Niezdrowa dieta, stres, przyjmowanie leków, używki sprawiają, że w naszym ciele gromadzą się toksyny. Jak się ich pozbyć? Na ten temat rozmawiamy z jednym z dietetyków w Rudzie Śląskiej - Moniką Macioszek-Sroka z Centrum Medycznego POST MEDICAL.
Prowadzi Pani swoją poradnię już od wielu lat – jak zmienił się rynek dietetyczny przez ten czas?
MMS: Jeszcze kilkanaście lat temu, powszechnie dostępna żywność miała większą wartość biologiczną i zdrowotną dla konsumenta. W tamtych czasach alergie, choroby dietozależne, czy przewlekłe złe samopoczucie stanowiły rzadkość, dziś dla wielu są troską każdego dnia. Z jednej strony mamy wzrost wiedzy żywieniowej i świadomości zdrowotnej społeczeństwa, a z drugiej postęp cywilizacyjny i zwiększenie dostępności żywności, co daje skutek odwrotny do zamierzonego.
Z jakimi problemami zgłaszają się do Pani pacjenci?
MMS: Dziś więc możemy wyróżnić dwie grupy osób korzystających z pomocy dietetyka. Pierwsza z nich to osoby zdrowe, podążające za modą, chcące się zdrowiej odżywiać i poprawić sylwetkę. Druga to osoby już odczuwające skutki zdrowotne nadmiernego korzystania z przetworzonej żywności tj.:
- alergie,
- nietolerancje pokarmowe,
- problemy skórne,
- zespół jelita drażliwego,
- SIBO
- czy nowotwory.
Pacjenci chcą łagodzić skutki występujących dolegliwości i chorób, szukają rozwiązania swoich obecnych problemów. Najbardziej brakuje nam, jako społeczeństwu konsekwencji w zmianie nawyków żywieniowych a dobre samopoczucie, smukła sylwetka i zdrowie są tak naprawdę efektem dbania o dietę na co dzień.
Jakie diety Pani poleca?
MMS: Niezdrowa dieta, stres, przyjmowanie leków, używki sprawiają, że w naszym ciele gromadzą się toksyny. Dobrym sposobem na pozbycie się ich z organizmu są diety oczyszczające tzw. detoksy. Oczyszczanie to najlepszy pierwszy krok do zmiany stylu życia i poprawy nawyków żywieniowych, zarówno kiedy jesteśmy zdrowi, jak i wtedy, gdy choroba już nas dotknęła. Dopełnieniem programu detoksykacji powinna być profilaktyka polegająca na eliminacji rakotwórczych chemikaliów z naszej codziennej diety i stymulowaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.
Ile powinien trwać taki detoks i jak często można go przeprowadzać?
MMS: Detoks organizmu to metoda odtruwania i oczyszczania go z toksyn. Najczęściej trwa od 7 do 10 dni.
Jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy na stałe żadnych leków warto by układy i narządy działały sprawniej, a my na dłużej czuli się młodziej przeprowadzić dietę oczyszczającą dwa do trzy razy w roku. W momencie pojawienia się chorób, alergii, problemów skórnych bądź innych nawracających dolegliwości detoks można zastosować częściej, choć trudno powiedzieć jak często.
Dietę oczyszczającą polecam wszystkim z wyjątkiem:
- kobiet w ciąży i karmiących matek
- osób wycieńczonych chorobą lub niedożywionych
- osób z niedowagą
- osób przeciążonych fizycznie lub psychicznie
- osób przewlekle chorych (w zależności od jednostki chorobowej nie każdy detoks jest wskazany).
Jakie korzyści może nam przynieść takie oczyszczanie?
MMS: Detoks przynosi korzyści dla urody m.in.: poprawia wygląd skóry (skóra jest gładka, bardziej nawilżona i elastyczna), wygładza lub spłyca zmarszczki, zmniejsza lub eliminuje cellulit.
Korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z przeprowadzenia detoksu jest niewątpliwie:
- poprawa odporności na infekcje,
- sprawne działanie układu pokarmowego,
- normalizacja ciśnienia krwi, poziomu glukozy, cholesterolu i trój glicerydów,
- poprawa funkcjonowania wszystkich narządów i układów ciała.
Inne zauważalne korzyści przez osoby stosujące to poprawa jakości snu, zdolności umysłowych (pamięć, koncentracja), wzrost energii i kondycji fizycznej na co dzień. Innymi słowy, oczyszczanie odmładza. Podsumowując, warto przeprowadzać detoksy a pomiędzy nimi dbać o odżywanie sprzyjające zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.
Dziękujemy za rozmowę.