Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj obchodzimy 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

 • Dodano: 2019-12-13 12:15

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Dzisiaj obchodzimy 38. rocznicę tego wydarzenia.

Operacja wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. O godzinie pierwszej w nocy w Belwederze zebrali się członkowie Rady Państwa. Większość z nich nie wiedziała jednak, jaki był cel tego nocnego spotkania.

Po półtoragodzinnych obradach członkowie Rady Państwa przyjęli przedstawiony im dekret o wprowadzeniu stanu wojennego oraz towarzyszące mu dokumenty. Wszystkie przyjęte dokumenty były antydatowane i nosiły datę 12 grudnia 1981 roku.

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią - powiedział w pamiętnym wystąpieniu, które później nadała Telewizja Polska.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

Godzina policyjna i represje

Wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22 do godz. 6 rano, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając między innymi wzywanie pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych.

Zakazano wydawania prasy, poza "Trybuną Ludu" i "Żołnierzem Wolności". Zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych, a także zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. Oficjalnie administratorem stanu wojennego była 21-osobowa Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Czym spowodowane było wprowadzenie stanu wojennego?

Oficjalnym powodem wprowadzenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności), reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.) oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Historyk Andrzej Paczkowski uznaje, że rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność”, oraz walki różnych stronnictw w PZPR niemogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL. Istotny był gwałtowny spadek poparcia społecznego dla polityki komunistów, według badań OBOP już w czerwcu 1981 zaufanie do rządu deklarowało 24% respondentów, działania KC PZPR aprobowało jedynie 6% respondentów, a działania NSZZ "Solidarność" pozytywnie oceniało aż 62% Polaków.

Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Jednak 13 grudnia 1981, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich ani zwiększonej komunikacji radiowej w ramach Układu Warszawskiego – o godz. 4:20 rano Departament Stanu USA wydał komunikat, w którym stwierdził, iż „nie zasygnalizowano żadnego ruchu wojsk radzieckich”.


Zapal Światło Wolności

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do wzięcia udziału w akcji "Zapal Światło Wolności”. Do inicjatywy może przyłączyć się każdy, zapalając w czwartek o 19.30 świecę w oknie lub wirtualnie, na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczna "Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. wielu Polaków wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

Jakie są wasze wspomnienia związane z datą 13 grudnia, co wtedy robiliście? Co o wprowadzeniu stanu wojennego sądzicie po latach? Czekamy na Wasze opinie.

Redakcja
źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • ddd

  Bedzie na obchodach prok. Piotrowicz? Wzor cnot i mestwa wszelakiego. Obronca ksiezy od ciumkow i opozycji. Prokurator najszlachetniejszy co nas wyzwolil.

 • boluś

  Cołko ta martyrolgia Solidarnościowo to kit i fotomontaż' pamiętom jak w Pażdzierniku 82' Ubole w szkołach zawodowych ze wsparciem POP wpisywali wszystkich do Solidarności. mieli w pełni przejęte struktury'S'. Potym to już była Żydo-Ubecko USTAWKA!

 • yahu pawul

  Generał uratował nas przed ruską inwazją i rozlewem krwi !! No a pierwsza i prawdziwa(!!) 'Solidarność' oraz Pan Wałęsa wraz kolegami dokończyli dzieła ...BEZ STANU WOJENNEGO NIE BYŁOBY WOLNOŚCI ...

 • olo

  tym sposobem komuna utrzymała władzę dla pokazu mordując robotników

 • pamiętajacy

  W kraju panował chaos i anarchia. Ciągłe szantażowanie strajkami. Niepewność jutra. Groźby walk ulicznych. Również interwencja "bratnich" armii też wchodziła w rachubę. W tym sensie stan wojenny był pozytywny (zresztą perfekcyjnie wprowadzony). Największym przestępstwem Jaruzelskiego było brak reform po stanie wojennym. Była wtedy okazja zmian w tym socjalistycznym marazmie. A tak reanimacja trupa nic nie przyniosła a wręcz pogłębiła katastrofę gospodarczą. Trudno więc wydawać jednoznaczne oceny.

 • jaszczur

  Podpisuję się pod każdym słowem .Stan wojenny był złem koniecznym , a ofiar by nie musiało być , gdyby ktoś okazał więcej zdrowego rozsądku i to po obu stronach .Stan wojenny czy jak go nazywano wyjątkowy zapobiegł kompletnemu paraliżowi gospodarczemu a jednocześnie był jednym z elementów w procesie przemian ustrojowych w naszym państwie .Jak ktoś sobie inaczej wyobrażał ,że z dnia na dzień komuniści oddadzą władzę w ręce nieprzewidywalnych opozycjonistów .Uważam z perspektywy minionego czasu ,że stan wojenny mimo ,że z założenia oczywiście nie po to był wprowadzony , ostatecznie jednak wprowadził nowy układ sił ,co pozwoliło oderwać się od komunizmu w Polsce .Inna rzecz ,że kolejne opcje polityczne nie za bardzo potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości , nawet z demokracją są na bakier ,jak tak dalej zaś będzie postępować nienawiść między rządzącymi a opozycją to stan wojenny czy jak go zwał wcale nie jest wykluczony .

 • Taka prawda

  Jak by Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to by była wojna z bolszewikami. Polskę by przyłączyli do Rosji. Dzięki generałowi J. nie mieliśmy wojny w kraju.

 • Ernest_Vitczok

  Nasz naród powinien był wtedy doświadczyć jak Czechosłowacja interwencji bratnich armii, teraz byśmy inaczej na to patrzyli. Za całokształt Jaruzelski to bohater. A my w Polsce bohaterów mamy za nic, np. Wałęsa po świecie czy w USA to "Hero" u nas zero! A z błotem miesza go m.in gość który podczas wprowadzenia stanu wojennego spał sobie do południa oraz gość który za komuny był prokuratorem (dość sprawnym wtedy dla ówczesnej władzy). Autorytety się u nas zatraciły, nic nie ma wartości! A naród na wartości to......

 • Ewa

  Stan wojenny był pozytywy ? Widać że masz siano we łbie , komuchu.

 • Cypis

  Tobie można wydać jednoznaczną ocenę , jesteś czerwonym komuchem , głupim jak but .

 • zigfrid

  Teraz prokurator, który wsadzał opozycjonistów do więzienia w stanie wojennym został przez PiS mianowany do Trybunału Konstytucyjnego. I kto tu jest "czerwonym komuchem" ?

 • anonim

  Od kiedy to prokurator wsadza do więzienia

 • Łuk

  Mało wiesz jak było za komuny!!!!!

 • były hutnik

  Cypis - dlaczego obrażasz ludzi nawet ich nie znając bo co w internecie łatwiej bo anonimowo. A w rzeczywistosci to może byś sie p[...]ł albo dostał w jape za obrazanie ludzi. Forum jest po to aby każdy mógł sie wypowiedziec co mysli o tamtych czasach ale widac jeszcze tego nie zrozumiałeś woęc szkoda słów na ciebie

 • były hutnik

  Cypis - dlaczego obrażasz ludzi nawet ich nie znając bo co w internecie łatwiej bo anonimowo. A w rzeczywistosci to może byś sie p[...]ł albo dostał w jape za obrazanie ludzi. Forum jest po to aby każdy mógł sie wypowiedziec co mysli o tamtych czasach ale widac jeszcze tego nie zrozumiałeś woęc szkoda słów na ciebie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.