Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dni Rudy Śląskiej 2023: Kto wystąpi? Poznaj program święta miasta!

 • Dodano: 2023-05-10 08:15, aktualizacja: 2023-05-24 13:07

Dżem, Mery Spolsky, Oberschlesien i CoverNostra - to ci artyści zagrają podczas koncertu na terenach targowych w Wirku w ramach tegorocznych Dni Rudy Śląskiej! Z kolei na najmłodszych rudzian będzie czekał cały dzień niezapomnianych atrakcji w „Bajkowym Ogrodzie”, w który zamieni się teren zielony przy Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty w Nowym Bytomiu. Nie zabraknie też kina plenerowego. Święto miasta w tym roku potrwa od 3 do 4 czerwca. Podczas wydarzenia odbędzie się prapremiera hejnału Rudy Śląskiej autorstwa Łukasza Rudnika

– Serdecznie zachęcam wszystkich do wspólnego spędzenia czasu oraz dobrej zabawy. W repertuarze na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. W ciągu dwóch dni święta miasta z pewnością nie będziemy mogli narzekać na nudę – zaprasza Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Dni Rudy Śląskiej 2023: Program

Zabawy i wydarzenia dla dzieci

W sobotę, 3 czerwca zabawa rozpocznie się na nowobytomskim rynku. O godz. 13.15 odbędzie się tam koncert Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji. Następnie kolorowy korowód przemaszeruje do „Bajkowego Ogrodu” Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. H. Bisty przy ul. Niedurnego 69, gdzie w godz. od 14.00 do 18.00 odbędą się występy artystyczne rudzkich zespołów dziecięcych i młodzieżowych. O godz. 18.00 dzieci przebrane w bajkowe stroje będą mogły wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy strój, podczas którego zostanie wyłoniony Dziecięcy Prezydent Miasta. Będzie on przez jeden dzień rządził Rudą Śląską. Kolejną atrakcją tego dnia będzie występ Roko i Colino, którzy przygotują dla najmłodszych mieszkańców specjalny program artystyczny. Przez cały dzień dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych atrakcji takich jak: dmuchańce, zamki, eurobungee oraz konkursy z nagrodami.

Z kolei pod koniec dnia (o godz. 21.00) kinomani będą mieli okazję zobaczyć na placu Jana Pawła II film „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego.

Występy na Terenach Targowych w Wirku

W niedzielne popołudnie (4.06) impreza przeniesie się na Tereny Targowe w Wirku.

 • Pierwszym wykonawcą występującym w tym dniu będzie zespół CoverNostra (godz. 16.00).
 • Zaraz potem (godz. 17.15) przed publicznością zaprezentuje się laureat konkursu „O Rudzki Mikrofon”, zorganizowanego przez rudzką Młodzieżową Radę Miasta.
 • W kolejnej części wydarzenia (o godz. 17.30) na scenie wystąpi zespół Oberschlesien, który znany jest przede wszystkim z tworzenia swoich tekstów po śląsku i koncentrujący się głównie na tematach związanych z Górnym Śląskiem.
 • Wieczorem (o godz. 19.00) na Terenach Targowych będzie można posłuchać Mery Spolsky – artystki tworzącej muzykę określaną jako mieszanka popu, alternatywy i elektroniki. Podczas jej występu z pewnością usłyszymy przeboje „Bigotka” oraz „Cekinowa Bomba”.
 • Mocnym punktem programu, a zarazem zakończeniem Dni Rudy Śląskiej, będzie koncert gwiazdy polskiej sceny rockowo-bluesowej, czyli zespołu Dżem. Muzycy rozpoczną koncert o godz. 20.30.

- Staraliśmy się, żeby program święta miasta był ciekawy i zróżnicowany – podkreśla Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Postawiliśmy na wykonawców, którzy reprezentują różnorodne gatunki i nurty muzyczne, by przyciągnąć jak najszersze grono odbiorców, w różnym wieku – dodaje.

Na miejscu przewidziane są dodatkowe atrakcje dla najmłodszych, strefa gastronomiczna, stoiska handlowe i promocyjne.

Ostatni raz Dni Rudy Śląskiej odbyły się w 2019 roku

Przez pandemię koronawirusa, obchody święta miasta w 2020 i 2021 roku zostały odwołane. Wielu mieszkańców zastanawiało się, czy po rozluźnieniu obostrzeń związanych z pandemią w 2022 roku święto miasta wróci do Rudy Śląskiej. Tak się jednak nie stało. Zamiast trzydniowej muzycznej imprezy, miasto zorganizowało Święto Herbu, które odbyło się 11 czerwca na placu Jana Pawła II. Na scenie można było zobaczyć występy: orkiestry składającej się z muzyków NOSPR oraz solistów i tancerzy na co dzień współpracujący z Operą Śląską w koncercie pt. "Wielkie przeboje muzyki rozrywkowej i klasycznej"; rudzkich chórów, oraz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. 

Dni Rudy Śląskiej w 2019 roku 

Dla tych, którzy stęsknili się za tradycyjnymi obchodami dnia miasta, mamy krótkie przypomnienie, jak bawiliśmy się podczas Dni Rudy Śląskiej w latach ubiegłych. Przypomnijmy, że na rudzkiej scenie zagrali tacy wykonawcy, jak m.in.: zespół KOMBI, DODA z zespołem Virgin, Ewelina Lisowska, O.S.T.R, Dżem, Sławomir, Zenek Martyniuk, zespół Wilki, Weekend, zespół LemON, czy zespół Enej. 

Komentarze (35)    dodaj »

 • Rudzianka

  Miasto zaniedbane, wszędzie walają się śmieci, jeżdżę codziennie do Chorzowa do pracy i tam od marca jeżdżą zamiatarki,na ulicach czysto,teraz klomby obsadzone kwiatami, posprzątane.Boze mój a u nas,żal na to wszystko patrzeć, bardzo to przykre,mieszkam tu 47 lat i chyba już więcej nie dam rady.

 • Ania

  Serio imprezę dla dzieci robią w sobotę a dla dorosłych koncerty w niedzielę. Nie można było zrobić tego odwrotnie.

 • Jaro

  Taka impreza muzyczna i to jeszcze w niedzielę? Ciekaw jestem kto będzie pił Piwko przy DŻEMIE. ŻENUJĄCE!. POZDRAWIAM

 • KarlikowskiPL

  dni rudy śląskiej kiedyś były lepsze były kabarety muzyka biesiadna a teraz to jakaś kpina żart szkoda zachodu może kiedyś coś lepszego wymyślą pozdrawiam ;-)

 • Wirek

  Od jakiegoś dluższego czasu na terenie Wirku, Czarnego lasu w powietrzu unosi się przykry zapach siarki. Czy ktoś wie skąd wydobywa się ten lekko duszący zapach? To nie jest zapach z kopcących kominów.

 • Rudzianin

  Samozapłon hołdy przy osiedlu na Szybie Andrzeja. Mieszkam przy hołdzie i nie da sie tam normalnie oddychać...Ostatnio robili jakies pomiary powietrza (szkoda że pomiary były robione w momencie jak nie śmierdziało). Stwierdzono po pomiarach że nic nie zagraża zdrowiu.. ciekawe .

 • Górnik

  Tylko Zenek!

 • Obiektywnie

  Program skromny i na pewno nie zróżnicowany, ale gdy się nie ma co się lubi, to zostaje się w domu.

 • Tomek

  Mery Spolsky - fajnie, bardzo lubię

 • xyz

  To powinno się nazywać Dni patologii śląskiej

 • Wercia

  Zagra jeden z zespołów co jest naszym dobrem narodowym dżem osobiście się pofatyguje z Poznania by posłuchać i zobaczyć

 • Graf von Habenix

  Kaj sie stracioły nasze "Ryszawe szakety"ze tym naszy ślonckym rockym.Wszyske na pyndzyji abo we Reichu.

 • Jo chca

  Bydzie groł Oberschlesien i Dżem. Mi to styknie. ❤️

 • Albański krol

  żenuuuaaaaa ... Po trzech latach powidła i tyle cała ruda Śląska

 • FruGosky

  Gdzie kukon?

 • boluś

  Wystąpiom PODWYŻKI ale już po IMPRZE ! Bo jakoś tyn CYRK WŁADZUNI dlo PLEBSU trza spłacić ! Takie nowoŻYDne IGRZYSKA dlo LUDU przed WYBORAMI ! Bawcie sie i BULCIE za PROMOCJA PANUJONCYCH !

 • hanys

  hehehe gorole z oberschlesien eeeehehehehe

 • Raus

  To ny gorole łoni są z Radzionkowa.

 • Rudzianka

  Masakra ......

 • bezpłodny

  Heyka jestem Marek, zasuwam na 2 etaty i nie mogę mieć dzieci, chętnie zasponsoruję samotną mamusię z 2-3 dzieci, w końcu wszystkie dzieci nasze są, ah te urwisy. polecam się, oddany, pracowity zaradny i nie stawający okuniem

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również