RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak rudzianie głosowali w wyborach do Europarlamentu?

 • Dodano: 2019-05-27 10:00, aktualizacja: 2019-05-27 11:50

Wczoraj w Rudzie Śląskiej do urn poszło 42,69% uprawnionych wyborców! W województwie śląskim frekwencja wyniosła 45,85%. Sprawdźcie na kogo zagłosowali rudzianie!

Tuż po 10 rano PKW obwieściła wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pochodzące z (99,31% komisji wyborczych. Jak wynika z wyliczeń, wybory do PE wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, na którą głos oddało 45,56% wyborców. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z 38,30% głosów. Eurowybory okazały się również szczęśliwe dla nowej na scenie politycznej partii Roberta Biedronia. Wiosna uzyskała poparcie na poziomie 6,04%.

Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła głosy ze wszystkich komisji wyborczych na Śląsku. Według nich najwięcej głosów w wyborach do Europarlamentu w woj. śląskim zdobył KW Prawo i Sprawiedliwość.

komitet wyborczy kraj województwo śląskie Ruda Śląska
KW Prawo i Sprawiedliwość 45,56% 43,85% 45,16%
KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni 38,30% 39,66% 38,40%
KW Wiosna Roberta Biedronia 6,04% 5,81% 5,30%
KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 4,55% 4,60% 4,28%
KWW KUKIZ'15 3,70% 3,83% 4,26%
KKW Lewica Razem - Razem, Unia Pracy, RSS 1,24% 1,17% 1,31%
KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski 0,54% 1,10% 1,28%Warto dodać, że wczoraj w Rudzie Śląskiej do urn poszło 42,69% uprawnionych wyborców. 5 lat temu w wyborach do Europarlamentu zagłosowało tylko 20,25% rudzian.

Obecnie ważą się jeszcze losy odnośnie tego, kto dokładnie dostanie się do Europarlamentu. Dwa pewne mandaty uzyskali zajmujący " jedynki” na partyjnych listach PiS i KO Jadwiga Wiśniewska (408 879 głosów) i Jerzy Buzek (liczba głosów: 421 394).

Europosłami zostali również pochodząca z Mikołowa posłanka z ramienia PiS, Izabela Kloc (78 289 głosów) i eurodeputowany z listy KO, Jan Olbrycht (68 828 uzyskanych głosów).

Inaczej niż wczoraj wieczorem – kiedy PKW podała informacje o przekroczeniu przez Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy progu wyborczego i otrzymaniu przez Jacka Wilka mandatu – w poniedziałek rano okazało się, że ugrupowanie nie uzyskało wystarczającego wyniku w skali ogólnopolskiej. Tym samym, miejsce w PE zajmie wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski z PiS (64 932 głosów). Wszystko wskazuje na to, że ostatni z dostępnych mandatów otrzymał Łukasz Kohut z Wiosny Roberta Biedronia, uzyskując 48 675 głosów.

kandydat województwo śląskie Ruda Śląska
Jerzy Buzek (KE) 421 394 głosów 12 411 głosów
Grzegorz Tobiszowski (PiS) 64 932 głosów 8 632 głosów
Jadwiga Wiśniewska (PiS) 408 879 głosów 7 830 głosów
Jan Olbrycht (KE) 68 828 głosów 1 456 głosów
Izabela Kloc (PiS) 78 289 głosów 1 302 głosów
Łukasz Kohut (Wiosna) 48 675 głosów 1 272 głosów

Zobacz także

Komentarze (67)    dodaj »

 • tre cool

  Kto głosuję na te menty buzka,Olbrychta i kohuta? WSTYD

 • Bydle z pisu

  Dalej obrażajcie tych co głosowali na PiS a na jesieni będzie 50%.

 • Karol

  Nie ma się co dziwić.Dużo przyjezdnych,a i dużo emerytów górników na nich głosowało.

 • kaziol

  A co masz jakieś dane ile górników głosowało na pis mów za siebie i od[...] się od górników.

 • Ja pi...

  Jakbym nie przeczytał większości wpisów, to na prawdę nie uwierzyłbym, w to, że te tzw. media narodowe są takie skuteczne. To się na prawdę dzieje!

 • wyborca

  Demokracja to również uszanowanie wyników wyborów ,nawet w przypadku gdy nie są one po czyjejś myśli .Wyzywanie ileś tam milionów wyborców od idiotów nie zmieni woli wyborców .

 • Nie jest dobrze!

  I to poszanowanie prezentował PiS jak po poprzednich wyborach samorządowych wrzeszczał nawet w Brukseli, że są sfałszowane. Wyzywanie ludzi od "elementu podłego wręcz animalnego", "zakamuflowanej opcji niemieckiej", "gorszego sortu" itp. nie zmieni nastawienia wyzywanych do wyzywających i tych, którzy ich popierają.

 • Santa Claus

  T U S K wyzywał ludzi od współczesnych bolszewików Schetyna od szarańczy. Słoma z butów wystaje.

 • Nie jest dobrze!

  No widzisz, czyli wg ciebie za PiSu jest tak jak za Tuska! A miała być zmiana - dobra zmiana.... Jeszcze zapomniałeś, że Sikorski chciał dożynać coś tam... Ale bynajmniej nie myśl, że mi się takie postępowanie podobało

 • Będzie jeszcze lepiej!

  Nie jest dobrze! Dla ciebie, wylewaj dalej swoje żale na forum bo tylko to ci zostało:)

 • misiek

  Można teraz zmienić nazwę miasta na " RUDA + "

 • Artur

  Wystarczy jak wyborcy KE przeciwstawią się rozdawnictwu i nie będą pobierać tych wszystkich dodatków Wydatki spadną o połowę Tylko do tego trzeba mieć jaja i honor

 • Nie jest dobrze!

  Ci którzy uczciwie pracują, finansują te całe 500+ i sobie, i tym, którzy z MOPSu i tych programów uczynili sposób na życie - więc, upraszczając w kwestii przykładowych kwot, dostają 500, z tego 800, które które ktoś im musi zabrać, żeby i na lumpów starczyło. Uczciwie pracujący nie jest beneficjentem tych programów, a tylko z łaski rządzących, otrzymuje częściowy zwrot kosztów ich utrzymania się u władzy, dzięki sowicie opłacanej grupie wyborców.

 • Artur

  Bardzo Dobrze a na jesień będzie jeszcze większa przewaga partii która jest za Polska i Polakami Jedyna właściwa opcja PIS

 • Piotr

  Jesteś żebrakiem jak tobie podobni PiSowcy

 • Kolejny mój wybór

  Oczywiście jest tylko jedna opcja niemiecka - głosuję na PiS i jestem z tego wyboru dumny.

 • Nie jest dobrze!

  "Jedyna.właściwa" już kiedyś była... I patrz jak skończyli... "sztandar wyprowadzić". Różnica tylko taka, że kiedyś był sekretarz, a teraz jest prezes, który: "13-go grudnia spał do południa".

 • Artur

  Piszesz na PIS a to KE wprowadziło do parlamentu UE prominentnych działaczy kcpzpr Buzek Miller Cimoszewicz ....

 • Nie jest dobrze!

  Piszesz na KE, a to PiS wprowadził do Sejmu Pana Prokuratora Piotrowicza.

 • Artur

  To jeszcze ci dodam Liberadzki Hubner

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.