Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak działa monitoring flotowy?

  • Dodano: 2018-02-16 14:45

Śledzenie pojazdu to nie tylko GPS. Monitorowanie floty przedsiębiorstwa może przebiegać na wielu poziomach, znacznie przyczyniając się do poprawy jakości usług.

Usługi związane z Vehicle Tracking to szybko rozwijający się rynek. Agencja Research and Markets opublikowała raport, w świetle którego światowy rynek usług monitoringu flotowego ma odnotować wzrost z 8 miliardów dolarów w 2015 roku do ponad 23 miliardów dolarów na koniec tej dekady. Jest to efekt wpływu nowoczesnych technologii na transport i spedycję.

Znacznie więcej niż GPS

Systemy monitoringu flotowego oferowane są dziś przez wielu dostawców, a prezentowane przez nich zestawy znacząco się różnią. Firma Vision Track dostarcza przykładowo przedsiębiorcy moduły GPS, sensory i kamery, z którymi zapoznać się można na stronie https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/.

GPS pozwala na błyskawiczną i bardzo precyzyjną lokalizację pojazdu. Sensory służą do pomiaru stricte technicznych danych związanych z pojazdem – jak temperatura silnika, prędkość i wysokość obrotów. Dzięki temu można zapoznać się później ze stylem jazdy kierowcy. Z kolei kamery mogą być zainstalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny, by rejestrować przebieg podróży.

Dane zebrane w ten sposób przekazywane są w czasie rzeczywistym zarządcy floty, który na bieżąco może reagować na problemy z transportem, a na koniec przeprowadzić dodatkową analizę jazdę. Dzięki takiemu rozwiązaniu weryfikowane jest, czy kierowcy w odpowiedni sposób użytkują pojazdy.

Korzyści dla przedsiębiorcy, kierowcy i klienta

Monitoring flotowy nie polega wyłącznie na ścisłej kontroli działań kierowcy. Jego wartością jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa – agencja Bobbit Bussines Media przeprowadziła badania, w świetle których okazało się, że liczba wypadków przy stosowaniu monitoringu flotowego spada o 39%. Kierowcy rzadziej przekraczają prędkość i bardziej precyzyjnie trzymają się wyznaczonych terminów. W razie jakichkolwiek niepowodzeń na trasie – zarówno prostych awarii, jak i poważnych wypadków – udzielenie niezbędnej pomocy przebiega błyskawicznie. Ponadto łatwiejsza staje się lokalizacja skradzionego pojazdu.
Według Intelligent Transportation Society of America zużycie paliwa przy stosowaniu monitoringu jazdy spada nawet o 20%, a dzięki bieżącej kontroli stanu technicznego pojazdu spadają koszty jego utrzymania.

Monitoring flotowy jest również korzyścią dla klienta danego przedsiębiorstwa – ma on dostęp do informacji o konkretnej lokalizacji pojazdu, dzięki czemu łatwiej jest mu na przykład przygotować się do rozładunku.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w prowadzeniu monitoringu pojazdów pozwala na znaczną poprawę efektywności usług i dodatkowe oszczędności. Nikogo nie powinna więc dziwić rosnąca popularność tego typu usług.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.