Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy zakończy się modernizacja hali MOSiR w Halembie? Czym spowodowane jest opóźnienie?

 • Dodano: 2019-10-18 14:45

Na początku listopada ubiegłego roku pisaliśmy o rozpoczęciu modernizacji hali MOSiR w Halembie przy ul. Kłodnickiej. Od tego czasu minął już prawie rok i choć prace miały trwać osiem miesięcy, remont nadal trwa. Czym spowodowane jest to opóźnienie?

Na początku września 2018 roku miasto ogłosiło przetarg na modernizację hali widowiskowo – sportowej przy ul. Kłodnickiej w Halembie. W listopadzie budynek został przekazany wykonawcy, który na realizację zadania miał 8 miesięcy. Modernizacja obiektu miała obejmować: wymianę okien i drzwi oraz docieplenie ścian i dachu, na którym miał zostać zamontowany nowy system odwodnienia. Wykonane miały zostać także nowy podjazd dla osób niepełnosprawnych i winda. W czerwcu br. mieliśmy zobaczyć ten obiekt w nowej odsłonie. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?

Jak się okazuje, remont przedłużył się ze względu na piętrzące się problemy techniczne, które ujawniły się po zdemontowaniu pokrycia elewacji.

- Kilka lat temu pani prezydent proponowała wyburzenie tej hali i wybudowanie w tym miejscu zupełnie nowego obiektu sportowego. Wtedy niestety Rada Miasta się nie zgodziła. Dzisiaj wiemy, że to był duży błąd. Okazuje się, że ta hala jest wybudowana niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Po zdjęciu elementów elewacji okazało się, że ten budynek cudem stoi. Musieliśmy dodatkowo poprawić dokumentację i wzmocnić ściany nośne w tej hali. Remont hali zakończy się 15 grudnia - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu, wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Obecnie roboty budowlane obejmują montaż nowych elementów stalowych do istniejącej konstrukcji nośnej. Od strony wejścia głównego montowane jest nowe przeszklenie elewacji. Na ukończeniu są prace związane z wykonaniem tynków zewnętrznych w poziomie przyziemia. Trwają także prace okładzinowe schodów zewnętrznych usytuowanych wzdłuż elewacji północnej i południowej.

- Konieczne jest uzupełnienie istniejącej konstrukcji stalowej o dodatkowe elementy. Wszystko to wymaga nakładu czasu na inwentaryzację zastanej konstrukcji, a także: projektowanie, wytworzenie i zamontowanie dodatkowych elementów stalowych, do których ostatecznie mocowane będą płyty elewacji - mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na 15 grudnia br.

Wybudowany w latach 80. budynek hali im. Rudzkich Olimpijczyków liczy 3825 m². W części widowiskowej jest jednokondygnacyjny z charakterystyczną amfiteatralną widownią na 570 miejsc siedzących. Tam też znajduje się boisko o wymiarach 22 m x 42 m oraz scena 14 m x 3,6 m z możliwością powiększenia głębokości. W budynku zlokalizowane są pomieszczenia kawiarni, sali dyskotekowej, sali klubowej oraz fitness klubu.

W hali MOSiR przy ul. Kłodnickiej od lat organizowane są cykliczne wydarzenia jak Olimpiada Radości czy Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. W hali swoje mecze rozgrywają drużyny na szczeblach centralnych w futsalu, siatkówce i piłce ręcznej. Na co dzień trenują tam zawodnicy m.in. SPR Grunwald, Gwiazda Ruda Śląska czy KPKS Halemba.

Kiedy zakończy się modernizacja hali MOSiR w Halembie? Czym spowodowane jest opóźnienie?

Komentarze (11)    dodaj »

 • MojStaryHanys

  Kiedyś to cuda stawiali dziś to jakieś sztuki budowlanej by się trzymali Gorole

 • Adolf

  a jo by to zbulił i postawił Kaufland

 • Oliś

  Wiynkszo Biedrona vy sie przydała

 • RomanG.

  Hmm czyli jadę do prokuratury i zgłaszam bezpośrednie zagrożenie życia poprzez to ,że w miesiącu maju przeprowadzono zawody sportowe na których był obecny Krzysztof Mejer, pogodny, uśmiechnięty, narażając życie setek osób! A teraz sam mówi, że hala cudem stoi!?

 • kocynder3

  Roman idź do lekarza bo sam za zdrowy nie jesteś!

 • kocynder3

  Roman idź do lekarza bo sam za zdrowy nie jesteś!

 • Zbyszek

  A decyzji Rady Miasta o nie wyburzaniu hali, podjętej pod naciskiem niektórych halembskich klubów sportowych, nie skomentujesz?

 • RomanG.

  Wytłumaczę Tobie, bo nie zrozumiałeś. Chodzi mi o to, że pomimo ujawnionych problemów, które zdanjem Mejera sprawiają, że budynek cudem stoi - więc, nie ma takiego pojęcia w budowlance! Jeżeli obiekt ze względu na zły stan techniczny nie nadaje się do użytkowania, to na czas remontu powinien zostać wyłączony z użytkowania!!! Czy w tym przypadku tak było?? Nie!! Więc Mejer znów biadoli, chciał żeby było dramatycznie a się facet ośmiesza!!!! A co do radnych, podjęli decyzję ale ona nie ma wpływu na nadużycie, które miało w tym przypadku miejsce, co wnioskuje na podstawie słów Mejera!!!!

 • DK

  Ciekawe czy pan z klubu zapaśniczego płaci podatek za pobieranie opłat za parkowanie na przeciw kwk Halemba rzekomo część parkingu należy do klubu.

 • Magma

  To tam w ogóle ktoś pracuje? Jakoś nikogo tam nie widzę, a wysiadam na tym przystanku.

 • Ula

  15 grudnia ? Ale chyba przyszłego roku! Tam to wszystko jest w głębokim tyle

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również