Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oczyszczanie to pierwszy krok do zmiany życia - rozmowa z dietetyk Moniką Macioszek-Sroka

 • Dodano: 2019-09-17 14:00, aktualizacja: 2019-09-18 11:29

Niezdrowa dieta, stres, przyjmowanie leków, używki sprawiają, że w naszym ciele gromadzą się toksyny. Jak się ich pozbyć? Na ten temat rozmawiamy z jednym z dietetyków w Rudzie Śląskiej - Moniką Macioszek-Sroka z Centrum Medycznego POST MEDICAL.Prowadzi Pani swoją poradnię już od wielu lat – jak zmienił się rynek dietetyczny przez ten czas?

MMS: Jeszcze kilkanaście lat temu, powszechnie dostępna żywność miała większą wartość biologiczną i zdrowotną dla konsumenta. W tamtych czasach alergie, choroby dietozależne, czy przewlekłe złe samopoczucie stanowiły rzadkość, dziś dla wielu są troską każdego dnia. Z jednej strony mamy wzrost wiedzy żywieniowej i świadomości zdrowotnej społeczeństwa, a z drugiej postęp cywilizacyjny i zwiększenie dostępności żywności, co daje skutek odwrotny do zamierzonego.


Z jakimi problemami zgłaszają się do Pani pacjenci?

MMS: Dziś więc możemy wyróżnić dwie grupy osób korzystających z pomocy dietetyka. Pierwsza z nich to osoby zdrowe, podążające za modą, chcące się zdrowiej odżywiać i poprawić sylwetkę. Druga to osoby już odczuwające skutki zdrowotne nadmiernego korzystania z przetworzonej żywności tj.:

 • alergie,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • problemy skórne,
 • zespół jelita drażliwego,
 • SIBO
 • czy nowotwory.

Pacjenci chcą łagodzić skutki występujących dolegliwości i chorób, szukają rozwiązania swoich obecnych problemów. Najbardziej brakuje nam, jako społeczeństwu konsekwencji w zmianie nawyków żywieniowych a dobre samopoczucie, smukła sylwetka i zdrowie są tak naprawdę efektem dbania o dietę na co dzień.


Jakie diety Pani poleca?

MMS: Niezdrowa dieta, stres, przyjmowanie leków, używki sprawiają, że w naszym ciele gromadzą się toksyny. Dobrym sposobem na pozbycie się ich z organizmu są diety oczyszczające tzw. detoksy. Oczyszczanie to najlepszy pierwszy krok do zmiany stylu życia i poprawy nawyków żywieniowych, zarówno kiedy jesteśmy zdrowi, jak i wtedy, gdy choroba już nas dotknęła. Dopełnieniem programu detoksykacji powinna być profilaktyka polegająca na eliminacji rakotwórczych chemikaliów z naszej codziennej diety i stymulowaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.


Ile powinien trwać taki detoks i jak często można go przeprowadzać?

MMS: Detoks organizmu to metoda odtruwania i oczyszczania go z toksyn. Najczęściej trwa od 7 do 10 dni.
Jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy na stałe żadnych leków warto by układy i narządy działały sprawniej, a my na dłużej czuli się młodziej przeprowadzić dietę oczyszczającą dwa do trzy razy w roku. W momencie pojawienia się chorób, alergii, problemów skórnych bądź innych nawracających dolegliwości detoks można zastosować częściej, choć trudno powiedzieć jak często.

Dietę oczyszczającą polecam wszystkim z wyjątkiem:

 • kobiet w ciąży i karmiących matek
 • osób wycieńczonych chorobą lub niedożywionych
 • osób z niedowagą
 • osób przeciążonych fizycznie lub psychicznie
 • osób przewlekle chorych (w zależności od jednostki chorobowej nie każdy detoks jest wskazany).


Jakie korzyści może nam przynieść takie oczyszczanie?

MMS: Detoks przynosi korzyści dla urody m.in.: poprawia wygląd skóry (skóra jest gładka, bardziej nawilżona i elastyczna), wygładza lub spłyca zmarszczki, zmniejsza lub eliminuje cellulit.

Korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z przeprowadzenia detoksu jest niewątpliwie:

 • poprawa odporności na infekcje,
 • sprawne działanie układu pokarmowego,
 • normalizacja ciśnienia krwi, poziomu glukozy, cholesterolu i trój glicerydów,
 • poprawa funkcjonowania wszystkich narządów i układów ciała.

Inne zauważalne korzyści przez osoby stosujące to poprawa jakości snu, zdolności umysłowych (pamięć, koncentracja), wzrost energii i kondycji fizycznej na co dzień. Innymi słowy, oczyszczanie odmładza. Podsumowując, warto przeprowadzać detoksy a pomiędzy nimi dbać o odżywanie sprzyjające zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Dziękujemy za rozmowę.

Oczyszczanie to pierwszy krok do zmiany życia - rozmowa z dietetyk Moniką Macioszek-Sroka


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Adam

  Od detoksu mamy wątrobę i nerki. Żadne soczki czy dziwne restrykcje nie pomogą, a szczególnie już w okresie 10 dni.Jeśli chcemy "zrobić detoks" to możemy wspomóc pracę wątroby, ale tylko jeśli mamy z nią problemy, w innych przypadkach to tylko efekt placebo lub wcale.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.