Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kamienica w Rudzie Śląskiej gwałtownie się przechyla. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu

 • Dodano: 2021-05-11 14:30, aktualizacja: 2021-05-12 13:53

Niedawno pisaliśmy o pękających ścianach kamienicy przy ulicy Ściegiennego 3 – okazuje się jednak, że nie jest to jedyny budynek w dzielnicy Wirek, któremu grozi zawalenie. Lokatorzy budynku przy ulicy Dąbrowskiego 19 również codziennie drżą o swoje życie. Budynek stale się przechyla – tynk spada „jak śnieg” a dach przecieka. Dotychczas nikt nie uczynił nic, aby poprawić los przerażonych lokatorów.

Dramat mieszkańców

Problemy mieszkańców kamienicy rozpoczęły się 4 lata temu. Na ścianach zaczęły pojawiać się pęknięcia, a budynek z tygodnia na tydzień coraz bardziej się przechyla. Według pomiarów dokonanych przez jednego z lokatorów, przechył jego mieszkania wynosi aż 66 centymetrów. Mieszkańcy skarżą się na problemy z błędnikiem – podkreślają, że w takich warunkach nie da się normalnie funkcjonować. Dodatkowy problem stanowi zarywający się dach i wszechobecna wilgoć, przez którą ze ścian i sufitu odpada tynk. Wilgoć jest również powodem powstawania grzyba.

8-letniej dziewczynce odłamek tynku spadł na głowę – pozostało po tym rozcięcie. Spółdzielnia dalej twierdzi, że jest okej – mówi Mateusz Duda, mieszkaniec kamienicy.

schody kamienica

Kto za tym stoi?

Za budynek odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej. Pomimo wielu próśb mieszkańców, nie uczyniono nic, aby poprawić ich sytuację życiową. Zapadający się dach nakazano zakryć papą, aby nie przeciekał. W opłakanym stanie są również piwnica i strych. Prawdopodobną przyczyną złego stanu budynku są szkody górnicze – odpowiada więc za nie przedsiębiorca górniczy. Od 2 lat toczy się z nim postępowanie ugodowe. Odpowiedzialność za stan budynku przerzucają między sobą miasto i spółdzielnia. Mieszkańcy składali wiele pism w sprawie nieprawidłowości pojawiających się w budynku – do dziś nie otrzymali na nie żadnej odpowiedzi. Urzędnicy twierdzą, że dłuższy czas rozpatrywania próśb jest spowodowany pandemią koronawirusa.

Na początku marca byłem na spotkaniu z panem wiceprezydentem Pierończykiem. Stwierdził, że sprawa zostanie załatwiona przez komisję mieszkaniową, która miała odbyć się pod koniec marca. Oczywiście została przełożona na kwiecień... Ostatecznie okazało się, że komisja została zlikwidowana. Sam pan wiceprezydent również się o tym dowiedział – żali się Mateusz Duda, mieszkaniec kamienicy.

schody tynk kamienica

Władze miasta twierdzą, że szkody pojawiające się w budynku są na bieżąco usuwane. Lokatorzy nie dostrzegają rzeczonych napraw – na co dzień widzą tynk na klatce schodowej, który stale odpada z sufitu. 

Decyzja inspektoratu

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego orzekł, że mieszkanie w budynku nie zagraża życiu, z czym lokatorzy owej kamienicy nie mogą się zgodzić. Sytuacja jest bardziej skomplikowana – jeden z mieszkańców otrzymał pismo od inspektoratu o wydanej decyzji, datowane na 21 kwietnia. Inspektor odwiedził jednak budynek dzień później, 22 kwietnia. Budzi to ogromne wątpliwości w przerażonych lokatorach.  

Przedstawiciele górnictwa wykonywali w naszej kamienicy pomiary. Wszystko wskazuje na to, że normy zostały przekroczone, ponieważ nikt nie chce z nami rozmawiać. Zwróciłem się do kopalni – powiedziano mi, że w normalnej sytuacji udzielono by mi informacji, jednak sprawa ma już taki rozgłos, że nic nie mogą mi powiedzieć – skarży się pan Mateusz

kabel z wod kamienica

Co dalej?

Małżeństwo Dudów włożyło w remont swojego mieszkania 50 tysięcy złotych. Przez pierwsze lata wszystko było w porządku, jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Lokatorzy zainwestowali w swoje mieszkania duże pieniądze, a obecnie stale obserwują, jak ich ciężka praca i kapitał idą na marnę. Jakiej pomocy oczekują?

Boję się o swoje bezpieczeństwo, swojego syna, swojej rodziny! Oczekujemy od miasta nowego mieszkania. Prezydent ma taką możliwość ale cały czas ucieka od tematu. – mówi przerażony sytuacją mężczyzna.

dziura w deskach kamienica

Zobacz także

Komentarze (44)    dodaj komentarz »

 • Rabunkarz

  Ten ''mateuszek,, to dobry cwaniak kombinuję a naraża bliskich na nieszczęście chopy z Kwk Bielszowice polew z niego mają niesamowity

 • Mała

  Przerażająca jest znieczulica ludzi !!!!!Zero Współczucia ...Brak słów co za głupoty piszą ludzie nie byli nie widzieli a sie wypowiadają...

 • Adolf

  do wkurzony - kto sie biednie urodził to przynajmi sie musi bogato ożenić

 • budowlaniec

  chcieliście mieć kopalnie na śląsku to macie teraz efekty.Jkoś kieduś nikt nie skomlał że na śląsku smród, że budynki sie przechylają itp bo wiekszośc pracowała na kopalniach i nie chcieli zamykania kopalń a nagle obudzili sie z ręką w nocniku.Wszystko na własne życzenie sie dziele, efekty po latach.Naprawa na własny koszt !!!

 • Rudzianin

  Zmień lekarza bo cię uszukuje.

 • sztajger z gruby

  dlatego ja uciekłem z rudy śląskiej do innej miejscowości bo tam bieda i nudy xD no i szkody górnicze a budynki mają srednio po 50-60 lat. Wtedy nikt nie myślał o tym że będą narażone na szkody 3-4 kategorii xDDDD

 • Lord

  Czy osoba pisząca ten artykuł wie co znaczy słowo "gwałtownie"?

 • mieszkanka Dombrowskiego

  Perspektywa to fajna spółdzielnia nic nie robią ,ale podwyżki i wysokie czynsze za mieszkania to na pierwszym miejscu tak pracują . A tak po za tym jak się zgłasza awarię lub coś mają zrobić to opowiedz nie da się jest nie możliwe ,nie ma pieniędzy. A co do firmy podwykonawczych jest porażką biorą pieniądze za wykonaną usługę ,ale nie robią przykładną firmą jest Firma Sprzątająca JOKER. A co do budynku proszę wziąć osobę z innego miasta nawet z 100 km od rudy śląskiej który zna sie na ocenianiu budynków i ich stanie bo w rudzie ręka ręke myje znajomości to podstawa każdy każdego zna i dlatego budynek można zamieszkiwać

  • mieszkanka Dombrowskiego
   2021-05-12 07:21
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mimi

  Wyjdź przez blok i sprawdź jak się nazywa twoja ulica

 • fafik

  Biblioteka miejska uciekła z Dąbrowskiego i to powinno dać mieszkańcom tej ulicy do myślenia

 • Mateusz

  Ja mieszkam 8 lat a biblioteka znikla 2 lata temu a 3 lata tenu w srodku byl robiony remont. Ciekawe kto na tym zarobil

 • mieszkanka Dombrowskiego

  Bo na tym jak kto zarabia jak nie miastowi podwykonawcy liczy sie tylko że urząd miasta wydaje pieniądze w kosz i maja wtedy co pokazać ze miasto jest na minusie i nie maja pieniędzy ,ale na premie razy cztery zawsze są.

  • mieszkanka Dombrowskiego
   2021-05-12 08:56
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wkurzony

  Zawsze uciekają od pomocy mnie po 10 latach wykreślono z listy na mieszkanie nawet nie wzięli pod uwagę że przez 4 lub 5 miesięcy nie dawali mieszkań do remontu bo pandemia była a wcześniej same małe gdzie ja z 5 dzieci pójdę na 40 m2 wszystkie większe to na przetarg czynszowy.

 • Mimi

  Weź odpowiedzialność za swoje życie i za życia które na ziemię powolales

 • Bzdury

  Budynek grozi zawaleniem. Tynk spada jak śnieg. Sensacja!!! Budynek z tygodnia na tydzień bardziej się przechyla. Bardziej tzn ile? Metr, kilometr, rok świetlny? Przechył wynosi 66 cm. 66 cm na ile na centymetr , na metr czy na kilometr. Co za denny artykuł. Dno i metr mułu. Kto Wogole pozwala takie coś publikować.

 • Hajer

  Racja

 • Mateusz

  Denny jestes ty bo piszesz glupoty. 66 cm na 15 metrow. Zapytaj a potem pisz te bzdury❗

 • fajerberga

  66cm / 15m - wnioskuję, że tak wysokiego mieszkania nie masz, więc to różnica poziomów? Ew. odchylenie całej kamienicy od pionu? Pisz precyzyjnie, żeby ludzie nie musieli się domyślać, to i nie będą wytykać niedopowiedzeń. Prosty przykład (żebyś zrozumiał): zarabiam 1000zł. Taka informacja nic nie wnosi bez kontekstu, punktu odniesienia, czyli zarabiam tyle na dzień, tydzień czy na rok...

 • Bzdury

  Ooo. W punkt. O to właśnie chodzi. Dlatego tak jak napisałem, i jeszcze raz powtórzę ,denny artykuł, zero konkretnych informacji. "Dziennikarstwo" nastawione na zrobienie sensacji i szumu.

 • Wjk

  Szkody górnicze gdzie jest PGG to oni powinni odszkodowania płacić za stany kamienic. Większość budynków to ruiny. Po drugiej stronie ulicy stoi prywatna kamienica podpięta belkami dlaczego? szkody górnicze. Wszyscy z tej kamienicy musieli się wyprowadzić. Ile stoi pusta dwa lata. Nic się nie dzieje. PGG nic nie robi bo co nie ma pieniędzy. Nigdy bym nie zainwestował w taką ruderę tyle pieniędzy. Cały Wirek się wali.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.