Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak przygotować samochód na zimę?

  • Dodano: 2018-10-17 06:30, aktualizacja: 2018-10-17 06:50

Zima to wyjątkowo wymagająca pora dla samochodów, warto więc zadbać o odpowiedni stan techniczny auta jeszcze przed rozpoczęciem tego sezonu. Dzięki temu, unikniesz przykrych niespodzianek, gdy nadejdą już mrozy. O czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim – sprawdź akumulator!

Kłopoty z rozruchem auta to jeden z najczęstszych, zimowych problemów. W głównej mierze odpowiada za nie niesprawny akumulator. Najlepiej sprawdzić jego stan w serwisie – specjalista od elektryki samochodowej wykona test sprawności baterii, na podstawie którego można przewidzieć, jak akumulator będzie zachowywał się na mrozie. Należy również zmierzyć efektywność ładowania – problemy z nią sugerują uszkodzenie alternatora. Jeśli wszystko w układzie elektrycznym samochodu działa, jak należy, przed zimą wystarczy oczyścić klemy akumulatora ze śniedzi i zabezpieczyć je smarem grafitowym.

Zadbaj o dobrą widoczność

Zimą wycieraczki samochodowe wykonują tytaniczną pracę – muszą radzić sobie ze śniegiem, deszczem, lodem i mrozem. Najlepiej więc przed sezonem zimowym wymienić pióra na nowe, które zagwarantują odpowiednie oczyszczenie szyby. By wycieraczki były sprawne jak najdłużej, nie używaj ich do zeskrobywania lodu ani nie odrywaj od zamarzniętej szyby!

Pamiętaj również o spakowaniu do auta skrobaczki, zmiotki i, ewentualnie, odmrażacza do szyb.

Płyny eksploatacyjne

Przed zimą lepiej sprawdzić temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego – jego zamarznięcie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika! Operacja ta nie jest na szczęście kosztowna i szybko poradzi z nią sobie każdy warsztat. Zabieg ten możesz odpuścić sobie jedynie, gdy masz pewność, że układ chłodzenia jest szczelny oraz że do płynu nigdy nie dodane zostały żadne dolewki, które mogłyby spowodować wzrost temperatury jego krzepnięcia powyżej zalecanych -37°C. Nie musisz więc dodatkowo kontrolować stanu płynu chłodniczego, gdy znasz auto od podszewki, masz je od nowości i regularnie sprawdzasz je u mechanika.

Równie ważny jest odpowiedni płyn do spryskiwaczy – wariant letni zamarza już przy lekkim mrozie. Najlepiej już wczesną jesienią zużyj cały letni płyn ze zbiornika i zastąp go zimowym. Ustrzeżesz się w ten sposób przed nieprzewidywalnymi, jesiennymi przymrozkami.

Zmień opony na zimowe

Opony zimowe, wbrew pozorom, należy założyć już przed pierwszymi opadami śniegu. Gdy robi się chłodno, twarda mieszanka, z której wykonane jest letnie ogumienie, zaczyna być słabiej przyczepna. Wymianą opon zajmij się więc odpowiednio wcześniej, najlepiej już w październiku – dzięki temu unikniesz również kolejek u mechanika.

Ochrona wnętrza pojazdu

Wnoszony na butach śnieg to zimowa zmora kierowców. Nie dość, że brudzi on wykładzinę podłogi auta, to powoduje on także gromadzenie się w pojeździe trudnej do usunięcia wilgoci. Najprostszym sposobem radzenia sobie z pośniegowym błotem są dywaniki gumowe z wysokimi krawędziami. Skutecznie zabezpieczą one podłogę, a ich czyszczenie jest szybkie i bezproblemowe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed zimą warto umyć i nawoskować auto – ochroni to jego karoserię przed stosowanymi przez drogowców środkami chemicznymi. By nie mieć problemów z otwieraniem drzwi, nasmaruj ich uszczelki specjalnymi silikonami. Powinieneś skontrolować również poziom oleju silnikowego czy stan filtrów samochodowych. W przypadku silników benzynowych, dodatkowo warto sprawdzić świece zapłonowe, w przypadku diesli – świece żarowe i, ewentualnie, wtryski.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Bury

    ja na zimę olej wymieniam właśnie teraz w tym tyg wymieniałem. używam hyundai xteer bardzo dobra jakość oleju idealnie na rok. ma dodatkowe uszlachatniacze i silnik go nie bierze i nie spala

  • Maciej

    Opony już czekają na wymianę jak odpowiednia pogoda będzie, w ubiegłym tygodniu odstawiłem do warsztatu na wymianę klocków i tarcz z delphi, jeszcze czekam aż płyn mi się skończy i już w sumie na zimowy wymieniam ;)

  • Szofer

    Niby jest kilka sposobów, ale ja jakoś ich nie stosuję bo mają skutki uboczne: możesz natrzeć szybę wewnątrz denaturatem, ale działa krótko i śmierdzi, albo też suchym mydłem z kostki, ale może zostawić smugi. Jedyna dobra akcja to wymiana filtra kabinowego na nowy i nie włączanie obiegu wewnętrznego, wtedy dmuchawa, a najlepiej klima osuszy szybko szybę.

  • laki

    Jak sprawić, żeby szyby nie parowały- mój odwieczny problem.Może ktoś podsunie jakiś pomysł.

  • AC

    wymień filtr kabinowy !!! i wyłącz obieg zamknięty w aucie. Ja masz Climatronic - jeździsz non stop w trybie auto z włączoną AC. Nie martw się, nie uszkodzi się, bo poniżej określonej temperatury sprężarka się nie włącza.

  • chłop

    Wymienić filtr kabinowy, używać klimy na obiegu otwartym, pozbyć się materiałowych dywaników (na zimę gumowe, najlepiej oczyszczane co wyjazd podczas śniegu). Do tego sprawdzić czy nie ma pozatykanych odpływów w tylnej klapie i jeżdżąc samemu lekko uchylać szybę pasażera. Powinno pomóc.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.