Jak rudzianie głosowali w wyborach do Europarlamentu?

Czas czytania: 9 min.

Wczoraj w Rudzie Śląskiej do urn poszło 42,69% uprawnionych wyborców! W województwie śląskim frekwencja wyniosła 45,85%. Sprawdźcie na kogo zagłosowali rudzianie!

Tuż po 10 rano PKW obwieściła wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pochodzące z (99,31% komisji wyborczych. Jak wynika z wyliczeń, wybory do PE wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, na którą głos oddało 45,56% wyborców. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z 38,30% głosów. Eurowybory okazały się również szczęśliwe dla nowej na scenie politycznej partii Roberta Biedronia. Wiosna uzyskała poparcie na poziomie 6,04%.

Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła głosy ze wszystkich komisji wyborczych na Śląsku. Według nich najwięcej głosów w wyborach do Europarlamentu w woj. śląskim zdobył KW Prawo i Sprawiedliwość.

 

komitet wyborczykrajwojewództwo śląskieRuda Śląska
KW Prawo i Sprawiedliwość45,56%43,85%45,16%
KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni38,30%39,66%38,40%
KW Wiosna Roberta Biedronia6,04%5,81%5,30%
KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy4,55%4,60%4,28%
KWW KUKIZ’153,70%3,83%4,26%
KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS1,24%1,17%1,31%
KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski0,54%1,10%1,28%

Warto dodać, że wczoraj w Rudzie Śląskiej do urn poszło 42,69% uprawnionych wyborców. 5 lat temu w wyborach do Europarlamentu zagłosowało tylko 20,25% rudzian.

Obecnie ważą się jeszcze losy odnośnie tego, kto dokładnie dostanie się do Europarlamentu. Dwa pewne mandaty uzyskali zajmujący ” jedynki” na partyjnych listach PiS i KO Jadwiga Wiśniewska (408 879 głosów) i Jerzy Buzek (liczba głosów: 421 394).

Europosłami zostali również pochodząca z Mikołowa posłanka z ramienia PiS, Izabela Kloc (78 289 głosów) i eurodeputowany z listy KO, Jan Olbrycht (68 828 uzyskanych głosów).

Inaczej niż wczoraj wieczorem – kiedy PKW podała informacje o przekroczeniu przez Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy progu wyborczego i otrzymaniu przez Jacka Wilka mandatu – w poniedziałek rano okazało się, że ugrupowanie nie uzyskało wystarczającego wyniku w skali ogólnopolskiej. Tym samym, miejsce w PE zajmie wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski z PiS (64 932 głosów). Wszystko wskazuje na to, że ostatni z dostępnych mandatów otrzymał Łukasz Kohut z Wiosny Roberta Biedronia, uzyskując 48 675 głosów.

 

kandydatwojewództwo śląskieRuda Śląska
Jerzy Buzek (KE)421 394 głosów12 411 głosów
Grzegorz Tobiszowski (PiS)64 932 głosów8 632 głosów
Jadwiga Wiśniewska (PiS)408 879 głosów7 830 głosów
Jan Olbrycht (KE)68 828 głosów1 456 głosów
Izabela Kloc (PiS)78 289 głosów1 302 głosów
Łukasz Kohut (Wiosna)48 675 głosów1 272 głosów

 

Tagi:

wyniki

Komentarze (70) DODAJ

Kto głosuję na te menty buzka,Olbrychta i kohuta? WSTYD
tre cool
Dalej obrażajcie tych co głosowali na PiS a na jesieni będzie 50%.
bydle z pisu
Nie ma się co dziwić.Dużo przyjezdnych,a i dużo emerytów górników na nich głosowało.
karol
A co masz jakieś dane ile górników głosowało na pis mów za siebie i od[...] się od górników.
kaziol
Jakbym nie przeczytał większości wpisów, to na prawdę nie uwierzyłbym, w to, że te tzw. media narodowe są takie skuteczne. To się na prawdę dzieje!
ja pi...
Demokracja to również uszanowanie wyników wyborów ,nawet w przypadku gdy nie są one po czyjejś myśli .Wyzywanie ileś tam milionów wyborców od idiotów nie zmieni woli wyborców .
wyborca
I to poszanowanie prezentował PiS jak po poprzednich wyborach samorządowych wrzeszczał nawet w Brukseli, że są sfałszowane. Wyzywanie ludzi od "elementu podłego wręcz animalnego", "zakamuflowanej opcji niemieckiej", "gorszego sortu" itp. nie zmieni nastawienia wyzywanych do wyzywających i tych, którzy ich popierają.
nie jest dobrze!
T U S K wyzywał ludzi od współczesnych bolszewików Schetyna od szarańczy. Słoma z butów wystaje.
santa claus
No widzisz, czyli wg ciebie za PiSu jest tak jak za Tuska! A miała być zmiana - dobra zmiana.... Jeszcze zapomniałeś, że Sikorski chciał dożynać coś tam... Ale bynajmniej nie myśl, że mi się takie postępowanie podobało
nie jest dobrze!
Nie jest dobrze! Dla ciebie, wylewaj dalej swoje żale na forum bo tylko to ci zostało:)
będzie jeszcze lepiej!
Można teraz zmienić nazwę miasta na " RUDA + "
misiek
Wystarczy jak wyborcy KE przeciwstawią się rozdawnictwu i nie będą pobierać tych wszystkich dodatków Wydatki spadną o połowę Tylko do tego trzeba mieć jaja i honor
artur
Ci którzy uczciwie pracują, finansują te całe 500+ i sobie, i tym, którzy z MOPSu i tych programów uczynili sposób na życie - więc, upraszczając w kwestii przykładowych kwot, dostają 500, z tego 800, które które ktoś im musi zabrać, żeby i na lumpów starczyło. Uczciwie pracujący nie jest beneficjentem tych programów, a tylko z łaski rządzących, otrzymuje częściowy zwrot kosztów ich utrzymania się u władzy, dzięki sowicie opłacanej grupie wyborców.
nie jest dobrze!
Bardzo Dobrze a na jesień będzie jeszcze większa przewaga partii która jest za Polska i Polakami Jedyna właściwa opcja PIS
artur
Jesteś żebrakiem jak tobie podobni PiSowcy
piotr
Oczywiście jest tylko jedna opcja niemiecka - głosuję na PiS i jestem z tego wyboru dumny.
kolejny mój wybór
"Jedyna.właściwa" już kiedyś była... I patrz jak skończyli... "sztandar wyprowadzić". Różnica tylko taka, że kiedyś był sekretarz, a teraz jest prezes, który: "13-go grudnia spał do południa".
nie jest dobrze!
Piszesz na PIS a to KE wprowadziło do parlamentu UE prominentnych działaczy kcpzpr Buzek Miller Cimoszewicz ....
artur
Piszesz na KE, a to PiS wprowadził do Sejmu Pana Prokuratora Piotrowicza.
nie jest dobrze!
To jeszcze ci dodam Liberadzki Hubner
artur
A poszukaj dobrze w PiSie - nie jednego znajdziesz. W spółkach, radach...
nie jest dobrze!
wstyd dla rudy śląskiej. nie sądziłem że tak tanio dadzą się ślązacy sprzedać. przecież widać że pisiury w uni będą jak wycieczka z koła gospodyń wiejskich, do teatru w warszawie.
ewald
Ewald byś sie chopie niy witnoł.
pieronie
To miasto, to jest na prawdę coś "wyjątkowego". Wystarczy spojrzeć na wyniki wyborów do PE, w miastach ościennych. Nawet na Świonach Lipiny nie były w stanie przeważyć szali zwycięstwa na korzyść PiSu. Ruda Śląska głosuje jak np. wsie pod Częstochową, czy wiejskie obszary na południu województwa. I o ile tamtym być może znudzły się już dotacje do hektara z UE - i dlatego teraz głosują na PiS, to z nich jednak kraj ma pożytek - bo ten kraj swoją ciężką pracą żywią, o tyle z naszych miejskich mentalnych "wieśniaków" pożytku nie ma - bo to ich trzeba za swoje żywić, jak nie z MOPSu, to z innych "500+". To miasto jest wyjątkowe - wieś mentalna w środku aglomeracji.
nie jest dobrze!p
Idąc tym tokiem myślenia KE miała największe poparcie w więzieniach Jaki z nich jest pożytek ???
artur
Rozwijając twoją myśl: ludzie w zakładzie karnym przebywają po to, żeby odbyć karę i w czasie odbywania kary zastanowić się nad swoim postępowaniem, żeby w efekcie tej refleksji stać się lepszymi ludźmi. Jak widać, mając w zakładzie karnym wystarczającą ilość czasu, żeby pooglądać np. PiS wizję, dochodzą do wniosku, że warto na PiS nie zagłosować. Ludzie w więzieniu też są ludźmi...
nie jest dobrze!
Ale przecież w tv PiS jest taka propaganda że już nikt tego nie ogląda tak wy twierdzicie a teraz to wina tv PiS
artur
Jak sam piszesz "już" nie ogląda. Czyli sam zakładasz, że było jakieś "wtedy" lub "przedtem", które musiało wystarczyć do podjęcia takiej decyzji wyborczej. Poza tym, w tym kraju są miejsca gdzie jest tylko TVPiS, ale ani tam, ani w zakładach karnych nie możesz zakładać braku istnienia ludzi, którzy potrafią samodzielnie myśleć. Do tego dołóż jeszcze fakt, że np. kapelan w więzieniu może mieć mniejszy posłuch niż proboszcz w parafii... Na wsi powodem głosowania na PiS może być "znudzenie" dopłatami do hektara (więc głosują na przeciwników UE). W zakładzie karnym powodem nie głosowania na PiS może być jego nachalna i tępa propaganda. A mentalna wieś głosuje na PiS bo pięknie swoim rozdają nie swoją kasę. Każdy powód jest dobry i uzasadniony. A wracając do początku, to nie ja napisałem, że nikt nie ogląda, to twoje hasło.
nie jest dobrze!
a jaki program miało PO z PSL dla rolników oprócz straszenia PISEM Kółko LGBT w każdej remizie???
artur
Nie wiem, bo nie jestem rolnikiem. Być może dla rolników nie mieli i na wsiach skończyli jak skończyli. Będąc miastowym, ostatnie co by mi do głowy przyszło, to interesować się w szczegółach programem dla rolników. No ale każdy ma swoje hobby.
nie jest dobrze!
Jeżeli czujesz, że mieszkasz na mentalnej wsi to przeprowadź się do mentalnie nowoczesnego miasta. Jeszcze trochę i będziesz myślał, że jesteś chłop z polem i trzodą.
dolas
Jesteś kolejnym, który udowadnia, że to miasto, to nie miejsce na mapie, a stan umysłu.
nie jest dobrze!
Tak twój chory stan umysłu.
ha!
PiS wygrał w regionie Polski gdzie usadowiła się jak rzekł Prezes zakamuflowana opcja niemiecka??? Dla prawdziwego Ślązaka najważniejsza jest praca a nie szukanie jałmużny. W latach 70-tych władza nazrzucała nam tu spadochroniarzy zza wschodniej Wisły. No i teraz odezwali się ….. uśpieni agenci. Za judaszowe srebrniki są gotowi przehulać Polskę.
ker
tobi!!! a co z grzesiem na hucie ! zostawisz go?
maja
A tak właściwie, to co ten PiS wygrał w naszym okręgu wyborczym nr 11? Jeżeli się pomyliłem w liczeniu, to mnie poprawcie... ale wydaje mi się, że: PiS ma 3 mandaty (Wiśniewska, Tobiszowski i Kloc), PO-KO ma 3 mandaty (Buzek, Balt i Olbrycht), Wiosna ma 1 mandat (Kohut). Czyli wychodzi, że PiS ma 3 mandaty, a nie-PiS ma 4 mandaty. To co ten PiS, w tym okręgu wygrał? Najfajniejsze są wyniki w takich gminach jak: Ustroń - PO-KO - 52% i Wisła - PO-KO - 67%. Czyżby tam gdzie większość to nie katolicy, więcej było ludzi myślących samodzielnie? Czyżby protestanci, którzy mają w swoim etosie, wpojony szczególny szacunek do pracy i uczciwości, byli bardziej odporni na propozycje "korupcyjne", wg których, ktoś chce ich kupić, za... ich własne pieniądze? Dobrze, że w tym województwie są jeszcze takie miejsce, gdzie ludzie cenią: siebie, swoją pracę i są świadomi tego, że pieniądze biorą się przede wszystkim z ciężkiej i uczciwej pracy, a nie z nieba lub kieszeni prezesa.
nie jest dobrze!
Balt to SLD, które z ciężką pracą nie ma nic wspólnego.
mat
Przeczytaj jeszcze raz - może zrozumiesz. O ciężko pracujących pisałem, w kontekście dokonujących wyboru, a nie wybranych. Gdybym napisał tylko o ilości zdobytych mandatów, a nie politykach, którzy je zdobyli, to nawet nie miałbyś o co zahaczyć twojego jednozdaniowego posta.
nie jest dobrze!
Bój się boga, czarcie ty.
katolik
Rozwalił rodzinę, rozwalił rudzkie kopalnie. Rozwali UE?
marijon
Wstyd mi ze jestem Rudzianinem I Polakiem, ten narod to banda idiotow !!!
gr
ważne że ty jesteś mądry !
dolebra
Według mnie nie jesteś Polakiem, także nie powinno być ci wstyd.
dolas
... ewentualnie mogłoby jeszcze być po polsku, Drogi Wielki Polaku, np. tak: "... zatem nie powinno...".
nie jest dobrze!
Ty też raczej nie jesteś. Gdybyś był to poprawnie napisałbyś, to coś napisać chciał, czyli: "... tak że nie powinno...".
nie jest dobrze!
To wyrywej tam skąd żeś przijechoł
jukuj
Gr to wyemigruj jak ci wstyd...
hole
Świadomość ludu jest przerażająca...
wyborca
Głosowali na Buzka bo Buzek uratował górnictwo, zlikwidował 20 kopalń i zredukował zatrudnienie o 100 tyś ludzi
heniu
Co przynosi straty ekonomiczne,to nawet debil wie że się zamyka.A ludzie mogą iść do innej pracy i poszli.Stracili tylko wysoką i przedwczesną emeryturę,niech wiedzą że teraz na kogo inni pracują
karol
Skuli mnie to Buzek mógł zamknąć wszystkie gruby ,nie trzeba było dopłacać do ryli co mają pyndzyje z kasy podatnika!
koza
Koza łobrażosz górnikow ale ty i tak nie mosz nic do godki. Poszkamrej sie bo ino to ci zostało:)
były górnik
JAKBYŚ ODKŁODOŁ DO KASY PAŃSTWA CO MIESIĄC TYLE CO TE RYLE TYŻ BYŚ MIOŁ WIELKO PYNDZYJA. ŁONI SIE NA TO ZAPRACOWALI, BO PODATKI PŁACYLI. PISZESZ GUPOTY , ŻE Z KASY PODATNIKA. ZAJMIJ SIE LEPI MOPSIKAMI- TAM IDĄ PIENIADZE PODATNIKA.
plebs
PLEBS ci dobrze napisoł. Przidz Koza na forum jak ochłoniesz.
były górnik
Ci co glosowali na PO KO to ludzie bez mozgu
ika11
Rozkład głosów w zależności od wykształcenia świadczy o czymś zupełnie przeciwnym.
kieres
A to dobre rozbawił mnie twój komentarz.
prawnik pis
Tobiszowski lepszy :/
xxx
Brawo Buzek .zlikwiduj jeszcze więcej kopalń dostaniesz wiēcej głosów.
rudil
Jakoś cały nowoczesny świat żyje bez kopalń i dymu z węgla. A u nas w Rudzie dalej XIX wiek i familoki .....
zorro
Rudzianie chcą POLEXITU
mieszkaniec
Najbardziej Polexitu chce pis a najbardziej sie tam cisnie. Moje pytanie po co? Moja odpowiedz bo chca euro duzo euro na koncie a nie zmiany na lepsze
sponsor
Pan Buzek powinien siedzieć w więzieniu
joey
ATy we chajzlu wole
lyjo
A co za Ciebie ?
lol
Razem z Kaczyńskim
zyga

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe