Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne laptopy dla rudzkich uczniów

 • Dodano: 2020-09-11 06:00, aktualizacja: 2020-09-11 06:20

Kolejnych 66 laptopów trafi do 36 rudzkich szkół.

Z komputerów będą mogli skorzystać najbardziej potrzebujący uczniowie

Miasto pozyskało na ten cel przeszło 156 tys. zł, które pochodzą z projektu „Zdalna szkoła+” realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa ze środków unijnych. To maksymalna kwota, jaka mogła zostać przyznana miastu i druga dotacja dla Rudy Śląskiej w ramach wspomnianego programu.

Przyznane nam środki pokryły 100% wydatków, które ponieśliśmy na zakup sprzętu. Oznacza to, że z budżetu miasta nie musieliśmy wydawać na ten cel ani złotówki – zaznacza Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Laptopy zakupione w ramach programu przekazywane są już do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej sprzęt przez poszczególne placówki zostanie użyczony uczniom z rodzin wielodzietnych, aby mogli wykorzystywać je podczas nauczania na odległość – dodaje.

Sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy jest dość nietypowa i nie mamy gwarancji, że nauczanie na odległość nie wróci w tym roku szkolnym. Dlatego chcemy być przygotowani na taką ewentualność i korzystamy ze wszystkich możliwości pozyskiwania dodatkowych środków finansowych – podkreśla Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Dotacje na zakup laptopów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Zdalna szkoła"

Przypomnijmy, pierwszą dotację za zakup laptopów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Zdalna szkoła” Ruda Śląska otrzymała w kwietniu br. Były to pieniądze na 40 laptopów, które zostały rozdysponowane do 25 szkół podstawowych. Koszt zakupu tych urządzeń wyniósł ponad 90 tys. zł. O dofinansowanie samorządy mogły starać się od 1 kwietnia br., składając wniosek o środki potrzebne na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów do Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Warto też wspomnieć, że niebawem 180 laptopów oraz środki ochrony osobistej trafią do dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Na ten cel Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w  Rudzie Śląskiej pozyskał ponad 620 tys. zł, z czego 84 %

to środki unijne, a pozostałe pochodzą z dotacji rządowej. To kolejne wsparcie dla uczniów w dostępie do sprzętu komputerowego i Internetu w okresie epidemii.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Nan

  Szkoda, że nie ma stypendium dla zdolnych. Katowice mają Prymusa. Co ma Ruda?

 • Ojciec

  Jak chca zdalnie uczyc dzieci to niech daja laptopy

 • halembianeczka

  Ja tylko powiedzieć, że taki uczeń z biegiem lat będzie potrzebował laptopa tylko częściej i częściej, więc proponuje rodzicom rozważyć taki zakup, bo z 500+ będzie łatwiej niż bez tego kilka lat temu.

 • Tere

  Ja dejcie te laptopy do "biednych". Będziecie ich w lombardach szukać. Szkoda mi dzieciaków ale pomóc im możecie zmuszając do pracy ich rodziców. Jak widzę młodych "tatusiioooff" najepanych jak ruskie plecaki o 6 rano to nóż mi się w kapsi otwiero...

 • ehs

  500+ za mało na podstawowego laptopa? Są tez laptopy poleasingowe za ok 500-600 zł. Do nauki zdalnej i do wyszukiwania w sieci w zupełności wystarczy. Ale lepiej powiedzieć "dej mnie" :(

 • Jorg przodowy

  nie zyczę soie by za moje pieniadze , za nasze podatki utrzymywać czyjes bachory, juz maja 500+, 300+, wczasy, mase innych przywilejów , zamiast dac na służbe zdrowia, budowac szkoły, to sponsorują tych którzy juz wiele dostali a rodzice bawia sie za te pieniadze

 • Antysocjal

  Na prawdę tak ciężko odłożyć kilkaset złotych na laptop dla dziecka przy tych wszystkich plusach? Znowu musimy się zrzucać na niezaradnych rodziców, którzy wolą tipsy, pasemka i browary?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.