"Ruda Śląska solidarna z Ukrainą!" - już w piątek (15 lipca) na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu odbędzie się koncert charytatywny z telewizją TVS.
- Od początku wojny na Ukrainie Ruda Śląska aktywnie wspiera wschodnich sąsiadów – mówi Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta. – Wielu uchodźców znalazło schronienie u rudzkich rodzin, mieszkańcy licznie odpowiedzieli też na organizowane zbiórki, które kierowane były do broniącej się ludności. Ta pomoc i nasze wsparcie są nadal potrzebne – podkreśla. – Myślę, że to artystyczne spotkanie będzie nie tylko potwierdzeniem, że wierzymy w zwycięstwo niepodległej Ukrainy, ale również doskonałą okazją do polsko-ukraińskiej integracji – dodaje Jacek Morek.
"Ruda Śląska solidarna z Ukrainą!"
Podczas imprezy wystąpią polscy i ukraińscy artyści m.in.:
- Piotr Herdzina,
- Kasia Piowczyk,
- Bozhena Dar,
- Yurii Dakunchak,
- Roman Skorpion,
- Rostyslav Kushyna,
- a także Zespół Cztery Piąte,
- zespół wokalny MDK,
- Schola Duchu Ogniu,
- chór św. Barbary z Bykowiny.
Koncert "Ruda Śląska solidarna z Ukrainą!" odbędzie się 15 lipca na rynku w Nowym Bytomiu. Start o godzinie 17:00. Wstęp wolny! Warto dodać, że wydarzenie ma charakter charytatywny.
– Podczas koncertu będziemy prowadzić kwestę na rzecz Ukrainy – zapowiada Małgorzata Piechoczek, Wiceprezes Fundacji TVS. – Cały czas prowadzona jest zbiórka, więc zachęcam do wpłat na konto Fundacji TVS (87 1050 1214 1000 0090 3167 5623 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”) – dodaje.
Również dochód ze sprzedaży produktów garmażeryjnych trafi na ww. konto. Warto podkreślić, że w zbiórkę aktywnie włączyli się rudzcy przedsiębiorcy m.in. „Kuś” i „Rozruch”, a Fundacja TVS od początku aktywnie działa na rzecz pomocy dla Ukrainy.
Miasto zapewniło pomoc ponad 480 uchodźcom z Ukrainy
Przypomnijmy, że Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Od tego momentu trwają krwawe walki, a wiele miast ukraińskich zostało zniszczonych. Trudno jednoznacznie określić liczbę ofiar. ONZ podała, że do 20 kwietnia zginęło ponad 2,2 tys. cywilów, a blisko 3 tys. zostało rannych. Rzeczywista liczba ofiar jest z pewnością wielokrotnie wyższa. Wraz z rozpoczęciem wojny wielu obywateli Ukrainy, szczególnie kobiety, dzieci, osoby niepełnosprawne oraz starsze, znalazło schronienie w krajach sąsiedzkich. Najwięcej uchodźców, ponad 4,5 mln, trafiło do Polski.
W Rudzie Śląskiej od początku wojny miasto zapewniło pomoc ponad 480 uchodźcom z Ukrainy. Ponadto wielu Ukraińców schronienie znalazło w domach i mieszkaniach rudzian. Tylko w miejscach noclegowych zgłoszonych do Centrum Zarządzania Kryzysowego dach nad głową znalazło ponad 460 obywateli Ukrainy. Co ważne wielu mieszkańców przyjęło gości z Ukrainy na własną rękę, nie zgłaszając tego do miasta.