Kredyt hipoteczny to poważna decyzja. To zobowiązanie na wiele lat. Nic więc dziwnego, że u wielu osób decyzja o wzięciu kredytu wywołuje bardzo wiele emocji. Jak znaleźć ten najtańszy, na co zwracać uwagę, jak porównywać oferty - to wszystko pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedzi przed podjęciem ostatecznej decyzji. Na co więc zwracać uwagę?
- Kredyt hipoteczny - jak się przygotować?
- Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny - jak się przygotować?
Kredyt na mieszkanie to z reguły wydatek kilkuset tysięcy złotych. Zobowiązanie rozłożone na co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Aby w ogóle myśleć o takim rozwiązaniu, trzeba spełniać kilka warunków. Przede wszystkim należy mieć stałe dochody i najlepiej stałe miejsce zatrudnienia. To, ile się zarabia wyznacza w dużej mierze zdolność kredytową, a ta jest podstawowym warunkiem przyznania bądź nie kredytu na określoną kwotę. Na samym początku warto więc ustalić kredyt jakiej wysokości jest niezbędny do zakupy domu i mieszkania. Wpływ ma na to nie tylko koszt nieruchomości, którą chce się kupić,l lecz także wkład własny. Następnie warto również sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, spłacić ewentualne przeterminowane raty lub inne zobowiązania. Banki zdecydowanie chętniej przyznają kredyty osobom, które regularnie i w terminie spłacały wcześniejsze zobowiązania. Warto mieć to na uwadze dużo wcześniej zanim kupuje się dom.
Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?
Koszty kredytu nigdy nie są małe, nieprawdą jest jednak stwierdzenie, że właściwie wszystkie oferty kredytów są podobne. Jaki pokazują zestawienia publikowane na przykład na https://domkredytowy.pl/najtanszy-kredyt-hipoteczny/, rozpiętość oferty banków jest bardzo duża. W poszukiwaniach najtańszego kredytu hipotecznego zawsze można posiłkować się rankingami dostępnymi w internecie, każdą potencjalnie atrakcyjna ofertę należy jednak jeszcze dokładnie przejrzeć samemu. Kredytu hipotecznego nie można brać "w ciemno", bo koszty kredytu ukryte w umowie, zapisane drobnym drukiem mogą się potem okazać nieprzyjemnym zaskoczeniem. Należy więc zwracać uwagę na:
- wysokość oprocentowania
- sposób naliczania oprocentowania (zmienny/stały)
- prowizję od udzielenia kredytu
- marżę
- wszystkie dodatkowe obowiązki: wykupienie ubezpieczenia mieszkania, ubezpieczenie wartości kredytu i inne podobne wymagania.
Najczęściej kredytobiorcy zwracają uwagę na pierwszy punkt, ewentualnie interesuje ich prowizja i marża. Niestety wiele osób zupełnie lekceważy zapisy dotyczące opłat dodatkowych, a to właśnie one w trakcie trwania kredytu mogą znacząco podnieść jego wartość. Naprawdę warto dokładnie czytać umowy!