Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Dobry Start" dla 15 tys. uczniów

 • Dodano: 2018-06-29 06:45, aktualizacja: 2018-06-29 06:53

Blisko 15 tys. uczniów z Rudy Śląskiej może skorzystać z programu „Dobry Start”. Zgodnie z jego założeniami rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na opłaty i zakupy związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia oraz uczniowie niepełnosprawni do ukończenia 24. roku życia. 1 lipca ruszy elektroniczny nabór wniosków. Z kolei wnioski w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia br. w wyznaczonych punktach w mieście. W Rudzie Śląskiej realizacją programu „Dobry Start” będzie zajmował się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Świadczenie w ramach programu „Dobry Start” przysługiwać będzie w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wypłacane będzie jednorazowo w wysokości 300 zł na dziecko, według miejsca zamieszkania dziecka lub osoby uczącej się. O wypłatę świadczenia będą mogli ubiegać się rodzice, opiekunowie, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby uczące się. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych czy odzieży na nowy rok szkolny.

Już od 1 lipca będzie można złożyć wniosek droga elektroniczną, za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl lub banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi składania drogą elektroniczną wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Z kolei od 1 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków papierowych.

Chcąc zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki, a także aby uniknąć kolejek, przyjmowanie wniosków będzie odbywało się zarówno w siedzibie Ośrodka, jak i w 7 sekcjach pracowników socjalnych działających na terenie miasta oraz w magistracie – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. - Odpowiednie druki o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” dostępne będą po 20 lipca br. – dodaje dyrektor.

Wnioski będzie można pobrać w siedzibach pracowników socjalnych, w godzinach pracy sekcji, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Markowej 20, na stronie internetowej MOPS: www. mops.rsl.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MOPS www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl.

Czas na złożenie wniosku upływa 30 listopada br. Świadczenie zostanie wypłacone do 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku – wyjaśnia Krystian Morys. - W przypadku prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu, ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” oraz wypłata przysługującego świadczenia nastąpi nie później niż do 30 września br.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Meaa

  Czy uczniowie podlegający rocznemu obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu dostaną świadczenie, lub czy mają darmowe podręczniki?

 • Krecha

  To są przedszkolaki a nie uczniowie.

 • Meaa

  Obowiązek nauki rozpoczyna się w zerówce.

 • Ika

  Nie dostana. W druku jest nawet miejsce w ktorym sie zaznacza ze dziecko nie korzysta z zerowki

 • pozdro

  Dziękuję za odp.

 • W ch...dobry

  Pieniądze dopiero dostaje się pod koniec listopada lub w grudniu. A przecież wyprawkę trzeba kupić już w sierpniu.

 • Sabina

  W ch...dobry ma racje ale prawda, co po po niektórych w oczy kole.

 • W ch...dobry

  Śmieszy mnie wasz jad jestem nie palącym i nie pijącym uczniem . Najlepiej Krecha i Zenobiusz pojechać po kimś fałszywie go oceniając. Nie pozdrawiam.

 • Zenobiusz

  A rodziców nie masz? Jesteś sierotą?

 • fiu fiu

  Zawsze możesz nie składać wniosku nie dostaniesz nic. Doceń, że dostaniesz pieniądze. Są rodzice przedszkolaków, albo studentów, którzy wydają nie mało pieniędzy na wyprawki, a nie dostaną pieniędzy. Ale to jak widać przerasta twoje ograniczone pojęcie.

 • gorole do szole

  Mama wszystkich was w d...

 • Zenobiusz

  Mniej pić, mniej palić. To do września można zaoszczędzić kasę. Znasz znaczenie słowa "oszczędzanie" ? (oczywiście zaraz się dowiemy, że ta osoba jest niepijąca i nie paląca :D )

 • Sylwia

  Dzisiaj społeczeństwo nauczyło się, że im się należy. Robią dzieci, potem myślą, jakby tu wycyganić od Państwa jak najwięcej kasy.Człowiek ma dwoje dzieci, bo na tyle jest w stanie zarobić... i traktowany jest jak obywatel drugiej kategorii... coś tu jest chyba nie tak...

 • krecha

  Ciesz się, że w ogóle dostaniesz. Są tacy, którzy nic nie dostaną - jak Mieszkanka

 • Mieszkanka

  Czy osoby, które w tym roku ukończyły liceum w wieku 19 lat i zamierzają kontynuować naukę na studiach przed ukończeniem 20 roku życia to też mają szansę na 300 zł ?

 • megi

  Nie mają szans już próbowałam złożyć wniosek i nie ma takiej opcji.

 • krecha

  Nie. Bo to dla uczniów - nie studentów, do ukończenia 20. roku życia, pod warunkiem kontynuacji nauki w danej szkole, rozpoczętej przed ukończeniem 18. roku życia. Dla osób niepełnosprawnych ( znaczny lub umiarkowany stopień) - do ukończenia 24 roku życia bez względu na datę rozpoczęcia nauki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.