Wiadomości z Rudy Śląskiej

Filmowcy znowu powrócili do Rudzkiej Kuźnicy!

  • Dodano: 2020-07-16 13:45, aktualizacja: 2020-07-17 09:50

Filmowcy znowu powrócili do Rudzkiej Kuźnicy! Wczoraj w plenerze na ul. Jana III Sobieskiego kręcono ujęcia do filmu "Skarbek" w reżyserii Tomasza Jurkiewicza.

"Skarbek" - film przygodowy dla dzieci

Scenariusz do filmu "Skarbek" napisał znany pisarz i scenarzysta Wojciech Kuczok, a w obsadzie znalazły się takie gwiazdy polskiego kina jak: Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Dorota Pomykała i Cezary Kosiński.

"Skarbek" to film przygodowy dla dzieci i rodziców z elementami komedii, fantasy i kina grozy. Jest to historia 10-letniego Janka, który przyjeżdża z siostrą Zosią na wakacje do babci mieszkającej na Górnym Śląsku. Dzięki swojemu pradziadkowi, emerytowanemu górnikowi, dzieciaki poznają magiczny świat śląskich legend górniczych i przeżywają wspaniałą przygodę pełną niebezpieczeństw i zwrotów akcji.

To nie pierwszy raz, kiedy Rudzka Kuźnica przyciągnęła do siebie filmowców

To nie pierwszy raz, kiedy Rudzka Kuźnica przyciągnęła do siebie filmowców. Pamiętacie Zgorszeńca, który biegał nago po osiedlu? Jeżeli tak, to oznacza, że widzieliście "Zgorszenie publiczne" - komedię romantyczną po śląsku, która była kręcona w Rudzkiej Kuźnicy w 2008 roku.

Film opowiadał o mieszkańcach Viertla w Lagewnikach Schlonzskich, których spokój został zakłócony przez Zgorszeńca. Okazał się nim być kochanek żony listonosza. Kiedy listonosz niespodziewanie wraca do domu, zalotnik ratuje się ucieczką przez okno. Dlatego, że nie zdążył się ubrać, to podczas ucieczki biega nago po osiedlu.

Sceny kręcone w 2008 roku do filmu "Zgorszenie publiczne" w Rudzkiej Kuźnicy (fot. Wikipedia)

Czym Rudzka Kuźnica przyciąga do siebie filmowców i pasjonatów?

Rudzka Kuźnica to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Jej uroki podziwiało nawet wojsko króla Jana III Sobieskiego. To tutaj zbiegają się granice trzech miast, a wojska króla Jana III Sobieskiego maszerowały tędy na Wiedeń.

Rudzka Kuźnica − to północna część dzielnicy Ruda w Rudzie Śląskiej. Leży na północ od rzeki Bytomki, granicząc na zachód z Zabrzem i od północy z Bytomiem. W Rudzkiej Kuźnicy znajdują się trzy ulice: ul. Jana III Sobieskiego, ul. Nad Bytomką i część ulicy Piastowskiej.

Przejazd wojsk króla Polski Jana III Sobieskiego w 1683 roku

Pierwsze wzmianki o Kuźnicy (to nazwa potoczna) pochodzą z początków XV wieku. Jednak tak naprawdę rozwój osady przypada na rok 1642, kiedy to powstała tu kuźnica żelaza. Stąd też nazwa: Rudzka Kuźnica.

Ważnym historycznym wydarzeniem dla tego miejsca, był przejazd wojsk króla Polski Jana III Sobieskiego w 1683 roku. Maszerowały one w kierunku Wiednia, gdzie czekała je wielka bitwa z armią imperium osmańskiego. Wojska króla zwyciężyły, a dziś zarówno ulica, jak i park, nazwane są jego imieniem.

W latach 1812 - 1816 wybudowano tu nowoczesną hutę cynku

W latach 1812 - 1816 wybudowano tu nowoczesną hutę cynku "Carlshaztte" (Huta Karol). Była ona w owym czasie największa na Śląsku i w całej wschodniej Europie. Około 1900 roku, została zbudowana przez hrabiego Ballestrema. Przy obecnej ul. Jana III Sobieskiego w latach 1899 - 1906 powstała zasadnicza część kolonii robotniczej "Rudahammer".

Kolonia obejmowała 152 mieszkania i była wyposażona w obiekty usługowe takie jak sklep, pralnie, łaźnię czy tzw. kasyno robotnicze. Obok kasyna rozciągał się ogólnodostępny park. Kolonia powstawała etapowo. W pierwszym etapie wybudowano 26 domów mieszkalnych usytuowanych po północnej stronie drogi, a także wymienione powyżej budynki usługowe. W drugim etapie po 1906 roku powstało natomiast 12 domów mieszkalnych po południowej stronie drogi powiększając osiedle wzdłuż drogi biegnącej w kierunku Rudy.

Do budowy osiedla zastosowano projekt typowego budynku 4 rodzinnego wielokrotnie stosowanego przez zakłady Borsiga na terenie Zabrza i Rudy Śląskiej. Poszczególne budynki różnią się zaś pomiędzy sobą skromnym detalem architektonicznym oraz różnego typu zwieńczeniami ścian frontowych. Przy każdym domku był ogródek i chlewik - czytamy na stronie Wirtualna Ruda.

Przez środek osiedla przebiegała bardzo szeroka jak na tamte czasy droga wyposażona w chodniki, tereny zielone oraz linię tramwajową.  Budowę tej drogi rozpoczęto w 1893 roku. Była wykonana z żużla wielkopiecowego z zakładu hutniczego "Borsig" w Biskupicach i posiadała kamienną nawierzchnię.  Od 1896 roku przez Kuźnicę kursował także elektryczny tramwaj wąskotorowy łączący Zabrze z Bytomiem.  

Szpital Spółki Brackiej

Dla odciążenia szpitali Bytomia i Zabrza zbudowano w latach 1904 - 1908 w Rudzkiej Kuźnicy Szpital Spółki Brackiej (Knappschafts - Lazarett Rudahammer). Na owe czasy był to jeden z największych i najnowocześniejszych szpitali na Górnym Śląsku. Obiekt oddano do użytku w październiku 1910 roku. W okresie I wojny światowej pełnił funkcję niemieckiego szpitala wojskowego.

Wniosek o rozbiórkę szpitala został złożony w 1934 roku, a więc już 25 lat po jego wybudowaniu. Główną przyczyną rozbiórki były występujące w tym obiekcie szkody górnicze spowodowanych rabunkową eksploatacją górniczą. Po polskiej stronie granicy podejrzewano, że niemieckie zakłady górnicze celowo wybierały węgiel w tym rejonie, żeby doprowadzić do zniszczenia tego obiektu.

Szpital przy ul. Sobieskiego, reprodukcja z widokówki z około 1910 roku, archiwum Miejskiego Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej.

Do dnia dzisiejszego zachowały się wszystkie budynki wchodzące w skład tego osiedla

Do dnia dzisiejszego zachowały się wszystkie budynki wchodzące w skład tego osiedla. Szkody Górnicze, który spowodowały rozbiórkę budynku szpitala, pomogły w zachowaniu charakteru osiedla i jego układu urbanistycznego.

- W archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków zachował się wniosek już z 1934 roku jednego z właścicieli o nadbudowę budynku przy ul. Sobieskiego 6. Wniosek ten został odrzucony ze względu na występujące na osiedlu szkody górnicze. Być może dzięki temu, wszystkie budynki posiadają oryginalną i nieprzebudowaną bryłę główną - czytamy na stronie Wirtualna Ruda.

Tereny uwolnione po likwidacji linii tramwajowej zostały zagospodarowane jako trawniki i zieleńce. Z konserwatorskiego i urbanistycznego punktu widzenia niezwykle ważne jest, aby osiedle mieszkaniowe zachowało swoją unikalną formę wynikającą ze zunifikowanej bryły budynków.

- Jednolita forma budynków otoczonych ogrodami tworzy charakter osiedla urozmaicanego jedynie ozdobnymi detalami architektonicznymi poszczególnych obiektów przy jednoczesnym zachowaniu jednakowych gabarytów i powtarzalnych elewacji budynków mieszkalnych - czytamy na stronie Wirtualna Ruda.

Więcej informacji na temat tego niezwykłego miejsca znajdziecie TUTAJ

Odwiedziliście kiedyś Rudzką Kuźnicę? Co najbardziej Wam się podobało? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Bercik

    Jo tam mieszkom i jo widziol ich i jo ida dzis na szyta na 18 i byda [...]il kilofem po scianie bo mi tak sztygar kozol .nara

  • max

    proponuję ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...a propo prezydentowej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.