Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przy budynkach wielorodzinnych pojawiły się pojemniki na odpady ulegające biodegradacji

  • Dodano: 2019-07-05 06:30, aktualizacja: 2019-07-05 07:28

Przy budynkach wielorodzinnych w Rudzie Śląskiej pojawiły się brązowe pojemniki na odpady ulegające biodegradacji.

To efekt ujęcia w podpisanej niedawno nowej umowie na odbiór odpadów komunalnych wymogów zawartych w rozporządzeniu ministra środowiska.

Już wcześniej takie pojemniki stosowane były w zabudowie jednorodzinnej

Rozporządzenie ministra środowiska, wprowadzające obowiązek selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji obok papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych, obowiązuje od 1 lipca 2017 roku. Jednak umowy obowiązujące już w czasie wejścia w życie rozporządzenia zachowały ważność maksymalnie do 2021 roku. Dotyczy to m.in. Rudy Śląskiej. Poprzednia umowa obejmowała lata 2017-2018, podpisana niedawno nowa jest już zgodna z rozporządzeniem – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W ten sposób na osiedlach oprócz niebieskich pojemników na papier, zielonych na szkło oraz żółtych na metale i tworzywa sztuczne stanęły brązowe pojemniki z napisem „bio”.

Należy tu wrzucać odpady ogrodowe, np. chwasty, liście, trawę, rośliny, ziemię do kwiatków, rozdrobnione gałęzie, odpady po owocach i warzywach, stałe resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, skorupki z jajek, łupiny orzechów, fusy z kawy, herbaty wraz z filtrami papierowymi czy odpady po domowych pupilach, np. trociny i siano – wylicza Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Nie powinny tu natomiast trafiać płynne resztki jedzenia, resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego, np. odpadki z mięsa, kości, ryb, żywność przetworzona w wyniku gotowania, smażenia, itp.), psie odchody i ż wirek po kotach – dodaje.

Przypomnijmy, że inne zmiany wprowadzone wraz z podpisaniem nowej umowy, tym razem wynikające z nowelizacji Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, to obowiązek wsypywania popiołu i żużlu z palenisk domowych do oddzielnych pojemników oraz zniesienie rozdziału segregacji na szkło bezbarwne i kolorowe. Harmonogramy odbioru odpadów oraz inne przydatne informacje zamieszczone są na stromnie http://www.rudaslaska.pl/nowe-zasady-odbierania-odpadow-komunalnych.

Pobierz aplikację EcoHarmonogram

Mieszkańcy mają także możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji EcoHarmonogram, która wyszukuje rozkład wywozu odpadów według wybranego adresu oraz dostarcza niezbędnych informacji potrzebnych do prawidłowego sortowania odpadów.

W 2018 roku w Rudzie Śląskiej zebrano prawie 58 tysięcy ton śmieci, w tym ponad 38 tys. ton odpadów zmieszanych. W tym okresie wysegregowano ponad 797 t papieru i tektury, ponad 1436 t opakowań z tworzyw sztucznych, 5,5 t opakowań z metali, 1,5 t opakowań wielomateriałowych, ponad 1471 t szkła, ponad 5916 t gruzu oraz 6229 t biomasy. Do tego dochodzą jeszcze m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, a także elektroodpady czy baterie i przeterminowane leki.

Warto przypomnieć, że co roku zwiększają się wymagane poziomy recyklingu odpadów w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. W 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji, próg ten wynosił 12%. Do 2017 r. co roku zwiększał się o 2%, w 2017 r. osiągnął więc 20%. Od 2018 r. poziom wymaganego recyklingu co roku rośnie o 10%. W 2018 r. trzeba więc było wysegregować 30% tych odpadów, w 2019 roku 40%, a w 2020 roku aż 50%. Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio 12,08% w 2013 r., 14,52% w 2014 r., 16,36% w 2015 r., 19% w 2016 r., 20% w 2017 r., 30% w 2018 r.

W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w setkach tysięcy złotych – podkreśla Krzysztof Mejer.

Komentarze (7)    dodaj »

  • hal

    Proponuję też zamknąć śmietniki i klucze wręczyć mieszkańcom, żeby skończyło się robienie ,,segregacji'' na - ,, zdobycze '' i śmieci.

  • Lol

    Mi się już pojemniki w kuchni nie mieszczą. Co będzie następne ? Segregacja na butelki brązowe i zielone ?

  • ja

    a przy ogrodkach kiedy beda takie ?

  • Józef

    Podstawiono pojemniki na osiedlu i zamiast je zamknąć w placykach gospodarczych, stoją na zewnątrz. Efekt jest taki, że każdy tam wrzuca co chce, również z zewnątrz. Wystarczyło przed postawieniem, żeby zrobić akcje informacyjną na kl. schodowych lub wrzucić info do skrzynek, co tam wrzucać (naklejka z kontenera już została zerwana). Szkoda, ale "ludź" jest leniwy i wrzuca tam nawet kartony i plastiki, podczas kiedy obok stoi segregacja, zwracając uwagę słyszysz...płace za śmieci to będę wrzucał gdzie chce...a tobie h....do tego. Ot naród mądry, ale ludzie...….

  • ruda

    Czy w torebkach foliowych resztki jedzenia można wyrzucać? Jeśli nie, to w czym?

  • Emeryt

    Napiszcie czy można tam wrzucać stare pieczywo ! Mieszkańcy wieszają pieczywo na pojemnikach dla odpadów zmieszanych , na płocie śmietnika ,na kaloryferach klatek schodowych ! Czy pieczywo nie powinno być ujęte jako pierwsza pozycja na liście ? Chyba tego mieszkańcy wyrzucają najwięcej . Ja pieczywa nie wyrzucam ale denerwuje mnie to marnotrawstwo pieczywa ,które obserwuję .

  • Rytu

    Właśnie to zostawianie na boku ma służyć temu by ktoś jeszcze to pieczywo wykorzystał.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również