Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Grażyna Dziedzic bez absolutorium, nie otrzymała także wotum zaufania

 • Dodano: 2020-08-31 17:30

W trakcie ostatniej sesji rada miasta stosunkiem głosów 13 "przeciw" i 12 "za" nie udzieliła wotum zaufania i absolutorium prezydent miasta Grażynie Dziedzic. W przypadku obu uchwał głosy przeciw oddali radni klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Pozostałych 12 głosów "za" oddali radni z klubu Razem dla Rudy Śląskiej oraz z klubu Niezależni Rudzianie. 

W ciągu dziesięciu lat swojej kadencji Grażyna Dziedzic uzyskała absolutorium tylko dwukrotnie

W ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące oceny pracy władzy wykonawczej na poziomie samorządowym. Od 2019 roku radni przeprowadzają osobne głosowanie nad udzieleniem absolutorium za prawidłowe wykonanie budżetu, a osobne nad udzieleniem wotum zaufania. Jest to i tyle istotne, że nieudzielenie wotum zaufania dwa razy z rzędu daje radnym możliwość ogłoszenia referendum nad odwołaniem prezydenta, burmistrza lub wójta. 

Podczas dziesięcioletniej kadencji Grażyna Dziedzic tylko dwukrotnie uzyskała od rady miasta absolutorium. Tak się stało w ubiegłym roku, który był jednocześnie rokiem wyborów parlamentarnych. Na swoim profilu facebookowym prezydent skomentowała tegoroczne głosowanie radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy w zeszłym roku udzielili jej poparcia:

Na szczególną uwagę zasługuje postawa radnych Koalicji Obywatelskiej. W ubiegłym roku radni ci głosowali zarówno za udzieleniem wotum zaufania jak i absolutorium. Wtedy decyzję taką argumentowali tym, że zbliżają się wybory parlamentarne i w związku z szeroką pojętą koalicją samorządowców zagłosują "za". Na tym przykładzie widać dobitnie, czym jest polityka...

Stanowisko radnych Koalicji Obywatelskiej przedstawiła  podczas sesji absolutoryjnej przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Skowronek:

 

Jak informowała Aleksandra Skowronek, przyczyną głosowania "przeciw" ma być zbyt napięty budżet oraz prolongata składek dla ZUS, których Urząd Miasta nie był w stanie spłacić w terminie. W pewnychobszarach budżet nie został wykonany w całości, a w niektórych działach, takich jak np. bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa był wykonany zaledwie na poziomie 13 proc., z kolei na oświetlenie placów i dróg zrealizowano jedynie 11 proc. zaplanowanych wydatków. Część zadań inwestycyjnych w ogóle nie została zrealizowana. 

Władze miasta wyjaśniają jednak, że na katastrofalny stan samorządowych budżetów wpływ mają przede wszystkim decyzje rządu, który na lokalne władze przerzuca coraz więcej kosztów. Obciążenia rosną, a przychody maleją, bo jak tłumaczą przedstawiciele pani prezydent, pensje nauczycieli, opłaty czy też koszty pracy są coraz wyższe, a wpływy do miejskiej kasy coraz mniejsze, chociażby z powodu regulacji w opłacaniu podatków PIT i CIT, które to podatki mają znaczny udział w miejskim budżecie. 

Komentarze (34)    dodaj »

 • Mieszkanka rudy śląskiej

  Pani prezydent Dziedzic swoimi decyzjami ciągnie Rurę Śląską na dno powinna dawno odejść

 • Jo

  Kaj szmaty na pyskach !!!!!

 • Cyba

  A "Wesołek-coś tu nie rozumiem " byłby lepszy ? Ostatnio go nigdzie nie widać i słychać .

 • hajer

  Zobaczcie sobie jakimi wozami jeździ elita Rudy Śląskiej ...może czas najwyższy wypier...to ze stanowisk. Jedna wielka klika nic nie załatwisz bez znajomości. Budzimy się Rudzianie....

 • henry

  dziwne że gang trzaska nie poparł pani prezydent chyba nie dostali stołka

 • Rudzianka

  Takie mamy mądrą Społeczność w Rudzie... No pewnie bo zabiorą 500+ i podwyżki emerytom, jak nie pójdziemy za tymi co trzeba. Ale skąd pieniądze na to w budżecie to już nikogo nie interesuje. Najpierw bułki pod Kopalniami przed Wyborami, a teraz inwazja zachorowań w kopalniach, dziwne że w kopalniach tak nagle tylu chorych i to z tak dużym odsetkiem bez objawów... Trochę wyobraźni. Wiele Gmin ma problemy z płynnością. Koszty i problemy zostają dla Samorządów a na górze w Rządzie i Ministerstwach teoretycy. Pewnie, papier przyjmie wszystko...

 • BUHAHAHA

  CIEKAWE CZY SKOWRONEK BYŁA TRZEŹWA W POKO WSZYSCY PIJĄ

 • Lucek

  Zdaniem jednego z Włodarzy wysokie zarobki prezesów spółek miejskich, na poziomie 20-40 tys. zł miesięcznie to wynik polityki PiSu. A i tak prezesi dostają TYLKO 25% wynagrodzenia zmiennego ! Biedni. I jak tu żyć za takie pieniądze. Na pytanie radnej o niskie zarobki urzędników, ten sam Włodarz oznajmia, że niski zarobek Pani Prezydent to też wynik polityki PiS, gdy radna prostuje, że nie chodzi o zarobek Pani Prezydent, ten sam człowiek mówi, że naczelnicy nie mogą zarabiać więcej bo dogoniliby pensją Panią Prezydent. Zacytuję wieszcza "Nic tylko siąść i płakać... " Człowieku ! ... mać ! Nie chodzi o zarobki Prezydentowej (pewnie około 9 tys miesięcznie), zastępców ( pewnie około 13 tys. miesięcznie), naczelników ( pewnie około 7 tys miesięcznie), prezesów spółek 20-40 tys miesięcznie, i innych dyrektorów i kierowników. Chodzi o tych wszystkich, którzy na sukces wymienionych osób muszą zapracować, a zarabiają niewiele ponad najniższą krajową. Pracownicy MPGM, MOPS, MOSiR, PWiK, UM, i innych miejskich jednostek. Żołądki wszyscy mają taki same, mózgi też, tylko niektórzy mają lepsze znajomości, dlatego mają różne stanowiska. Więcej szacunku dla ludzi, którzy na was pracują. Dziennikarstwo jednak uczy jak udawać głupiego...

 • YVZ

  Popatrz na oświadczenia majątkowe to będziesz wiedział kto ile zarabia.

 • daro

  Mnie już nie obchodzi kto będzie tym upadającym miasteczkiem rządził. Nie istnieje coś takiego jak bezpartyjność. To jedynie nadanie takiego przydomka żeby zaufanie wyborców zyskać, a prawda taka czy po czy pis czy niby bezpartyjni, każdy najpierw patrzy żeby swoje interesy najlepiej ustawić, a sprawa miasta czy ludzi to już jest drugorzędna. Na tym polega polityka.

 • Rudziol

  Powinni wypiepszyc pani dziedzic z rządzenia naszym miastem. Mnie nadaje się do tego, przynosi wstyd i rozpiepsza budżet. ta fontanna na rynku to wstyd i ganba, przed innymi miastami. Ale ścierki rowerowe wam zbudowałam. Nie wspomnę jurz o marnotrastwie prądu. Na ulicach lampy są wylanczane, ale wspaniała cholda świeci cała noc! Pytanie po co, na pokaz.

 • Bunia

  Człowieku - ortografia się klania. Ile ty masz lat, że piszesz "jurz". Przecież to aż oczy bolą.

 • Rudziol

  O ortografię się od[...]sz, pewnie żeś jeden z tych co na dziedziców głosowali. Połowa takich kretynuw co się o ortografię dopierniczajom, z trudem podstawówkę skończyli.

 • Look

  Z trudem, ale skończyli.

 • Krystyna

  COŚ zrobiła dla R Sl- widać,,,ale premie dla prezesów spółek ,śmieci ,sport to na duży minus,,,TRZEBA zmian kogoś nowego z WIZJĄ.

 • zigfrid

  Czyli duże obozy partyjne są przeciw samorządności :) Boli ich że Ruda nie jest w łapach ani jednych ani drugich.

 • alojz

  jest za to w lapie trzecich co jeszcze gorzej rzadza i dziela naszymi pieniedzmi np dyra ze szpitala miejskiego i drogi usugi smieciowe usunac ich trzeba

 • XXX

  A gdzie majom maseczki

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Głosy na "NIE" od PO. I po co było popierać Rafałka. Kolejny dowód jaka PO jest zakłamana.

 • Wyborca

  A tak pani sprzyjała Trzaskowskiemu.Teraz KO z panią SKowronek się odwdzięczyło.TRzeba było jednak pozostać prezydentem niezależnym .Przynajmniej w referendum miała by pani poparcie.NIeźle panią wyrolowali

12

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również