Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy i jak używać świateł do jazdy dziennej

 • Dodano: 2020-11-09 08:15, aktualizacja: 2020-11-09 06:26

Policjanci często spotykają się z zaskoczonymi kierowcami, kiedy okazuje się, że używali świateł dziennych niezgodnie z przepisami.

Nie w każdych warunkach wolno używać jedynie świateł do jazdy dziennej. Kiedy spada widoczność, trzeba włączyć światła mijania, by oświetlić auto także z tyłu, a o tym nagminnie zapominają kierowcy. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, żeby uniknąć przykrych sytuacji na drodze.

Zasady używania świateł zewnętrznych określone są ustawie prawo o ruchu drogowym. Oprócz opisanych tam zasad używania świateł do jazdy dziennej są również wymienione warunki używania świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. Policjanci zauważają, że jest z tym coraz większy problem. Światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności. Przy pogorszonej widoczności w dzień (opady, mgła) należy przełączyć je na światła mijania.

Przepisy w tej kwestii mówią wyraźnie – świateł do jazdy dziennej wolno używać zamiast świateł mijania, tylko w dzień i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Często kierowcy nie włączają świateł mijania po zmierzchu, albo gdy pada deszcz lub śnieg, jadąc z włączonymi światłami dziennymi. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i stanowi wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat i punkty karne.

Zmniejszona przejrzystość powietrza może zostać spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad) lub innymi przyczynami (dym, kurz). W takich sytuacjach trzeba włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

W pojazdach rejestrowanych po raz pierwszy od 1 stycznia 2010 roku światła do jazdy dziennej mogą być zapalane tylko z przodu. Taki pojazd jadący w warunkach zmniejszonej przejrzystości z włączonym światłami dziennymi jest mało widoczny nie tylko dla kierowców jadących z przeciwka, lecz także dla poruszających się za nim.

Użytkownicy samochodów z systemem automatycznego sterowania oświetleniem powinni pamiętać, że tryb „Auto” nie zawsze włącza światła mijania podczas opadów deszczu, śniegu czy też w czasie mgły. Czujnik zmierzchu na pewno włączy nam światła mijania po wjechaniu do tunelu, ale ten, kto go nie posiada musi pamiętać, aby zrobić to samemu.

O konieczności włączenia świateł mijania trzeba pamiętać także podczas holowania – muszą zostać włączone w pojeździe holującym. Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, ma być oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma mieć ponadto włączone światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niedopuszczalne jest używanie świateł awaryjnych!

Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • 2fast2furious

  Niektórzy kierowcy nawet prawidłowo z kierunkowskazów nie potrafią korzystać. Żenada.

 • kierowca

  No eksperci - a powiedzcie jak jest mgła taka jak na załączonej fotce - 100m jest 100 nie, 50 jest , 50 nie, 120 jest itd. - to co zamiast skupić się na jeździe - skupiacie się na wyłączniku świateł i robicie dyskotekę?

 • Ola

  Mnie najbardziej rozbraja jak widzę pojazd holowany, jadący z włączonym światłami awaryjnymi. Może nie pamieta z kursu, ale może zobaczyć w Google. Tylko to wymaga już myślenia.

 • Gienek

  podwyższyć mandaty za to na min 1000 zł i patologia sie nauczy

 • ralf

  Jak to wytłumaczyć tym wszystkim "oszczędnym"? Przecież to opisane w artykule zachowanie jest nagminne. Dziwić się należy tylko, że policja jest tak pobłażliwa.

 • dewil

  Nie wiem czy to o oszczędność chodzi. Raczej o bezmyślność. Przecież "mam taki mądry samochód, że już nie muszę się przejmować światłami , wycieraczkami - to się samo włączy" .

 • mgx

  i jeszcze warto wspomnieć o tym, że światła przeciwmgielne też są często używane niezgodnie z przepisami...

 • Kierowca

  To jest chyba drugi nagminny problem. Tak ciężko ocenić te 50 metrów niektórym, że włączają światła przeciwmgielne/ przeciwmgłowe przy mgle, w której widać na przód pół kilometra.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.