Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kardiolog z Rudy Śląskiej o chorobach serca

  • Dodano: 2018-05-17 09:30, aktualizacja: 2018-05-17 13:19

Rozmawiamy z lek. Marcinem Sitko doświadczonym kardiologiem z Rudy Śląskiej z Centrum Medycznego POST MEDICAL.

Jakie są pierwsze symptomy chorób serca?

Najczęściej są to bóle w klatce piersiowej o charakterze ucisku, gniecenia, rozpierania, ale i czasami kłucia najczęściej związane z wysiłkiem fizycznym lub emocjami (zdenerwowanie) jako dominujące objawy sugerujące chorobę wieńcową; drugą co do częstości objawów jest duszność (brak tchu)  początkowo związana z wysiłkiem a następnie także w spoczynku, czasami jest tak duża że pacjent nie może spać na leżąco tylko na siedząco, często w tym stadium są także spuchnięte nogi (podudzia) taki przebieg objawów może być związany z niewydolnością serca, ale także z zaawansowanymi chorobami płuc POCHP, choroby śródmiąższowe płuc, astma oskrzelowa.

Kolejnym często zgłaszanym  objawem schorzeń serca są kołatania serca, popularna arytmia albo po prostu nierówne bicie serca, czasami bardzo szybkie a czasami wolne  - jest to to najczęstszy objaw zaburzeń rytmu serca. Następny problem, który może być taktowany jako objaw są skoki i problemy z uregulowaniem ciśnienia tętniczego krwi.

Jakie schorzenia kardiologiczne występują najczęściej w dzisiejszych czasach?

Najczęstsze choroby z kręgu kardiologicznym to nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, wady zastawkowe serca, niewydolność serca oraz liczne zaburzenia rytmu i przewodzenia popularnie zwane arytmiami.

W czym pomaga diagnostyka kardiologiczna i na czym polega?

Diagnostyka kardiologiczna to przede wszystkim ocena lekarza , należy pamiętać że wszystkie szeroko pojęte badania dodatkowe zarówno laboratoryjne (badania krwi, moczu), obrazowe USG, RTG , TK, MR to TYLKO jak sama nazwa wskazuje badania DODATKOWE, są tylko uzupełnieniem wiedzy i doświadczenia człowieka (zarówno tego który zleca jak i wykonuje badania)
Choć trzeba przyznać że w dzisiejszych czasach  ze względu na zaawansowanie i stosunkowo szeroką dostępność  technologii bardzo pomocnym.

W gabinetach kardiologicznych obecnie króluje:

  1. UKG (popularnie zwane echem serca), które bardzo dokładnie może ocenić zaawansowanie wady serca, uszkodzenie mięśnia sercowego po zawale), badanie to jest po prostu zwykłym USG serca, poszerzonym o możliwość badania przepływu  krwi zarówno jego prędkości jak i kierunku.  Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania. 
  2. Badanie EKG i EKG metodą Holtera: służy do oceny zaburzeń rytmu i przewodzenia prądu (impulsu) w sercu, jego  odmiana  - badanie  Holterowskie  jest niczym innym jak rejestracją  EKG w ciągu całej doby , co daje możliwość oceny arytmii szczególnie w nocy i podczas normalnej aktywności w ciągu dnia w czasie np gotowania , pracy w domu , ogrodzie  z założonym urządzeniem można także iść do pracy. Badanie to polega na przyklejeniu 5- 12 elektrod na klatkę piersiową , założeniu paska z rejestratorem ( pudełko wielkości 2- 3 pudełek zapałek) , niektóre urządzenia maja specjalny przycisk , którym pacjent może zasygnalizować ze się źle czuje lub odczuwa arytmię a opisujący to lekarz może zobaczyć jaki zmiany EKG towarzysza temu zdarzeniu.
  3. RTG kl. piersiowej, TK jak i MR są badaniami mniej stosowanymi w kardiologii.
  4. próba wysiłkowa EKG - jest to badanie za pomocą którego można ocenić tolerancję pacjenta na wysiłek , oraz zobaczyć jakie zmiany w EKG  są prowokowane przez wysiłek.  Badanie to sprawdza się w ocenie choroby wieńcowej.

Oczywiście trzeba pamiętać że w/w informacje są jedynie podstawowymi danymi o tych badaniach.

Co robić, aby zapobiegać chorobom serca?

Co do profilaktyki (zapobiegania chorobom serca) to przede wszystkim unikanie palenia (jak i wdychania dymu palenie bierne) wyrobów tytoniowych, następnie to rozsądna dieta, która będzie nas wspierać w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz da odpowiedniej energii do zachowania aktywności fizycznej w zależności od potrzeb i wielu zaleceń ogólnych.

Dodatkowo ważne są także regularne pomiary ciśnienia tętniczego osoby zdrowe kilka razy w roku, chore na nadciśnienie tętnicze kilka pomiarów w tygodniu.

Następnym aspektem jest kontrola glikemii (cukru w krwi) osoby zdrowe przynajmniej 1 - 2 / rok, z badań laboratoryjnych istotna jest także kontrola lipidogramu (dobry / zły cholesterol) 1/rok po 40 - 45 roku życia, szczególnie gdy mamy w rodzinie tzw. zawałowców.

Wczesna ocena kardiologiczna chorych z nadciśnieniem tętniczym, arytmiami, zaburzeniami lipidowymi( wysoki cholesterol, triglicerydy) z reguły poprawia wyniki leczenia.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również