Śledzenie pojazdu to nie tylko GPS. Monitorowanie floty przedsiębiorstwa może przebiegać na wielu poziomach, znacznie przyczyniając się do poprawy jakości usług.
Usługi związane z Vehicle Tracking to szybko rozwijający się rynek. Agencja Research and Markets opublikowała raport, w świetle którego światowy rynek usług monitoringu flotowego ma odnotować wzrost z 8 miliardów dolarów w 2015 roku do ponad 23 miliardów dolarów na koniec tej dekady. Jest to efekt wpływu nowoczesnych technologii na transport i spedycję.
Znacznie więcej niż GPS
Systemy monitoringu flotowego oferowane są dziś przez wielu dostawców, a prezentowane przez nich zestawy znacząco się różnią. Firma Vision Track dostarcza przykładowo przedsiębiorcy moduły GPS, sensory i kamery, z którymi zapoznać się można na stronie https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/.
GPS pozwala na błyskawiczną i bardzo precyzyjną lokalizację pojazdu. Sensory służą do pomiaru stricte technicznych danych związanych z pojazdem – jak temperatura silnika, prędkość i wysokość obrotów. Dzięki temu można zapoznać się później ze stylem jazdy kierowcy. Z kolei kamery mogą być zainstalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny, by rejestrować przebieg podróży.
Dane zebrane w ten sposób przekazywane są w czasie rzeczywistym zarządcy floty, który na bieżąco może reagować na problemy z transportem, a na koniec przeprowadzić dodatkową analizę jazdę. Dzięki takiemu rozwiązaniu weryfikowane jest, czy kierowcy w odpowiedni sposób użytkują pojazdy.
Korzyści dla przedsiębiorcy, kierowcy i klienta
Monitoring flotowy nie polega wyłącznie na ścisłej kontroli działań kierowcy. Jego wartością jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa – agencja Bobbit Bussines Media przeprowadziła badania, w świetle których okazało się, że liczba wypadków przy stosowaniu monitoringu flotowego spada o 39%. Kierowcy rzadziej przekraczają prędkość i bardziej precyzyjnie trzymają się wyznaczonych terminów. W razie jakichkolwiek niepowodzeń na trasie – zarówno prostych awarii, jak i poważnych wypadków – udzielenie niezbędnej pomocy przebiega błyskawicznie. Ponadto łatwiejsza staje się lokalizacja skradzionego pojazdu.
Według Intelligent Transportation Society of America zużycie paliwa przy stosowaniu monitoringu jazdy spada nawet o 20%, a dzięki bieżącej kontroli stanu technicznego pojazdu spadają koszty jego utrzymania.
Monitoring flotowy jest również korzyścią dla klienta danego przedsiębiorstwa – ma on dostęp do informacji o konkretnej lokalizacji pojazdu, dzięki czemu łatwiej jest mu na przykład przygotować się do rozładunku.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii w prowadzeniu monitoringu pojazdów pozwala na znaczną poprawę efektywności usług i dodatkowe oszczędności. Nikogo nie powinna więc dziwić rosnąca popularność tego typu usług.