedla pracuje w przemyśle ciężkim i pozostałe 95% nie mają zamiaru łożyć na przywileje górnicze. Pozdrawiam

 • as

  Tylko, że nie porównuj Niemiec, GB, Belgii czy Francji z lekko zacofaną pod względem własnego kapitału Polską. Te kraje które wymieniłeś mogły sobie pozwolić na restrukturyzację bo mieli pomysł jak dalej to rozwiązać i co najważniejsze nie sprzedawali przez lata wszystkiego obcemu kapitałowi, u nas odwrotnie. Nawet jak ktoś zainwestuje tutaj nie małe pieniądze w tereny przykładowo po kopalniane to nie będzie to Polak ,tylko ktoś z zagranicy szukający taniej siły roboczej.

 • chłop

  Kapitał nie ma narodowości (nawet Gierek pożyczał kasę od "złego zachodu"). Kwestia mądrego zarządzania. Jeśli rynek pracy weryfikuje Twoje umiejętności i płaci za nie np. 2000zł w skali miesiąca to pora przemyśleć swoją karierę. Mądry będzie podnosił kompetencje, głupi będzie narzekał i psioczył na zły system. Rozejrzyj się dookoła, ja pamiętam PRL, pamiętam szare mury, dziurawe ulice, zaporożce, maluchy wartburgi i fiaty na parkingach. W sklepach ekspedientki w roli bogiń, ocet, stare mięso i kolejki po parę godzin za żywnością. Dzisiaj przedsiębiorczy mają swoją szansę rozwoju. Jest wiele patologii w sprawie wynagrodzeń, programów socjalnych etc. niemniej fachowiec zawsze będzie wysoko ceniony. Czy to w PL czy w GB, DE lub FR. Komunistyczne relikty nie mają racji bytu w dzisiejszych realiach. Zapytaj młodych co sądzą o odgórnie narzuconych przywilejach (nie tylko górniczych)... Inną sprawą jest to, że niektórzy garną się do "państwowej roboty" bo na tradycyjnym rynku pracy "zdechli by z głodu".

 • Emeryt

  U Sowy nagrali tych co chcieli sprzedać Polskie kopalnie

 • Emerytka

  I tych co by chcieli żeby ludziska za michę ryżu robili...

 • Emeryt

  Ale nie był Premierem tylko naukowcem i doradcą Tuska.

 • Górnik

  To ta władza co żądziła przez 8 lat chciała wyrazić kopalnię i sprzedać tereny.

 • Anubis

  Tamta chciała (podobno) , a ta, która opiera energetykę na węglu iktórej do d... włazicie wygasiła i pozamykała. A Wy dalej patrzycie na nich jak w obrazek. Taka różnica

 • Pfff

  Taaaa żądziła

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.