RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Węglokoks przejął produkcyjny majątek Huty Pokój w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-11-19 14:15

Katowicki Węglokoks przejął produkcyjny majątek Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, przeniesiony z załogą do spółki Huta Pokój Profile. To część procesu oddłużenia huty, winnej Węglokoksowi i bankowi PKO BP ponad 200 mln zł. Dzięki restrukturyzacji huta ma dalej działać i utrzymać zatrudnienie.

W środę - po wielu miesiącach negocjacji i ponad rok od zawarcia porozumienia w sprawie ścieżki naprawczej dla Huty Pokój - podpisano pakiet umów, restrukturyzujących cały ponad 200-milionowy dług firmy i umożliwiających dalsze stabilne prowadzenie produkcji hutniczej.

- Sukcesem zakończyły się wielomiesięczne negocjacje głównych wierzycieli obchodzącej w tym roku 180-lecie Huty Pokój SA, czyli Węglokoksu oraz banku PKO BP. Wynikiem negocjacji jest podpisanie pakietu umów restrukturyzujących cały dług Huty Pokój SA wynoszący ponad 200 mln złotych. W ramach rozliczenia zadłużenia, Huta Pokój SA oddała Węglokoksowi majątek produkcyjny, przeniesiony wraz z załogą do spółki Huta Pokój Profile. Węglokoks stał się tym samym 100% właścicielem Huty Pokój Profile, będącej znaczącym producentem wyrobów zimnogiętych i gorącowalcowanych. Pozostałą część zadłużenia względem Węglokoksu i PKO BP, Huta Pokój SA spłacać będzie w kolejnych latach - czytamy na stronie Węglokoksu.

Efektem restrukturyzacji ma być nie tylko całkowite oddłużenie majątku produkcyjnego huty, ale również zapewnienie stabilizacji Hucie Pokój SA oraz samej Hucie Pokój Profile pod względem działalności operacyjnej. HPP stając się częścią Grupy Kapitałowej Węglokoks uzyskuje dostęp do finansowania swojej działalności produkcyjnej i inwestycyjnej.

Kolejnym etapem restrukturyzacji zadłużonego pohutniczego majątku ma być przejęcie przez Węglokoks oddłużonej spółki konstrukcyjnej z grupy Huty Pokój SA - firmy Huta Pokój Konstrukcje.

- To jednak nie koniec restrukturyzacji zadłużonego majątku pohutniczego, bowiem kolejnym kamieniem milowym będzie przejęcie przez Węglokoks oddłużonej spółki konstrukcyjnej w grupie Huty Pokój SA, czyli Huty Pokój Konstrukcje. Jest to uznany producent konstrukcji stalowych, używanych w obiektach infrastrukturalnych na całym niemal świecie. Od kilku lat spółka boryka się z notorycznym brakiem dostępu do kapitału obrotowego - czytamy na stronie Węglokoksu.

Oddłużenie również tej spółki umożliwi jej wspólny z Węglokoksem udział w konsorcjach i przetargach na rynku infrastruktury przemysłowej. W Grupie Kapitałowej Węglokoks znajduje się także Huta Łabędy SA, będąca najważniejszym w Polsce producentem obudów górniczych, od kilku lat produkując również rury stalowe.

Restrukturyzacja w GK Węglokoks oznacza zapowiadane rozpoczęcie procesu konsolidacji aktywów hutniczych. Jego efektem jest m.in. inkorporacja przez Węglokoks SA swojej spółki córki, czyli Węglokoksu Stal, a tym samym przeniesienie całości zakupów wsadowych na poziom Węglokoks SA. Spółki produkcyjne w Łabędach i Rudzie pozostaną odrębnymi podmiotami, skupionymi na produkcji i aktywnej sprzedaży, przy silnym wsparciu Węglokoks SA.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj »

 • boluś

  Straśnie wybiórczo puszczocie komy' sami odpowiadocie' a potym rozumek przikrótki?

 • hutnik

  bolus tyś chyba pusił bonka wyluftuj sie synek , mara idzie na cołko fryna

 • boluś

  Skoro niy puściliście koma" to może sami naszkryklocie historia zadłużania i wyprowadzania kasy z Huty Pokój z łostatnich parudziesiyńciu lot.Styknom policyjne akta wszak policja współtworzy portal wiync dostym zapewniony.

 • gb

  A majątek nie produkcyjny?

 • Piotr

  Jak te długi szybko rosną z 150 mil ,do ponad200 mil.ta sprawą już dawno powinien zająć NIK

 • Walcownik

  180 sam Węglokoks, 50 PKO BP. W sumie 230 mln długu Huty

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.