Wiadomości z Rudy Śląskiej

Krzysztof Mejer wzywa prezesów ROD na "dywanik". Wszystko przez śmieci!

 • Dodano: 2019-07-05 08:30, aktualizacja: 2019-07-05 12:40

Ogródki działkowe toną w śmieciach? Wczoraj wiceprezydent Krzysztof Mejer na swoim profilu Facebook'owym udostępnił zdjęcia przepełnionych kontenerów na śmieci z adnotacją, że firma PreZero ogłosiła, że przestaje odbierać odpady z ogródków działkowych. Powód? W pojemnikach rozstawionych w ROD-ach jest wszystko: gruz, odpady komunalne, bio i odpady ponadgabarytowe.

Właśnie otrzymałem informację, że nikt takich odpadów nie chce odbierać. Jestem po wielu spotkaniach w tej sprawie. Słyszałem, że działkowcy wytwarzają jedynie odpady bio. Apelowałem do działkowców o przestrzeganie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie! Bez skutku - napisał na swoim Facebook'owym profilu Krzysztof Mejer.

W pojemnikach rozstawionych w ROD-ach jest wszystko: gruz, odpady komunalne, bio i odpady ponadgabarytowe. Prezesi ROD-ów tłumaczą, że nie są w stanie upilnować wszystkich użytkowników działek. To tłumaczenie nie przemawia jednak do wiceprezydenta. Prezesi ROD zostali wezwani na przysłowiowy "dywanik". Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się 11 lipca.

Drodzy działkowcy, jeśli myślicie, że wyrzucając odpady w ten sposób pozbywanie się problemu, to jesteście w błędzie. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że za ten błąd płacimy wszyscy. Wzywam prezesów ROD na przysłowiowy "dywanik" - dodał wiceprezydent Mejer.

Śmieci wzbudzają sporo kontrowersji
 

Temat wywozu śmieci od dawna budzi wiele kontrowersji. Na początku tego roku stawka za odbiór segregowanych odpadów z 14,50 zł wzrosła do 21,70 zł od osoby. Za odpady niesegregowane mieszkaniec musi obecnie zapłacić 43,40 zł. Kiedyś było to 29 zł. Wiele osób nie zgadzało się z taką decyzją władz miasta.

- Taka podwyżka to skandal. Nie rozumiem, czym jest to spowodowane - mogliśmy przeczytać na jednym z forów internetowych.

Jak informowali przedstawiciele rudzkiego magistratu, koszty, które miasto ponosi w związku z odbiorem odpadów, stale rosną. Dlatego konieczne było wprowadzenie podwyżek.

- Winą za podwyżki opłat dla mieszkańców obarcza się samorządowców, a tak naprawdę winna jest zła "ustawa śmieciowa", wprowadzona w 2013 roku. Musimy pracować w ramach przyjętych w tej ustawie rozwiązań, a w żaden sposób nie poprawiła ona gospodarki odpadami w polskich gminach. Analizowaliśmy sytuację w innych miastach i okazuje się, że borykają się z tymi samymi problemami – mówił w marcu br. wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Warto przypomnieć, że co roku zwiększają się wymagane poziomy recyklingu odpadów w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych.

 • W 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji, próg ten wynosił 12%.
 • Do 2017 r. co roku zwiększał się o 2%, w 2017 r. osiągnął więc 20%.
 • Od 2018 r. poziom wymaganego recyklingu co roku rośnie o 10%. W 2018 r. trzeba więc było wysegregować 30% tych odpadów,
 • w 2019 roku 40%,
 • a w 2020 roku aż 50%.


Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio:

 • 12,08% w 2013 r.,
 • 14,52% w 2014 r.,
 • 16,36% w 2015 r.,
 • 19% w 2016 r.,
 • 20% w 2017 r.,
 • 30% w 2018 r.


Statystyki dotyczące odpadów komunalnych w Rudzie Śląskiej za rok 2018


A jak odbiór odpadów komunalnych wygląda pod względem statystyk?

Zebrano 58 tysięcy ton śmieci ogółem, w tym:

 • 38 tys. ton odpadów zmieszanych
 • 20 tys. ton odpadów segregowanych

Wysegregowano:

 • 797 ton papieru i tektury
 • 1436 ton opakowań z tworzyw sztucznych
 • 5,5 ton opakowań z metali
 • 1,5 ton opakowań wielomateriałowych
 • 1471 ton szkła
 • 5916 ton gruzu
 • 6229 ton biomasy

Oprócz tego wiele ton odpadów wielkogabarytowych, a także elektroodpady, baterie czy przeterminowane leki.

- W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w setkach tysięcy złotych – podkreśla Krzysztof Mejer.


Czy miasto wprowadzi kary?


Ostatnio wiceprezydent Mejer udzielił wywiadu dla Portalu Samorządowego. Mówił między innymi o pomyśle karania mieszkańców za niesegregowanie odpadów. W jego ocenie samorządy muszą mieć możliwość karania tych, którzy mimo deklaracji tego nie robią.

Dzisiaj ustawa mówi, że taką decyzję może podjąć prezydent, ale to oznacza, że od tej decyzji można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem jeszcze do sądu administracyjnego. Jak mówi wiceprezydent to wydłuża procedurę wymierzania kary do tego stopnia, że jej wychowawczy aspekt przestaje działać. W tej sytuacji w starciu ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi samorząd jest bezradny.

Tymczasem problem z selektywną zbiórką leży właśnie w zabudowie wielolokalowej. My z domami wolnostojącymi nie mamy problemów, w Rudzie Śląskiej większość stanowią jednak bloki i kamienice i to odbija się na wynikach recyklingu i kosztach całego systemu - mówił wiceprezydent dla Portalu Samorządowego.

Jak mówi Krzysztof Mejer, problem nie leży w tym, że ludzie nie wiedzą, że trzeba segregować, tylko że niektórym nie chce się tego robić.

- Ja to porównuję do kierowców. W Polsce prawie wszyscy łamią przepisy i przekraczają prędkość, ale jak pojadą do Niemiec czy Austrii, to jeżdżą przepisowo. Dlaczego? Bo wiedzą, że kara jest przede wszystkim nieuchronna - mówił wiceprezydent.

Zdarzają się również poglądy, że segregacja nie ma sensu, bo podjeżdża i tak jedna śmieciarka i wszystko miesza. Jak się okazuje to nieprawda.

Prezydent w wywiadzie tłumaczy, że zmieszanie plastiku i szkła, nie jest to problem, bo transport zostaje poddany dodatkowej segregacji i łatwo to oddzielić. Przy odpadach zmieszanych sytuacja wygląda inaczej. Śmieciarka nie przesypuje tych odpadów, tylko musi obowiązkowo jechać wprost do RIPOK-a.


Kiedy odbierane są odpady?


Harmonogramy odbioru odpadów oraz inne przydatne informacje zamieszczone są na stronie urzędu miasta. Mieszkańcy mają także możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji EcoHarmonogram, która wyszukuje rozkład wywozu odpadów według wybranego adresu oraz dostarcza niezbędnych informacji potrzebnych do prawidłowego sortowania odpadów.

Harmonogramy odbioru odpadów oraz inne przydatne informacje znajdziecie także TUTAJ.
 

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Portal Samorządowy/Redakcja/fot. FB Krzysztof Mejer

Zobacz także

Komentarze (46)    dodaj »

 • Rudziann

  Sam pan Krzysztof Majer powinien sam iść na dywanik dotyczących śmieci przy kamienicach szczególnie w Rudzie śląskiej a także jak koszona jest trawa gorzej to wygląda niż te śmieci na działkach

 • zxc

  działki do likwidacji! najwięksi syfiarze miasta ruda!

 • Mieszkanka

  Uwielbiam komentarze osób, które nie maja nic wspólnego i nic nie wiedza na dany temat, ale musza się wypowiedzieć. Działkowiec płaci za wywóz smieci tak jak ci na osiedlach, ba 90% działkowców to mieszkańcy osiedli, wiec swoje smieci mogą wyrzucać czy na osiedlu czy na ogródkach. Nic nikomu jakie on ma smieci, bo to nie ma totalnie nic do sprawy. Dlaczego firma nie wywozi smieci? Bo za bardzo śmierdzą, bo za ciężkie czy akurat im się nie chce? Firma, która dostała takie pieniądze ma wywozić smieci, bo to jest ich praca. Pracując na kasie, kasjerka nie może sobie wybierać klientów których obsłuży a których nie, wiec co to za podwójne standardy? Widać wiec, ze winę ponosi firma. W drugiej linii wine ponosi um, bo to oni nie potrafią wybrać dobrej TANIEJ firmy, która PRACUJE, a nie ze wybiera sobie co jej pasuje. Na miejscu pana mejera to ugryzlabym się w jezyk, bo to WSTYD co osoba tak wysoko postawiona mówi i „robi”. Jest pan parodia polityka, już dzieci z podstawówki są mądrzejsze.

 • ja

  bredzisz kobieto. działkowicze to najwięksi śmieciarze rudy, nie potrafią segregować, wyrzucają wszystko bele gdzie, będziecie płacić kary i mam nadzieję, że bardzo duże!!

 • Dzialkowiczka

  Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka buraku. Dużo ludzi spoza działkowiczów podrzucają tam śmieci i odpady nie mając ogródka.

 • Mieszkanka

  Sam bredzisz. Nie wiesz w ogóle o czym mówisz. Jakie segregowanie? Na większości działek nie ma koszy ma segregacje. Czasem zdarzy się, ze jest osobny na papier lub plastik, a tak to są same duże czarne plastikowe kontenery lub duże metalowe. Na nich nie ma NIC napisanego o segregacji. Działkowicze również płaca za wywóz smieci, wiec zasranym obowiązkiem śmieciarzy jest wywóz tych smieci. Jeśli firma się stawia i nie chce wykonać swojej roboty, to miasto powinno coś z tym zrobić. A tu wszyscy umywają ręce i każdy ucieka od odpowiedzialności. Niby dorośli ludzie, a jednak dzieci. Wracając do twojego debilnego komentarza. Coś ci się pomyliło w tym małym móżdżku. Na pewno działkowcom jest na rękę wyrzucać wszystko za płot żeby mieć więcej much i smrodu, na pewno! Rozumiem takie myślenie gdyby to dało się jakos wytlumaczyc, ale się nie da! Powiem jeszcze jedno. Najbardziej cwani to są mieszkańcy domów jednorodzinnych. To ONI palą wszystko co popadnie. To ONI podrzucają smieci na osiedla czy działki. To ONI wyrzucają smieci do lasu. Bo oni musza segregować, a jak każdemu nie chce się im. Wiec zamiast pisać oszczerstwa zamknij r*j i się ogarnij typie.

 • ja

  dalej bredzisz kobieto! po pierwsze ludzie co wywożą smieci to nie smieciarze! wiecej szacunku do ludzi pracy! i nie nie jest ich obowiazkiem wywozenie smieci w takiej postaci jakiej sa na dzialkach! dzialkowicze maja segregowac i sa na wiekszosci dzialek do tego przeznaczone pojemniki! jesli ich nie ma to wystarczy zadzwonic i przywioza w czym problem? I nie nie mozna mieszac smieci komunalnych z gabarytami biomasa itd bo na ripoku po prostu taką smieciarke wyrzuca bo nie przyjma tak zmieszanych smieci! widac kobieto malo wiesz o smieciach ale co sie dziwic jak dzialkowcy widza czubek wlasnego nosa tylko...

 • zaś jo

  To ty chyba miyszkosz ciu...na Lipinach bo w Rudzie ludzie jakoś inaczyj do tego sie bierom. Szkoda żę ino widzisz to na działkach. Przejedź się i obejrzij jak wyglądo chasiok przy cmyntorzu na Porębskiej.Tam się ciu... nie pokazują żeby popyszczyć na gospodorza.

 • Mieszkanka

  No i wyszło szydło z wora. Sam właśnie pokazałeś, ze widzisz swój czubek nosa ŚMIECIARZU. To jest twoja robota i masz ja wykonać, a nie wybierać sobie. Ciebie nie obchodzi sytuacja działkowców, wiec nie dziw się, ze i oni maja w [...]ie to co myślą hasiokarze. Nie podoba się praca? To zmień! Droga wolna, ale nie utrudniaj życia innym. Ani nie wal bajkami jak to te smieci są pomieszane, bo nie są! Gabaryty leżą pod hasiokami, a w hasiokach są zwykle worki ze śmieciami. Jedyna różnica jest taka, ze przez super terminowość firmy to te hasioki są wypełnione po brzegi. Ciekawe dlaczego? Może dlatego ze jest sezon, są wakacje, a zmieści wywożą raz na 2 tygodnie? Otwórz oczy człowieku, chociaż moze przez smród własnej roboty już nic nie widzisz i nic nie czujesz. Ogarnij się i zabierz się za robote „CZŁOWIEKU PRACY”

 • boluś

  Prezydent czy prezydencik? A może po prostu dęty balonik który nie radzi sobie z problemami miasta? I stale kombinuje jak sobie ugotować rosołek na naszych kościach. Kolejne CUDOWNE UKŁADOWE DZIECIĘ lokowane na Śląsku w celu zarządzana tubylcami.

 • n4u

  cwaniaki deklarują mało to wywozy są rzadkie, a potem albo podrzucają na śmietniki z bloków albo mają górę jak na zdjęciu ... Działkowicze nie mają wcale samego bio ... Im powinno zwiększyć opłaty a nie takiemu co w bloku mieszka z kuchnią 1,5m^2 ...

 • Rudzianka

  A zobaczcie co robią mieszkańcy bloków przy ulicy Objazdowej, podrzucają do smietnikow przy ulicy Wojska Polskiego swoje śmieci bo swoje śmietniki mają zamknięte na klucz, to skandal a potem śmietniki toną w przepelnieniu, wescie się w końcu za tych blokowiczow z Objazdowej nr 17, 15 i 13

 • Prawdziwy hanys.

  Sami byliście włącznie z vice przeciwko budowie spalarni to teraz macie...

 • mieszkaniec-wyborca

  Niech vice zajmie się terenami zielonymi tzw. nieużytkami miasta, bo są miejsca, że w tych miejscach są dzikie wysypiska! ROD to trochę inny świat fakt, z drugiej strony jak już są pojemniki do segregacji to zazwyczaj jest to jedna wystawka na 200 ogrodów! Bez problemu mają ci co korzystają z ROD w pobliżu śmietników z jakiegoś domu mieszkalnego, ustawą jest tak "genialna" że śmieci można wrzucić do kubła dowolnego. Więc mieszkaniec nie może nic. Bo w sumie też fakt nikt mi nie zabroni wyrzucać moje śmieci np pod moim budynkiem mieszkalnym. Mejerowi marzą się kary..... Może publiczna chłosta? Miasto ogólnie w tym temacie postępuje jak niewidomy we mgle, tak naprawdę nie wiadomo co jest dobre a co nie, jak chciano budować spalarnię, to obecna Prezydent szła jak żabka po głowach protestujących, po czym sama chciała budować?! I być tu mądry....

 • mM

  Ogródki przy Marakanie - odpicować laube a śmieci yeb za płot. Wstydzcie się!

 • życie bez RODów

  RODy do likwidacji!!!!!!!!!!!!!

 • Dzialkowiczka

  Takie buractwo jak ty powinno się likwidować!!!!!!!!

 • Dzialkowiec

  Łeb sobie zlikwidouj

 • kaziol

  Niech się Krzysztof Mejer rozejrzy jak w naszym mieście wyglądają tereny zielone jeszcze nigdy tak zaniedbane nie były.

 • No co to jest?

  Dokładnie!!! Trawsko po skoszeniu na kupie potrafi leżeć w nieskończoność i śmierdzieć po jakimś czasie z kilometra! Po wywiezieniu takiej kupy gnoju, trawa w takim miejscu wypalona i zgniła do gołej ziemi! W tym UM są jacyś inspektorzy nadzoru, którzy robotę od zatrudnianych przez UM firm, odbierają!?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.