Wiadomości z Rudy Śląskiej

Hormony tarczycy - co wytwarzają i na co wpływają?

 • Dodano: 2019-05-25 07:45, aktualizacja: 2019-05-25 09:51

Tarczyca, nazywana gruczołem tarczowym, położona jest u dołu szyi przed tchawicą. Ten niewielki narząd z naszym organizmie ma ogromną moc. Część osób z pewnością nie zdaje sobie z tego sprawy, jak wiele dolegliwości może być związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

Hormony tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony tj tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Do ich produkcji niezbędne jest pobieranie odpowiedniej ilości jodu z pożywienia i powietrza.  Bez T3 i T4 prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest wręcz niemożliwe.

Za prawidłową pracę gruczołu tarczowego odpowiada TSH – hormon wytwarzany w przysadce mózgowej. Do choroby dochodzi zarówno przy ich podwyższonym poziomie jak i obniżonym. Mówimy wówczas o nadczynności bądź niedoczynności tarczycy.

Wpływ T3 i T4 na organizm

Hormony T3 i T4 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu a ich zakres działania jest bardzo szeroki. Są to m.in.:

 • kontrola procesów metabolicznych
 • pobudzanie wzrostu kości na długość poprzez stymulację procesów mineralizacji
 • działanie na serce, przyspieszanie jego czynności
 • stymulacja dojrzewania struktur układu nerwowego
 • stymulacja oddychania
 • wzmacnianie procesów przemiany materii
 • wpływ u kobiet na grubość błony śluzowej macicy

Niedobór T3 i T4

W przypadku niedoboru hormonów T3 i T4 w organizmie czyli niedoczynności tarczycy, występować może ciągłe poczucie zmęczenia oraz zaburzenie nastroju i koncentracji, spowolnienie czynności serca i uczucie zimna, bladość i suchość skóry, tendencja do obrzęków, łamliwość włosów a także nieuzasadniony przyrost masy ciała. Pojawić się mogą również zaparcia i zaburzenia miesiączkowania oraz zmiana tonu głosu i problemy z pamięcią.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

 • pierwotna niedoczynność tarczycy – patologia tocząca się w obrębie samego gruczołu tarczowego lub wynik niedoboru jodu w środowisku, niedoczynność wrodzona lub konsekwencja stosowania różnych leków, np. amiodaronu. Może to być również wynik przebycia leczenia jodem radioaktywny lub stan po operacji usunięcia tarczycy
 • niedoczynność drugorzędowa – wynika z mniejszej produkcji TSH przez przysadkę mózgową
 • niedoczynność trzeciorzędowa – zbyt mała ilość hormonu wytwarzanego przez podwzgórze.

Nadmiar T3 i T4

W przypadku nadmiaru T3 i T4 w organizmie czyli przy nadczynności tarczycy, objawy mogą być następujące: przyspieszenie czynności serca, duszność, osłabienie, drżenia mięśniowe, zaburzenia miesiączkowania i drażliwość. To również może być nadmierna potliwość, nietolerancja ciepła, niewyjaśniony spadek masy ciała i biegunki oraz wzmożenie wilgotności skóry.

Przyczyny nadczynności tarczycy

 • procesy o charakterze autoimmunologicznym, np. choroba Gravesa-Basedowa
 • obecność guzków w miąższu gruczołu tarczowego
 • poporodowe zapalenie tarczycy
 • nadmierne wydzielanie TSH przez przysadkę mózgową
 • nadmierna ilość zażywanych hormonów tarczycy w przypadku pacjentów z niedoczynnością.

Wpływ kalcytoniny na organizm

Kalcytonina wpływa na funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Jest to hormon uwalniany, gdy dochodzi wzrostu zawartości wapnia we krwi i odpowiada za jego obniżenie oraz za wzrost poziomu fosforanów. Działanie odwrotne wykazuje parathormon, wytwarzany przez przytarczyce, podnosząc poziom wapnia.

Diagnostyka zaburzeń

Podstawowe znaczenie w diagnostyce zaburzeń odgrywa oznaczenie poziomu TSH we krwi. Na tej podstawie można wstępnie stwierdzić pewne nieprawidłowości. Niski poziom TSH sugeruje istnienie nadczynności tarczycy, natomiast wysoka wartość może wskazywać na niedoczynność. Ponadto wykonuje się również badanie FT3i FT4 z krwi.

W następnej kolejności wykonuje się USG tarczycy. Często badanie to pomaga poznać przyczynę choroby.
Pomiar kalcytoniny wykonywany jest w diagnostyce oraz przy monitorowaniu pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy. Można powiedzieć, że jest to marker tego nowotworu.

Lekarzem stawiającym diagnozę w zakresie nieprawidłowego działania tarczycy oraz leczącym choroby z tym związane jest endokrynolog. To specjalista, który zajmuje się również zaburzeniami pracy przytarczyc, jajników, jąder, podwzgórza, przysadki, nadnerczy i trzustki. W większości przypadków są to zaburzenia hormonalne.
Jeśli tylko zaczniemy podejrzewać niewłaściwą pracę jednego z tych gruczołów, należy udać się do endokrynologa.

Komentarze (11)    dodaj »

 • kozka

  no nie ma co, trzeba się po prostu badać i to jest najważniejsze. Ja tez regularnie robię badania w laboratorium diagnostyce, bo pakiet tarczycowy maja w dobrej cenie. Okazało sie, ze cierpię na hashimoto niestety, wiec lekarz już podjął odpowiednie kroki i leczę się, badajcie sie ludzie, bo tarczyca jest mega wazna

 • Paweł

  Nigdy bym nie przypuszczał że to schorzenie może tak pustoszyć organizm . W pierwszym wydaniu majac niski poziom tsh miałem biegunki , wymioty i schudłem 15kg w ciągu 2 mies . W drugim wydaniu , po kuracji thyrozolem poziom tsh znacznie wzrósł i przytyłem 20 kg w ciągu 2 mies , do tego refluks , zgaga , apatia , zmiany nastroju , senność duszności , kołatanie serca , niepokój , uczucie zimna i dreszcze . Praktycznie lekarze zmieniaja mi tylko dawki leku i tak co kilka mies popadam od niedoczynności w nadczynność , jestem już tym wykończony tak fizycznie jak i psychicznie i mam już naprawdę tego dość . Myślałem że może gdy zmienie leczenie z państwowego na gabinety prywatne , to sytuacja się poprawi , ale niestety brne dalej ..

 • Monika

  Witam. Przeszłam to samo. 6lat meczami, do tego obrzęk limfatyczny. Udalam się do dietetyka, zmieniłam nawyki żywieniowe i czuję że żyje. Dodam, że już jestem po operacji tarczycy.

 • Kasia

  W takim wypadku zacznij szukać pomocy w alternatywnych metodach. Sam na sobie widzisz że tabletki takie czy inne nie niosą pomocy. Poszperac w necie poczytaj albo posłuchaj o jodzie i jego działaniu na ten organ. Nie powinieneś się bać co co masz do stracenia. Twoja tarczyca i tak się już huśta... Powodzenia pomóż sobie sam. Szkoda kasy na lekarzy lepiej zainwestuj w swoje zdrowie. Pozdrawiam

 • Małgorzata

  Współczuję i życzę wytrwałości. Zmagam się z niedoczynnością tarczycy od wielu lat i nawet w okresie względnego ustabilizowania poziomu hormonu, te wszystkie dolegliwosci, które opisaleś również występują. Staram się trochę ruszać (spacery, ćwiczenia rozciagające i basen) i zdrowo odżywiać (pięć posiłków dziennie, jem dużo warzyw), korzystam z porad dietetyka. Staram się również unikać stresów. Powodzenia

 • ewa

  Witam, polecam na youtube posłuchać co o tym schorzeniu mówi doktor Jaśkowski, Hubert Czerniak. Moim zdaniem warto w prosty, dla zwykłych ludzi sposób zapoznać się z mechanizmem tej choroby. Od kilku lat śledze wypowiedz obu Panów, z resztą jak i większość moich znajomych. Pozdrawiam i życze zdrowia.

 • Mama psa i kota

  Bardzo dobry opis.

 • Lala

  Da sie z tym zyc trzeba brac tylko hormon ale jak slysze ze znane celebrytki opisuja to jako bardzo ciezka nieuleczalna chorobe to mnie smiech ogarnia bo ja musze zyc pracowac funkcjonowac

 • lila

  niestety tabletki powpdija ze twój organizm sam przestaję produkować hormony bo dostaje je z zewnątrz i tarczyca będzie maleć aż zniknie każdy lekarz to . Sama zmagam się z chorobą ns początku tabletki super działały zobaczysz co będzie potem

 • izs

  Choroba chorobie równa nie jest. Hashimoto u jednych przebiega lekko, u innych rujnuje organizm i jest trudne do leczenia. Krzywdzi potem takie osoby przez niesprawiedliwe porównania.

 • rakowe guzy tarczycy

  Tak tylko z tej nieszczęsnej tarczycy może rozwinąć się coś gorszego...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również