Wiadomości z Rudy Śląskiej

Godula będzie mieć nową wizytówkę? Plac Niepodległości zostanie zrewitalizowany

 • Dodano: 2021-12-30 12:45, aktualizacja: 2021-12-30 13:46

Plac Niepodległości w Goduli czeka rewitalizacja. Właśnie ogłoszono postępowanie na wybór wykonawcy. W planach nowe ławeczki, alejki, wodne tryskacze, kawiarenka i... dużo zieleni.

Rewitalizacja placu Niepodległości w Goduli

W czwartek 30 grudnia Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska, poinformowała poprzez media społecznościowe o ogłoszeniu postępowania na wybór wykonawcy rewitalizacji placu Niepodległości w dzielnicy Godula. 

Plany zakładające rewitalizację placu Niepodległości istniały już od kilku lat. Mieszkańcy Goduli narzekali na wygląd zaniedbanego placu, który zamiast zachęcać do odpoczynku na świeżym powietrzu, zniechęcał. Teraz jednak ma okazje stać się prawdziwą wizytówką dzielnicy.

Jak informuje prezydent Rudy Śląskiej, na placu zachowane zostaną dotychczasowe drzewa, a wokół nich pojawią się ławeczki. Niektóre z nich będą podświetlone. W zakres inwestycji wchodzi  odtworzenie historycznych alejek oraz instalacja nowego oświetlenia i monitoringu. Na placu ma również powstać kawiarenka.

– Jedną z atrakcji przebudowywanego placu mają być wodne tryskacze, a także ławeczka z postacią Karola Goduli, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie – przekazała prezydent Grażyna Dziedzic.

Czy plac czeka "betonoza"?

Mieszkańcy Goduli martwią się, że czeka go "betonoza", czyli ograniczenie terenów zielonych na rzecz betonu. Prezydent Grażyna Dziedzic uspokaja, przedstawione wizualizacje to jedynie część placu, a jego zdecydowaną większość stanowić będzie zieleń.

– Koncepcja przebudowy placu Niepodległości to efekt warsztatów z mieszkańcami, które miały miejsce w 2016 i 2017 r. – przypomina prezydent Rudy Śląskiej.

Rewitalizacja placu Niepodległości w większej części finansowana będzie dzięki pozyskanym środkom z Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 4,5 mln zł. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 7 miesięcy od daty podpisania umowy.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj »

 • Antek

  Niema sie co cieszyc. Znajac zycie do realizacji tego jaze zacnego projektu zostana wybrane firmy z rodzin czy znajomych naszych kochanych rzadzacych za grube miliony, a na koncu efekt koncowy bedzie taki ze chodniki pozapadaja sie po miesiacu a w niedzialajacej fontannie beda kompac sie bezdomni jak to jest teraz. Chociaz sam jestem pewien gdzie upchaja ta cudowna kafejke

 • Wercia

  Oby tylko doszło to do skutku

 • Teresa

  ciekawe kiedy powstanie wiata na przystanku autobusowym -na osiedlu w Goduli -na ul. Joanny i oczywiscie jakis kiosk "ruchu"--?-porozbierali dwa i teraz nie ma ani jednego

 • boluś

  Peppa i Pinokio pewnie majom dola łod "betonika" stąd to parcie na betonowanie . Jak wlezie podatek łod "betonozy" tradycyjnie zapłacom go Miyszkańcy . Banda przy korycie w tyn [...]u niy ponosi kosztów swojej głupoty!

 • Ad

  Widzę,że ten beton wlewa wam się do mózgu.Całość to przede wszystkim zieleń i jeszcze raz zieleń.Trudno by alejki i miejsce fontanny stanowił trawnik.Zapewniam was ,że cienia tam będzie wystarczająco dużo Wy po prostu chcecie ,a sami nie wiecie czego .To takie polskie Wieczne wajanie.Żałosne.

 • Marecki

  A na drogach taki syf a oni place chcą remontować wizytówka miasta to drogi.Auto po wyjeżdżę z myjni zaraz brudny jak by nie myty

 • #DziedzicRaus

  Rząd powinien wprowadzić podatek od zabetonowanych płacy skierowany w jednostki samorządu terytorialnego! Nic, naprawdę nic nie uzasadnia kolejnych ton betonu którymi zostanie przykryta cześć placu. Beton się nagrzeje i drzewa padną od tego ciepła bo będą jak w piekarniku! Jako ciekawy przykład rewitalizacji parku podam Park Dolny w Szczawnicy, tam i owszem rewitalizacja była, ale wszystkie ciągi piesze wykonane są z kruszywa, jedyny beton to krawężniki! Co ciekawe wykonawcą była jakaś firma z Katowic z Panewnickiej!Sens fontanny jest żaden! Ta na Orzegowie działała ledwie dwa lata i to by było na tyle! O Frynie nie wspominam. Co do tej kawiarenki, to też wydaje się nieprzemyślane. W okolicy placu jest parę lokali gdzie można zjeść lody + gastro. Do tego inflacja i kryzys, więc można przewidzieć, że lokal będzie raczej pusty. Szkoda, bo wydaje się, że władza samorządowa powinna być blisko lojalnej społeczności i znać jej potrzeby, po tym planie tego zupełnie nie widać! Kolejne miliony miasto wywali, a wodnego placu zabaw jak nie było tak nie będzie, szkoda! Wyładowano ogromne miliony w koksy na Orzegowie, a człowiek tam nawet wody mineralnej nie może sobie kupić, tak Dziedzic i jej drużyna realizują nonsens inwestycji w Rudzie Śląskiej, nie zwracając uwagi na prawdziwe potrzeby i bolączki Miasta! Życzę Wam wszystkiego dobrego w Nowym Roku, wybory coraz bliżej więc pamiętajcie i szukajcie dobrego kandydata na nowego gospodarza Naszego Miasta!

 • HI

  Halemba I i II proszą o park, rynek, cokolwiek.

 • mieszkaniec

  Sprecyzuj to cokolwiek .Halemba to przede wszystkim osiedla ,a tu miasto niewiele może .Wymyśl coś , a nie marudź , nie mówię ,że wam się nie należy tylko powiedz co chcesz ulepić w tej Halembie, gdzie ten rynek , gdzie park niby mają powstać.Podpowiem ci ,że w pozostałych dzielnicach większość inwestycji wyszło od samych mieszkańców.

 • mimi

  Na Halembie mocie ladne prywatne domy,eleganckie wile ze fontannami basenami,czyli bogaci,tose miniryneczek imini park zafundujcie,bedziecie mieli to to prywatne.

 • Maria

  Piękna inicjatywa Pani Prezydent. Ta wiadomość to jak prezent pod choinką. Dziękujemy !!!

 • Bunia

  Wazelina

 • włodarze do dymisji

  Oczywiście betonownia konkretna... Z resztą po tej władzy już się niczego nie spodziewam. Zawsze tylko mam nadzieję, że Ruda nie znajdzie pieniędzy na te rewitalizacje bo jak się to kończy to wszyscy widzą.

  • włodarze do dymisji
   2021-12-31 07:10
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Dgf

  Zabetonowali Fryna teraz biorą się za Godula. Masakra

 • brymza

  Atak wogule to najlepiej godule ten przysiułek połaczyc ,ze fajnom dzielnicom ORZEGOWYM to bydziedzielnica jak ze bajki.

 • Godula

  Nie da się tego czytać .Niektórzy chcą jakoś tu zaistnieć swoim wpisem , wydaje im się ,że błysną zamieszczają swój mądry komentarz i czekają ,aż inni im podobni dają im zielone łapki .CO WY Z TYM BETONEM? Wystarczy spojrzeć na plan sytuacyjny gdzie wyraźnie widać ,że znaczącą część tego terenu stanowi zieleń .Do tego mają być zachowane wszystkie drzewa , a jest ich tam przecież niemało.Te wieczne narzekanie używanie zwrotów w rodzaju,,masakra '' ,,,śmiech na sali ", czy krytykowanie przy okazji wszystkiego innego to żenująca przypadłość wielu użytkowników tego forum. .Anonimowy prześmiewca - najgorszy sort internetowych trolii. Sami niezadowoleni!!! Ci sami niezadowoleni co jeszcze niedawno wytykali ,że nic z tym miejscem się nie robi.Czy chociaż jeden z was odwoła to co napisał w momencie gdy ta inwestycja zostanie oddana do użytku?

 • Zonk

  Cieszmy się z super rynku, płyt nagrobnych obok MCK, zardzewiałego tramwaju, pojemników na nakrętki niemożliwych do opróżnienia, błota wokół tężni, niedziałających tablic na parkingu, wyremontowanych placów zabaw przy przedszkolach w ramach budżetu obywatelskiego

 • Janek

  Następna fontanna która niebedzie działać plus beton gratulacje

 • Pałlus

  A kiedy oswietlenie ulicy Starej?

 • Dolas

  Na oświetlenie tej ulicy, przy której nikt nie mieszka jak chcą to niech firmy tam będą się złożą. Oświetlenie tej ulicy jest bez sensu.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.