Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koło Platformy Obywatelskiej w Rudzie Śląskiej zostało rozwiązane!

 • Dodano: 2020-09-29 12:00, aktualizacja: 2020-09-30 17:08

Władze śląskiej Platformy Obywatelskiej rozwiązały struktury partii w Rudzie Śląskiej. Przewodnicząca Koła PO w Rudzie Śląskiej - Aleksandra Skowronek, została zawieszona w prawach członka partii. Jak informuje Dziennik Zachodni to kara za ciągnący się latami konflikt z prezydent Grażyną Dziedzic, który pchnął rudzką PO w nieformalną koalicję z PiS.

- Narastało to od wyborów samorządowych. Koalicja z PiS była faktem – mówili o niej nasi członkowie i mieszkańcy. Zupełnie niezrozumiała i sprzeczna z interesem miasta oraz Platformy. Próbowaliśmy rozwiązać ten problem, ale jedynym wyjściem okazało się rozwiązanie struktur – mówił Wojciech Saługa, poseł i szef PO w woj. śląskim dla DZ.

Konflikt między prezydent Grażyną Dziedzic a rudzkim kołem PO

O konflikcie między prezydent Grażyną Dziedzic a rudzkim kołem PO mówiło się od dawna. Jednak jak zaznacza Wojciech Saługa punktem kulminacyjnym sporu były wybory samorządowe w 2018 roku. W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyli się wówczas Grażyna Dziedzic z kandydatem PiS - Markiem Wesołym. Śląska Platforma Obywatelska podjęła wtedy decyzję o oficjalnym poparciu prezydent Grażyny Dziedzic podczas drugiej tury wyborów. Nie wszyscy członkowie partii byli jednak zgodni w tej sprawie. Kilka dni później rudzka Platforma Obywatelska przyjęła uchwałę, z której wynikało, że wyklucza poparcie dla Grażyny Dziedzic. Wyborcy odebrali to jako wsparcie dla kandydata PiS. Ostatecznie zarząd śląskiej PO unieważnił tę decyzję, deklarując, że partia popiera niezależnych samorządowców. Niepewność jednak pozostała.


Czytaj więcej: PO popiera Grażynę Dziedzic. Czy aby na pewno?


Konflikt na linii PO - Grażyna Dziedzic najlepiej był jednak widoczny na sesjach Rady Miasta. W tym roku po raz kolejny prezydent Grażyna Dziedzic nie otrzymała absolutorium. W trakcie sierpniowej sesji rada miasta stosunkiem głosów 13 "przeciw" i 12 "za" nie udzieliła wotum zaufania i absolutorium prezydent miasta Grażynie Dziedzic. W przypadku obu uchwał głosy przeciw oddali radni klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz właśnie Koalicji Obywatelskiej.

Warto przypomnieć, że w ciągu dziesięciu lat swojej kadencji Grażyna Dziedzic uzyskała absolutorium tylko dwukrotnie. Tak się stało w ubiegłym roku, który był jednocześnie rokiem wyborów parlamentarnych. Na swoim profilu facebookowym prezydent skomentowała tegoroczne głosowanie radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy w zeszłym roku udzielili jej poparcia:

- Na szczególną uwagę zasługuje postawa radnych Koalicji Obywatelskiej. W ubiegłym roku radni ci głosowali zarówno za udzieleniem wotum zaufania, jak i absolutorium. Wtedy decyzję taką argumentowali tym, że zbliżają się wybory parlamentarne i w związku z szeroką pojętą koalicją samorządowców zagłosują "za". Na tym przykładzie widać dobitnie, czym jest polityka...


Czytaj więcej: Prezydent Grażyna Dziedzic bez absolutorium, nie otrzymała także wotum zaufania


Koło PO w Rudzie Śląskiej zostało rozwiązane

Wszystkie kontrowersje związane ze sporem pomiędzy Grażyną Dziedzic a rudzkim PO, oraz nieformalną koalicją z PiS popchnęły władze śląskiej Platformy Obywatelskiej do drastycznych decyzji. Liczące ok. 50 osób koło PO w Rudzie Śląskiej zostało rozwiązane. Regionalne władze partii zawiesiły także Aleksandrę Skowronek w prawach członka PO. Sprawą prawdopodobnie zajmie się sąd koleżeński w PO.

Do trzech miesięcy w Rudzie Śląskiej odbędą się wybory nowych władz koła. Jak podaje Dziennik Zachodni misję zorganizowania partii na nowo w Rudzie Śląskiej otrzymała Urszula Koszutska, radna sejmiku.

- Mozolnie próbujemy odbudowywać relacje w miastach, by współpracować ze środowiskami, które są nam przychylne. W Rudzie Śląskiej, w obecnej formule funkcjonowania partii, nie było to możliwe – mówił Wojciech Saługa dla DZ.

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj komentarz »

 • Jurgen

  Źle się stało, "stara" Platforma w R-Śl. to jednak jest/była wartość. Wartościowi ludzie, po prostu.

 • Jurgen

  Źle się stało, "stara" Platforma w R-Śl. to jednak jest/była wartość. Wartościowi ludzie, po prostu.

 • Padre

  Wróg mojego wroga, moim przyjacielem. Nawet zwaśnione partie potrafią się dogadać jeśli chodzi o dobro miasta.

 • giekar

  Partie !?!. Ręce precz od samorządów !.!

 • POstkomuchy

  To teraz Skowronek niech uważa jak POjedzie PO pijaku bo już jej nikt nie będzie bronił jak niePOdległości

 • krystyna

  Lewica ,nie istnieje PO nie istnieje ZOSTAŁA władza KK i PIS ?jedyna słuszna"----- zaczynam się bać.

 • BUHAHAHA

  TERAZ BĘDZIE BEZPARTYJNA JAK NASZA PANI PREZYDENT A POTEM NA SPOTKANIE Z PO I JAK RAFKAŁ CZAJKOWSKI JUŻ WODA I ŚCIEKI O 50% DO GÓRY

 • Elian

  Taki jest efekt, gdy ego jest większe niż rozum.

 • Rudzianka

  bardzo dobrze. tylko co dalej? przecież zostana jako radni... nie zdziwię się jak pani S. nagle bedzie w PIS.

 • BOOSS

  co bardziej inteligentni spieprzają z tego syfu jakim jest Rsl - chołota 500 plus /ryle /ukraińskie scierwa z nik -polu oraz madej&wrob i reszta patologii slamsy geeto i ciemnogród popatrzcie jak żyje się w innych miastach cisza spokój nikt nie zapierd za najniszą krajowa jak w rudzie sl całe szczescie ze w 2010 pożegnałem ten syf same [...] jak na roksie /menele i patusy

 • boluś

  Zmiana pisowni "nicka" to jak zmiana osoby lub nr.telefonu ' to moge być the trutyń albo inkszy PALANT wspomagajoncy. Jo obstawiom Pinokia z Halymby abo jego potomnego z Segietu

 • Alojz

  Co za bełkot

 • Ziga z Wirku

  Tylko nie rozumie co powoduje że odwiedzasz portal naszego miasta, czyżby tęsknota?

 • Nt

  To po co wchodzisz na portal rudy śląskiej

 • boluś

  Krótko i rzeczowo'jak sie nazywo gra z kijkiem? PALANT . Tak sie pisz!

 • barbara

  Pewnie teraz mieszkasz w Paniowach, Paniowkach lub innych Parzymiechach. Czyli tam gdzie psy [...]ami szczekają.

 • the truth

  Ah ta zazdrość

 • rychu

  mam nadzieję, że się leczysz ale weź podwójną dawkę tych leków co ci lekarz przepisał

 • pioler

  No to teraz czekom, aż koło Pis bydzie rozwionzane. Mie polskie partie niypoczebne,,,

 • Klakier

  Czyli wodzowie plemion chcą przenieść swoje [...]iane podejście również na dół, gdzie ludzie się jako tako dogadują. Czekam, aż ta wierchuszka Politycznej Obory się w końcu rozpadnie, bo chociaż uważam PiS za partię szkodliwą, to taka banda idiotów i szkodników jak PO jako opozycja to jest po prostu pusty śmiech.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.