28 lutego na tzw. zakręcie mistrzów na Drogowej Trasie Średnicowej zainstalowany został fotoradar, który rozpoczął rejestrację kierowców przekraczających prędkość w tym miejscu. Jak się okazało w trzy dni zrobił... 360 zdjęć!
Fotoradar na rudzkim odcinku DTŚ
Na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej bardzo często dochodzi do wypadku, bądź kolizji. W ubiegłym roku na tzw. zakręcie mistrzów doszło do 15 zdarzeń, z czego 12 było kolizjami, a 3 zakwalifikowano jako wypadki z udziałem osób rannych. Na całej DTŚ w rejonie miasta Ruda Śląska policja odnotowała 46 zdarzeń, w tym 41 kolizji i 5 wypadków.
Miasto już od 2017 r. wspólnie z Policją wnioskowało o montaż fotoradaru na feralnym zakręcie na DTŚ. Inspekcja Transportu Drogowego po wykonanych analizach uznała takie rozwiązanie za zasadne. Okazało się jednak, że ustawienie fotoradaru w Rudzie Śląskiej znalazło się na dalszym miejscu w planach inwestycyjnych Inspekcji. W tej sytuacji prezydent miasta podjęła decyzję o zakupie urządzenia, co spotkało się z akceptacją Rady Miasta. Policja i ITD pozytywnie zaopiniowały lokalizację urządzenia.
Kilka miesięcy trwało testowanie urządzenia
Przetarg na zakup i montaż urządzenia rozstrzygnięto pod koniec października ubiegłego roku. W grudniu został zamontowany maszt wieżowy do fotoradaru oraz zostało wykonane przyłącze elektryczne. Następnie zamontowano urządzenie do pomiarów prędkości, które przed wprowadzeniem do użytku musiało zostać skonfigurowane z systemem CANARD GITD oraz musiały zostać przeprowadzone testy. Zamontowano też dodatkową lampę błyskową, aby w warunkach nocnych poprawić doświetlenie drugiego i trzeciego pasa. Fotoradar zaczął działać 28 lutego.
Fotoradar na DTŚ w trzy dni zrobił... 360 zdjęć
W założeniu władz miasta fotoradar miał spowodować ostrożną jazdę kierowców, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo ruchu na rudzkim odcinku DTŚ. Jednak, jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, fotoradar na DTŚ w trzy dni wykonał aż 360 zdjęć.
- A jednak się pomyliłem... Liczyłem na to, że wysokie mandaty oraz fotoradar powstrzymają "piratów drogowych" od przekraczania prędkości na rudzkim "zakręcie mistrzów". Urządzenie zostało uruchomione zaledwie trzy dni temu i już wykonało ok. 360 zdjęć! Ręce opadają... Czy naprawdę zwolnienie na newralgicznym zakręcie DTŚ do 80 km/h jest takie trudne albo jest dla kogoś ujmą na honorze? Mam nadzieję, że kary, które otrzymają kierowcy łamiący przepisy drogowe nie tylko uderzą ich po kieszeni, ale przede wszystkim dadzą im do myślenia. Bo prawda jest taka, że swoją brawurą zagrażają zdrowiu i życiu innych i swojemu. Bezpiecznej jazdy! - napisał wiceprezydent Mejer.
Przypomnijmy, że od stycznia 2022 roku przekroczenie prędkości jest dość ostro karane. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 do 5000 zł, a grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł.