Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali, której dostawy w całości zabezpieczy spółka Węglokoks, w skład której wchodzą Huta Pokój i Huta Łabędy.
P. Jabłoński: "Dzięki temu dbamy także o miejsca pracy i rozwój gospodarki"
Dzisiaj w biurze senatorskim Doroty Tobiszowskiej w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania poinformowano, że projekt realizować będzie m.in. Węglokoks S.A. w skład którego wchodzą dwie huty: Pokój i Łabędy. To one dostarczą 51 tysięcy ton stali potrzebnych do realizacji tego projektu.
- Każdego dnia tysiące strażników granicznych, żołnierzy i policjantów narażają swoje życie i zdrowie dla naszego bezpieczeństwa, broniąc granic Rzeczypospolitej. Wszyscy jesteśmy im winni wdzięczność i wsparcie. Tym bardziej cieszę się, że to najbardziej realne, materialne wsparcie w postaci budowy trwałej zapory na granicy zostanie zrealizowane przy udziale śląskich hut: Huty Pokój oraz Huty Łabędy, które dostarczą niezbędną stal. Dla bezpieczeństwa państwa jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej elementów infrastruktury powstawało w polskich przedsiębiorstwach: dzięki temu dbamy nie tylko o ochronę naszych granic, ale także o miejsca pracy i rozwój gospodarki. Jak najwięcej strategicznych zamówień dla polskich firm – to esencja polityki rządu Mateusz Morawiecki. Wielkie podziękowania należą się też Dorota Tobiszowska - Senator RP – to wszystko możliwe jest w wielkim stopniu dzięki jej działaniom i ciężkiej pracy wraz z zarządami obu spółek z Rudy Śląskiej i Gliwic - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Huta Pokój jednym z największych w Polsce producentów profili zimnogiętych i gorącowalcowanych
Dzisiaj prezes spółki Huta Pokój Profile z Rudy Śląskiej Zbigniew Przebindowski zaznaczył, że jest ona jednym z największych w Polsce producentów profili zimnogiętych i gorącowalcowanych, które będą stanowiły podstawę wykonania konstrukcji płotu na granicy z Białorusią.
- Jest to dla nas duże wyzwanie, ale jest to produkt standardowy, który produkujemy od wielu, wielu lat i sądzę, że nie będzie z tym problemu, aby dostarczyć go w odpowiedniej jakości i w ilościach wymaganych - ocenił Zbigniew Przebindowski.
Prezes gliwickiej Huty Łabędy Marek Palka wskazał, że kiedyś Łabędy konkurowały w produkcji profili z Hutą Pokój. Dziś obie spółki współpracją.
- Dziś współpracujemy, wykorzystujemy efekt skali, aby ten mur stanął w rejonie naszej granicy i był solidny, dobrze zrobiony. Sami nie bylibyśmy w stanie tego dokonać. W grupie Węglokoksu wraz z Hutą Pokój jesteśmy silnym polskim podmiotem (...) i cała grupa będzie ciężko pracowała, żeby zachować odpowiednie tolerancje i żeby ten płot powstał szybko i sprawnie - zadeklarował.
W środę prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek przekazał PAP, że spółki Grupy Węglokoks: Huta Łabędy w Gliwicach i Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej będą odpowiedzialne za produkcję kształtowników i profili zimnogiętych, natomiast rolą spółek Huta Pokój Konstrukcje i ZEM Łabędy będzie - na bazie tych profili - produkowanie, spawanie i ocynkowanie przęseł tej zapory. Prezes Węglokoksu uściślił, że gotowe elementy będą transportowane ze Śląska w wyznaczone miejsca blisko granicy, skąd odbiorą je firmy montujące zaporę.