Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koncentrator tlenowy pomógł uratować zdrowie 66-letniej mieszkanki Halemby

  • Dodano: 2021-05-19 14:00

Ruda Śląska zakupiła 6 koncentratorów tlenowych w ramach walki z COVID-19 za łączną kwotę 16,5 tys. zł. Jeden z nich ostatnio przyczynił się do uratowania życia mieszkanki naszego miasta.

Ruda Śląska w ostatnim czasie kupiła 6 koncentratorów tlenowych w ramach walki z COVID-19 za łączną kwotę 16,5 tys. zł. Trzy z nich przekazane zostały do Domu Pomocy Społecznej "Senior" w Orzegowie, a jeden do ośrodka pielęgniarstwa w Wirku. Z kolei dwa koncentratory są w stałym pogotowiu w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeden z tych ostatnich przyczynił się do uratowania życia mieszkanki Rudy Śląskiej.

- Nasz koncentrator tlenu pomógł uratować zdrowie 66-letniej mieszkanki Halemby. Pracownicy Centrum Zarządzanie Kryzysowego otrzymali zgłoszenie od córki chorej kobiety, która poinformowała, że urządzenie używane przez jej mamę, zepsuło się. Bez chwili zastanowienia CZK dostarczyło rudziance koncentrator dzięki czemu, mogła zacząć bezpiecznie oddychać - napisał wiceprezydent Mejer.

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, służące podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Aparat pobiera powietrze z otoczenia. Następnie absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen do oddychania w stężeniu przekraczającym 90 proc. (mówimy wówczas o tlenie medycznym). Sprzęt dodatkowo filtruje, oczyszcza i – jeżeli wyposażony jest w specjalny pojemnik – nawilża podawany gaz.

Koncentratory tlenu do oddychania uznawane są za bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych. Nie stwarzają ryzyka wybuchu, a w razie pożaru nie rozniecają ognia. Dodatkowo aparaty są bardzo proste w obsłudze, dlatego świetnie sprawdzają się w użytku domowym, także w przypadku osób starszych.

- Koncentratory tlenu ratują życie nie tylko osobom cierpiącym na COVID-19. Wykorzystywane są również u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową oraz chorobami płucnymi. Tak było we wspomnianej sytuacji. Dziękuję naszym służbom za szybką i zdecydowaną reakcję - napisał wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Karminadel

    W zasadzie to po jest to urządzenie! Wow jedna mieszkanka, może warto zainteresować się ilu mieszkańców Rudy Śląskiej musiało lub nadal musi wypożyczać to urządzenie za wysokie kwoty liczone w tysiącach! Teraz jest wiedza o trzech takich urządzeniach na stanie miasta, i pewnie złość tych co musieli ostatnio pożyczać za gruba kasę, zamiast skorzystać z miejskiego.

  • Zonk

    Przecież po to on jest.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.