RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Czego dotyczą?

 • Dodano: 2022-07-04 15:00

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Nowelizacja wprowadza m.in. lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Lepszy dostęp do języka polskiego i pracy

W związku z wojną na Ukrainie, wielu obywateli tego kraju zdecydowało się na ucieczkę do Polski. Rząd postanowił pomóc uchodźcom zaaklimatyzować się w nowym kraju poprzez uchwalenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Po 5 miesiącach trwania wojny na Ukrainie zdecydowano się na zmiany w ustawie, aby nieco ułatwić Ukraińcom życie w Polsce. 

Jedną z bardziej znaczących zmian jest łatwiejszy dostęp do nauki języka polskiego. Nowe przepisy umożliwiają powiatowym urzędom pracy organizowanie lekcji z języka polskiego dla cudzoziemców. Łatwiejsze będzie także pogodzenie pracy z życiem rodzinnym – ustawa reguluje zapewnianie przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi z Ukrainy, podczas gdy ich rodzice przebywają w pracy.

Świadczenia dla obywateli Ukrainy

Przypominamy, że obywatele Ukrainy mogą pobierać 500 plus, a także 300 zł zapomogi „na start”. Jednak aby skorzystać z któregokolwiek z nich, konieczne jest posiadanie polskiego numeru PESEL. Co ważne, ubieganie się i pobieranie świadczenia nie jest możliwe, jeżeli obywatel Ukrainy opuścił Polskę na więcej niż 30 dni.  

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • Haidrih

  Nie jeden z was przed dziećmi czy wnukami udaje że jest dobrym człowiekiem, chodzi do kościoła żyko, a potem pisze takie komentarze z zawiści że coś tam Ukraińcy dostali. Zdajcie sobie sprawa z tego że te kobiety z dziećmi stracili wszystko, nie mają nic. Na Owsiaka dajecie chociaż połowa z tej kasy idzie do kapsy jego i jego kolegów a tym biednym ludziom co uciekli przed śmiercią byście ino zawiścili darmowego biletu.

 • To ja.

  Jak Stereo zostanie już prezydentem to zasiedli całą Rudę Śląską Ukraińcami. Ciekawe tylko ile ich wziął pod swój dach?

 • observer

  Najdziwniejsze jest to, że co chwilę ogłaszają zbiórki na leczenie zagraniczne jakiegoś naszego dziecka a tak bez niczego potrafią nagle z rękawa (zresztą z naszego) wytargać miliardy na broń i leczenie w UA.

 • Xxx

  Oni są tacy poszkodowani , bo od 1 lipca muszą płacić za przejazdy autobusami. Dajcie im jaka osłonę... Stereo napewno coś mądrego wymyśli.

 • Kierowca

  Tak wszystkom im dajcie najlepiej a jak nasz obywatel potrzebuje pomocy to musi wypisac tony papierow a potem i tak g....no ma z tego dlaczego faceci tu siedzem

 • kinol

  Naucz się pisać po polsku ty rusko śmierdząco onuco

 • Stefania

  Stefek, co jeszcze proponujesz

 • Tina

  Wysłać ich na Ukraina

 • Stefek

  Ja dałbym im ptasie mleczko i ambrozje, mi Oni nic nie zabierają, niczego od naszego państwa nie oczekuję. Dla mnie to są normalni ludzie tacy jak my. A jeżeli pracują w Polsce i płacą podatki to dlaczego nie mają być zaopiekowani przez nasze państwo

 • Tarantula

  Życzyłabym sobie zeby obywatel polski był zaopiekowsny w 1 kolejności. A ptasie mleczko kup, ale z własnej kieszeni

 • Stefek

  Naprawdę polscy obywatele nie są zaopiekowani, czy to jest tylko takie stwierdzenie ogólne niepoparte faktami? "Ptasie mleczko", "ambrozja' to takie przenośnie. Ciągle widzę, że piszemy Ukraińcy, Polacy, zamiast pisać LUDZIE i to ludzie, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji nie z własnej winy. Nikt z nas nie zna wojny ale można poczytać i zobaczyć filmy dokumentalne. Niektórzy Ukraińcy zostali doświadczeni działaniami wojennym pozostali uciekali z dziećmi przed zagrożeniem. Wielu zginęło bo nie zdążyli uciec. Straty idą już w dziesiątki tysięcy żołnierzy i cywilów w tym dzieci. "Tina" pisze "wysłać ich na Ukraina" czyli gdzie? pod bomby i rakiety. Podobno jesteśmy chrześcijanami a w związku z tym nie powinniśmy mieć problemu z pomaganiem pokrzywdzonym przez los i to nie z własnej winy. Jeżeli będziemy różnicować ludzi według przynależności to za chwilę powiemy "a co mnie obchodzi powódź w Płocku, co mnie obchodzi zawalony dom w Chorzowie, co mnie obchodzi spalona kamienica na Wirku albo sąsiad w potrzebie. Liczę się tylko JA i moja rodzina ale bez gupiego szwagra i wrednyj teściowej.

 • kos

  To dlaczego nie obchodzi Cię wojna w Jemenie, w krajach Afryki i wielu innych częściach świata. Jakoś nie przypominam sobie sankcji na USA za splądrowanie Iraku i setki tysięcy cywilnych ofiar. Argument, że teraz to za naszą granicą w Twoim rozumieniu nie powinien być żadnym argumentem.

 • Irek1201

  Wszystkie miasta,, małpują,, a od lipca składka na ubezpiecz. zdrowotne poszybowała w górę Polacy połacie więcej za leczenie swoje i fundujcie je ukraincom

 • Dżesika

  A ty się czujesz zaopiekowany? Czy jesteś beneficjentem np prywatnej służby zdrowia? Czytając twoje komentarze, mam wrażenie, że żyjemy w innych państwach. To nie ma nic wspólnego z egoizmem, ani teściową ani sąsiadem. I nie podpisuj wszystkich pod tych doskonałych chrześcijan. Życzę ściągnięcia klapek z oczu i niesienia rozumnej pomocy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.