Wiadomości z Rudy Śląskiej

Egipskie ciemności na ul. Halembskiej i Brzechwy

 • Dodano: 2023-11-22 12:30

Mieszkańcy Halemby zauważyli, że część latarni przy ulicach Halembskiej i Brzechwy po prostu przestało świecić. Zaniepokojone głosy dotarły do radnego Łukasza Wodarskiego, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Zgasły światła

Dobre oświetlenie ulic to coś, co mieszkańcy szczególnie doceniają w sezonie zimowym, gdy ciemno robi się już o 16:00. Dlatego od razu rzuciło im się w oczy to, że część latarni na ulicach Halembskiej i Brzechwy, między blokami 11 a 13, nie świeci. Zgodnie stwierdzają, że brak odpowiedniego oświetlenia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, może zagrażać bezpieczeństwu zarówno kierowców, jak i pieszych. Swoje obawy przekazali radnemu Łukaszowi Wodarskiemu, który obiecał dowiedzieć się czegoś więcej.

To nie awaria!

Radny zwrócił się w tej sprawie do Urzędu Miasta. Niedawno otrzymał odpowiedź na złożoną interpelację. Czytamy w niej, że pracownik odpowiedzialny za oświetlenie przeprowadził kontrolę wspomnianych latarni i uznał, że nieświecące latarnie nie są efektem awarii, a planowanych wyłączeń. 

- Nadmieniam, że z uwagi na oszczędności wyłączona jest co druga oprawa oświetleniowa z zachowaniem oświetlenia skrzyżowań, przejść dla pieszych i przystanków autobusowych. Równocześnie informuję, że Miasto nie przewiduje włączenia pełnego oświetlenia oraz wymiany opraw oświetleniowych do końca br., ze względu na brak środków w budżecie – czytamy w interpelacji.

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, zlecono włączenie latarni znajdujących się przy przystanku Nowy Świat i pobliskim przejściu dla pieszych. 

- Wyłączenie tylko części oświetlenia ulicznego jest kompromisem między ograniczeniem wydatków a zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom Miasta – pisze w interpelacji wiceprezydent miasta Aleksandra Skowronek.

Wygląda na to, że miasto stara się nieco zaoszczędzić.

Gdzie jeszcze zauważyliście braki w oświetleniu? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (14)    dodaj »

 • Marek

  Słyszałem wypowiedź Prezydenta miasta na temat oświetlenia do klina że to wina dostawcy energii oszust i przekręt .

 • r2d2

  I tak zwalą na kierowcę, jak wywaliłem się rowerem na trakcji i trafiłem do szpitala to jedyne co dostałem to mandat od policji

 • Stefan

  Na bocznych drogach co druga lampa może być wyłączną i nic się nie stanie.U mnie już tak jest parę lat i dobrze.Po co płacić kolosalne rachunki na prąd tylko za to,żeby się kilkanaście godzin świeciły

 • Basia

  A kto będzie odpowiadał za potrącenie pieszego w takich ciemnościach? Urzędnik decydujący o wygaszeniu lamp?

 • Hans

  Na to kasy nie ma, ale na nagrody dla nierobów jest.

 • Ola

  Jesli dojdzie do wypadku, to miasto moze byc pociagniete do odpowiedzialnosci

 • jo...

  Acha to na chodnika na wieczor ma być ciemno .to dlaczego w czasie pracy np.urzedu miejskiego nie pracuja bez oswietlenia a pracują od godziny 8 do 16 i wtedy jest jasno moze to ktos wytłumaczy.

 • Halymbiok

  Chcecie oszczędzać? To zacznijcie od siebie, od swoich wybujałych premii niewiadomo za co. Wyłączyć oświetlenie fasad kościołów, po co to komu. Ciemno na ulicach jak nie powiem gdzie. Nie widać pieszych (potem wielce kierowca wszystkiemu winny) ani dziur w drodze na których łatanie też nie ma pieniędzy. Widziałem ostatnio jak łatali na zimno na Grodzkiej i butami ubijali. Jakaś nowa technologia utwardzania

 • Lucyna

  Bykowina ulice Słowików, Sikorek, Skowronków, Szpaków. Niektóre latarnie wyłączone są już trzeci rok. Nic nie wskazuje na to, że kiedyś będą załączone.

 • Agnieszka

  Przejście dla pieszych w okolicy skrzyżowania ulic: Sejmu Śląskiego, Halembskiej i Młyńskiej to dramat. Mało tego, że jedna z nielicznych latarni ulicznych jest zasłonięta przez wielkie drzewo, to na dodatek i tak nie świeci.Dojrzenie pieszych, tym bardziej podczas jesiennej słoty, graniczy z cudem.Na ulicy Rybnickiej miejscami NIE świeci kilka latarni w jednym ciągu (a nie co druga jak wspomniano).Pytanie czy oszczędności kosztem bezpieczeństwa mieszkańców to właściwe oszczędności...?

 • time

  ttaaa radny wodarski, dostrzega to co chce.

 • rado

  Problem jest nie tylko ma Halembie, ale też w Rudzie czy na Wirku. Problemem nie są żadne awarie tylko oszczędzanie na oświetleniu przez naszych włodarzy od siedmiu boleści. Gdyby Pan Bareja żył to z samej Rudy Śląskiej mógłby kilka kinowych hitów nakręcić. Wybraliście sobie takich rządzących to macie, a prawdę mówiąc w Rudzie wielkiego wyboru nie było bo żaden z tych kandydatów nie mógł być poważnie traktowany.

 • Ruda z Rudy

  Na Rudzie od wiaduktu przed Jakubcem do skrzyżowania z ul. Sprusa wczoraj (wtorek 21.11) kompletne ciemności, żaden z 2 przystanków nieoświetlony, o przejściach dla pieszych nie wspominając.

 • Harry Potter

  Halemba zawsze była traktowana po macoszemu na tle innych dzielnic miasta. Tak naprawdę poza Aqua Parkiem w tej największej dzielnicy Rudy Śląskiej nic nie ma. Nawet porządnego parku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również