Wiadomości z Rudy Śląskiej

Węglokoks i Mostostal Siedlce wykonawcami zapory na polsko-białoruskiej granicy

 • Dodano: 2021-12-01 09:30, aktualizacja: 2021-12-08 20:25

"Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce" – poinformował Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Zapora na granicy z Białorusią

Jak czytamy na stronie MSWiA, zapora, która powstanie na granicy z Białorusią, jest strategiczną inwestycją państwową, która ma chronić nienaruszalność polskiej granicy. Będzie ona oparta na konstrukcji stalowej. Wstępne szacunki mówią, że zostanie zużyte ponad 50 tys. ton stali. Stalowe panele będą podstawowymi elementami, które zostaną wykorzystane do budowy zapory. Z tego względu Marek Chodkiewicz - pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, rekomendował, aby zostały one dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich firm.

Zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej pozytywnie zaopiniował propozycję pełnomocnika. 

– Zarówno Grupa Kapitałowa Węglokoks S.A., jak i Mostostal Siedlce to duże, polskie spółki o ugruntowanej pozycji na rynku. Dają one gwarancję jakości i sprawnej realizacji tego priorytetowego zamówienia – podkreślił Marek Chodkiewicz.

Wkrótce pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej podpisze umowę z konsorcjum Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce.

Mariusz Kamiński, odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdził, że rząd musiał odstąpić od procedur przetargowych, gdyż system sądowych odwołań opóźniłby oddanie inwestycji. Zapowiedział, że sprawą będzie się zajmował specjalny komitet sterujący, a opinia publiczna będzie informowana na bieżąco o przebiegu inwestycji.

Marek Wesoły zaangażował się w sprawę budowy zapory

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że w sprawę zaangażował się także poseł Marek Wesoły. 

- Od samego początku wraz z innymi śląskimi Parlamentarzystami czyniłem starania w ministerstwach o to, aby co najmniej część zadań powierzyć Spółce Węglokoks S.A., która jest właścicielem Huty Pokój Profile, Huty Pokój Konstrukcje czy Huty Łabędy – pisał poseł Prawa i Sprawiedliwości 15 listopada.

Dodał też, że po wielu konsultacjach i spotkaniach z Zarządami jest pewny, że śląskie spółki poradzą sobie z tym zadaniem. 

- Choć na ostateczną decyzję jeszcze czekamy, to po rozmowach zarówno z Premierem Mateuszem Morawieckim, jak i też z Wicepremierem Jacek Sasin jestem pełen optymizmu, że jako Śląsk będziemy brać udział w tej jakże ważnej budowie. Pozytywne decyzje wpiszą się też we wsparcie dla transformacji regionu i odbudowy przemysłu stalowego – poinformował w połowie listopada poseł Wesoły.

Po wczorajszej decyzji MSWiA poseł pochodzący z Rudy Ślaskiej nie krył swojego zadowolenia. 

- To bardzo dobra i oczekiwana wiadomość,  bardzo się cieszę. Gratuluję Zarządowi Węglokoks S.A. determinacji w negocjacjach. Absolutnie ważna decyzja dla pracowników przemysłu stalowego (Huta Pokój, Huta Łabędy). To na pewno krok w kierunku odbudowy tej gałęzi gospodarki na Śląsku - napisał wczoraj Marek Wesoły.

Zapora na długości ponad 180 km 

Zabezpieczenie powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią. Będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. 

Rząd podał, że zostaną zastosowane nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą – czujniki ruchu wzdłuż całej granicy oraz kamery.

- System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu – wyjaśniła Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta Straży Granicznej podczas konferencji w MSWiA.

Podano również, że wszystkie próby naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do centrów nadzoru. Otrzymany alarm będzie weryfikowany przez operatorów.

Zapora będzie wykonana przede wszystkim ze stali. W zależności od warunków gruntowych będą to słupy stalowe i panele stalowe. Część granicy, na której powstanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki. Prace na poszczególnych odcinkach będą prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj »

 • wojak

  skonczyć z rozdawaniem na 500+ i bedzie kasa na ogrodzenie, najważniejsze bezpieczeństwo panstwa a nie dokarmianie bachorów, na to niech sobie rodzice sami zarobią uczciwie

 • Deer

  Wojak piszesz nie na temat pozdrawiam:)

 • #DziedzicRaus #WesołyjakGodek

  A dziś 2.12.2021 Wesoły Marek zagłosował za tym by kobieta po gwałcie (!) za usunięcie ciąży poszła siedzieć na 25 lat więzienia!!!! Toś Pan właśnie przerżnąć wybory na prezydenta Rudy Śląskiej postanowił! Głosy kobiet, tych świadomych, właśnie bezpowrotnie odpłynęły na zawsze!

  • #DziedzicRaus #WesołyjakGodek
   2021-12-02 19:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Deer

  Znowu piszesz nie na temat pozdrawiam.

 • Karminadel

  Może i nie na temat, ale to ważna informacja dla wyborców!!! Pozdrawiam

 • Deer

  Informacja Ważna lub nie ważna ale nie w tym temacie pozdrawiam serdecznie.

 • Wjk

  Pan Wesoły głosował za całkowitym zakazem aborcji. Panie Wesoły co Pan powie rodzicom którzy wychowują ciężko chore dzieci za 2 tyś. Taki Pan mądry w Rudzie Śląskiej ąskiej jest Pan przegrany. Następny co dostał się do koryta. Tobiszowski też obiecywał złote góry. Rozkradziony skorumpowany kraj

 • Deer

  Wyk kolejny post który nie ma nic wspólnego z tematem pozdrawiam.

 • Wjk

  Wesoły podpisał się pod projektem całkowitego zakazu aborcji. PiSmafia to zlodzieje oszuści i ciemnogród. Wesoły weź sobie takie ciężko chore dziecko i sobie chowaj.

 • #WesołyjakGodek

  Podpisał i co najważniejsze zagłosował ZA! był jednym z tych 40 paru posłów! I teraz wybierz takiego Wesołego na prezydenta i zaraz po UM będzie nam Godek chodzić!!! Niech lepiej nawet nie startuje! Deer załóż sobie portal i będziesz banować nie na temat!

 • Deer

  Wesoły jak godek piszesz nie na temat:)pozdrawiam serdecznie.

 • Deer

  Wjk twój post jest nie na temat pozdrawiam.

 • Dolas

  Sami stękacze komentują. Płot będzie czy komuś się podoba czy nie, a dobrze że huta dostanie konkretne zlecenie.

 • Smutna Zuzia

  trzeba wpuscic tych biedakow

 • wesoły Romek

  Tak, i dokwaterować prezydent, zastępcom, pełnomocnikom, prezesom, członkom zarządów i rad nadzorczych miejskich spółek, i dyrektorom miejskich instytucji.

 • Ryl

  Pieniądze na ten płot będą z obniżonych emerytur górniczych po nowym ładzie.

 • mieszkaniec

  ciekawe czy pisiory i "katecheta" to prawdziwi chrześcijanie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.