Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do maja 2023 roku w Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło ciepła

  • Dodano: 2021-09-08 11:15, aktualizacja: 2021-09-12 11:56

Do maja 2023 roku w Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło ciepła i prądu, zasilane gazem ziemnym. Dwa silniki kogeneracyjne i trzy gazowe kotły wodne zastąpią wysłużoną ciepłownię węglową o nominalnej mocy ponad 40 megawatów termicznych - wynika z informacji przekazanych przez inwestora.

Ruda Śląska: ciepłownia Nowy Wirek

Węglokoks Energia należy do katowickiej Grupy Węglokoks. Spółka skupia m.in. dawną infrastrukturę ciepłowniczą kopalń - także tych zlikwidowanych. Wśród nich jest zbudowana w latach 60. ub. wieku ciepłownia Nowy Wirek, gdzie znajduje się pięć kotłów węglowych o łącznej mocy cieplnej ponad 40 megawatów. Zakład dostarcza ciepło mieszkańcom miasta.

Istniejąca ciepłownia Nowy Wirek jest jednym z dwóch źródeł ciepła zasilających główny system ciepłowniczy w Rudzie Śląskiej (drugim źródłem jest EC Mikołaj). Jak informują przedstawiciele Węglokoksu dalsza eksploatacja ciepłowni Nowy Wirek w obecnej konfiguracji technologicznej wiązałaby się ze znacznymi nakładami inwestycyjnymi zarówno w zakresie stanu technicznego jak również kwestii środowiskowych. 

- Ponadto, źródła bazujące wyłącznie na węglu kamiennym są silnie obciążone ryzykiem wzrostu ceny uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, a także, co istotne ze względu na konieczne nakłady inwestycyjne, mają utrudniony dostęp do pozyskania źródeł finansowania - czytamy w komunikacie firmy.

Nowe źródło energii zasilane gazem

Z tego powodu w pierwszej połowie 2019 roku przeprowadzono szereg wewnętrznych, wariantowych analiz techniczno-ekonomicznych, które wykazały zasadność budowy układu wysokosprawnej kogeneracji (silniki gazowe) w lokalizacji Nowy Wirek. Układ kogeneracji ze względów technologicznych będzie uzupełniony niewielkimi kotłami gazowymi. Istniejące urządzenia ciepłowni Nowy Wirek (pięć kotłów węglowych) zostaną wycofane z eksploatacji po realizacji nowej inwestycji.

- Układ wysokosprawnej kogeneracji na paliwie gazowym (gaz ziemny sieciowy) dobrany do pracy w podstawie zapotrzebowania na ciepło systemu ciepłowniczego idealnie wpisuje się w obecne trendy dotyczące m.in. poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Ponadto, dzięki bardzo wysokiej sprawności, a także nieuczestniczeniu w systemie ETS (moc w paliwie poniżej 20 MW) umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych wyników ekonomicznych co wykazała przeprowadzona analiza ekonomiczna - czytamy w komunikacie firmy.

Obecnie ciepłownia Nowy Wirek pełni funkcję rezerwowo-szczytową, to znaczy jest uruchamiana przede wszystkim w szczycie zapotrzebowania na moc cieplną w systemie ciepłowniczym oraz w sytuacjach awaryjnych / wyjątkowych mających miejsce w EC Mikołaj.

"Nowe Źródło Nowy Wirek"

"Nowe Źródło Nowy Wirek" to inwestycja, która obejmuje całkowitą zmianę paliwa wykorzystywanego do produkcji ciepła oraz zmianę wykorzystywanej technologii. Po realizacji inwestycji będzie to elektrociepłownia gazowa wytwarzająca ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu przy wykorzystaniu silników gazowych (wysokosprawna kogeneracja). W skład elektrociepłowni wejdą również trzy gazowe kotły wodne w technologii płomienicowo-płomieniówkowej.

Projekt "Nowe Źródło Nowy Wirek" w zakresie układu wysokosprawnej kogeneracji (silniki gazowe) będzie wykorzystany jako podstawowe źródło ciepła w systemie ciepłowniczym – taki sposób eksploatacji w pełni wykorzystuje potencjał wytwórczy projektu niemniej wpłynie również na zmianę sposobu eksploatacji drugiego źródła w systemie ciepłowniczym, czyli EC Mikołaj.

Kotły gazowe w NZNW będą wykorzystane głównie w sezonie grzewczym przede wszystkim na potrzeby dogrzewu wody ciepłowniczej – utrzymanie odpowiedniej temperatury na zasilaniu. Najważniejsze kwestie to produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, a także brak opłat za emisję dwutlenku węgla.

Rozpoczęcie eksploatacji elektrociepłowni ma nastąpić w maju 2023 roku

Okoły połowy kosztów przedsięwzięcia pokryje przeszło 20,5-milionowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obecnie trwa przetarg na wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Rozpoczęcie eksploatacji nowej elektrociepłowni ma nastąpić za niespełna dwa lata, w maju 2023 roku. Ostateczne koszty inwestycji zostaną określone w przetargu.

Ogłoszenie przetargu poprzedziło wiele formalności, m.in. przygotowanie odpowiedniej dokumentacji (w tym tzw. programu funkcjonalno-użytkowego i projektu budowlanego) oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, jak decyzja środowiskowa czy pozwolenie na budowę. Projekt wziął też z sukcesem udział w tzw. aukcji kogeneracyjnej, będącej częścią nowego systemu wsparcia rozwoju wysokosprawnej kogeneracji w Polsce.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Bruno

    wrescie można kopalnie zamykać, gazem też można ogrzac mieszkania

  • Rol_nick

    Tak jest. Pozamykać kopalnie. Bo prąd momy przecież w gniazdkach z paneli solarnych i wiatraków, no niy? Ty weź sie Bruno lekko zastanów zanim co napiszesz, bo wyłażom Ci fajne [...]y, takie niy za mondre.

  • kilofek

    Węgiel mamy własny a gro gazu z Rosji za który musimy płacić i to w twardej walucie, a skąd ją brać?

  • Hajer

    Jak z kąd z naszej kieszeni

  • rudzianka

    tylko za ile? za dwa lata będziemy kupować węgiel od Czechów albo Niemców . Powodzenia !!!

  • ...za miskę ryżu

    Od Czechów nie będziemy kupować - oni swoje kopalnie zamykają rzeczywiście, a nie na papierze i to za jakieś 30 lat dopiero.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również