Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kupa wstydu. Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

 • Dodano: 2019-04-29 10:45, aktualizacja: 2019-04-29 22:53

Oznaki wiosny w mieście? Psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na rudzkich ulicach. Jak mówi jednak Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej - świadomość mieszkańców z roku na rok jest coraz większa.

Mamy XXI wiek, a moje osiedle wyglądało po zimie jak pole minowe. Nie rozumiem postępowania właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie innych ludzi oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak pierwotniaki czy larwy licznych pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy - mówi pani Anna z Bielszowic.

Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby. Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Ruda Śląska w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, zieleńcach, skwerach i w parkach. Postanowienie to nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących.

– Jeżeli chodzi o zachowanie obowiązków związanych z wyprowadzaniem psa i sprzątaniem po nim nieczystości, w ubiegłym roku ujawniliśmy 293 takie przypadki, w tym wręczyliśmy 151 mandatów, 128 osób zostało pouczonych, a 14 wniosków o ukaranie skierowaliśmy do sądu – mówił Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Jednak z naszego doświadczenia mogę powiedzieć, że świadomość właścicieli psów się zwiększa. Wiele osób sprząta po swoich pupilach. Niestety zdarzają się jeszcze osoby, które mimo pouczeń nadal nie stosują się do obowiązującego prawa. W takich przypadkach strażnicy wystawiają mandaty - dodaje.

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Przypomnijmy, że miasto co roku zakupuje biodegradowalne worki na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz urzędu miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Tylko w tym roku przygotowano do wydania 700 tys. sztuk takich torebek. I tyle samo woreczków mieszkańcy odebrali w roku ubiegłym, podczas gdy np. w 2008 r. zużyto ich tylko 41 tys. Psie odchody zawinięte w woreczek można wrzucać do każdego z przyulicznych koszy.

Zobacz także

Komentarze (54)    dodaj komentarz »

 • Paaulina

  Jeszcze parę lat temu ludzie prawie nie sprzątali po swoich pupilach. Teraz widzę, że coraz bardziej się to zmienia, Fajnie, że pojawiają się w miastach dystrybutory oraz woreczki na psie odchody. Ja używam woreczków foliowych, które są biodegradowalne i same się rozkładają - nawet nie wiedziałam, że takie istnieją:) Są przystępne cenowo, ja z reguły zakupuje je tutaj: https://www.eko-arkady.pl/woreczki-na-psie-odchody-pucek-300-szt-dostawa-bezplatna-p-1639.html

 • Paulina2

  ...właśnie, skoro miasto wymaga sprzątania to zapewnia worki (torebki) na odchody i to jest super, ale gdzie jest straż jak pijani leją pod drzewami bo ich ciśnie !!!??? cały czas uczono w szkole, że trawa jest dla zwierząt, a ludzie nie mogą po niej chodzić bo niszczą...;)))

 • mysliciel

  sprzątam po swoim psie i jestem z tego dumny

 • Paulina1

  Nie mam psa, ale psie kupy nigdy mi nie przeszkadzały. Natomiast jeśli chodzi o estetykę to niestety przechodnie (szczególnie w moim rodzinnym Mielnie w czasie wakacji) też ładnie nie wyglądają i trzeba na nich patrzeć...Natomiast zastanawia mnie DLACZEGO nie nakłada się dodatkowych opłat dot. ścieków na kobiety, które biorąc tabletki antykoncepcyjne wydalają wraz z moczem estrogeny do kanalizacji, która odpływa do wiadomego miejsca? Aktualnie ścieki kanalizacyjne nie są w stanie oczyścić wody z tego hormonu. Przecież te kobiety zatruwają środowisko naturalne i wodę, którą używamy? Napisałam to na serio?Dlaczego jest nakaz sprzątania po psie, a po kocie już nie (gdy widać, że jest kogoś i jest wychodzący)? Tylko mały % kotów zakopuje odchody, bo nie mają gdzie tego zrobić - w miastach praktycznie sam beton.Dlaczego ludzie są hojrakami względem osób, które nie sprzątają po swoich pupilach kupy, ale już pijanemu nie zwrócą uwagi?Z jakiej racji miasta pozwalają otwierać tak dużo sklepów monopolowych i dają dużo koncesji na alkohol oraz papierosy? Ktoś z piwem w ręce, czy palący fajkę też wygląda paskudnie i odtrąca na sam widok? Gdzie tutaj względy estetyczne?Ludzie to jednak krety**, którzy przez dyletantyzm patrzą na to co jest modne, a nie ważne...

 • Łukasz

  Najpierw niech miasto zadba o to by po chodnikach dało sie chodzić. Większość chodników na frynie np. w okolicach basenu, albo do nikąd nie prowadzi, albo urywają je idiotycznie zrobione parkingi lub jak na ul. Szymały 1 i Ratowników 9 jakieś [...]e autami blokują cała szerokość chodnika

 • Karina

  Ja sprzątam po swoim psie, ale więcej koszy na śmieci by się przydało bo szlak mnie jasny trafia jak przez pół fryny muszę iść z pełnym workiem. Nie raz byłam świadkiem gdzie straż miejska siedziała w samochodzie a pies od starszej pani nawalil na chodnik. Pani jak nigdy nic odeszła nie sprzątając. Moja reakcja nic nie dała a strażacy miejscy nic z tym faktem nie zrobiła.

 • n4u

  Widzisz że nie sprząta, albo bez smyczy (te małe są bardziej niebezpieczne niż te duże) - zdjęcie i na straż miejską, a pouczeń nie powinno być wcale w tym wypadku.Ewentualnie zróbmy akcję zbierania psich odchodów, później będziemy je zostawiać na wycieraczkach właścicieli.

 • Idol

  Sprzątam po psie, ale gdzie wyrzucić odchody?Do kosza przy ławkach? Potrzebne są soecjalne kosze na psie odchody.

 • olsztynianka

  Od kilku lat mieszkam w NYC i tutaj ludzie nie mają problemu ze sprzątaniem po swoich pupilach. Człowiek śmiało idzie po trawniku, bo nie boi się wdepnąć w niespodziankę.

 • turystka

  Tak ma Pani rację bo byłam 10 lat temu w Kołobrzegu tam też właściciele czworonogów sprzątali ich odchody. Jakoś w innych częściach Polski ludzie są bardziej kulturalni i odpowiedzialni za swoich pupili.

 • Ala

  To świadczy tylko o kulturze osobistej. Albo się ją ma albo nie.

 • Hans

  Ja też mam psa i niewyobrażam sobie żeby po nim nie posprzątać. Jak ludzie mają sprzątać skoro nie mają zwykłej kultury osobistej? Idzie taki/taka i udaje że nie widzi, że jego/jej pies właśnie s...r...a a g..ó..w..n..a same się posprzątać. ŻENUJĄCE.!!!

 • Cielak

  Ja sprzątam i żyję! I żyje też w zgodzie z sąsiadami i swoim sumieniem.

 • Dolas

  To że trzeba sprzątać po swoim psie jest proste, ale dla ludzi mądrych.

 • eko

  Czystosc porzadek nawyk zdomu wyniesiony,dawniej na Sląsku było to szanowane młodym wpajane.

 • Pankracy

  Ja nie sprzątam i nie będę. Deszcz spłucze. Trzeba dbać o środowisko - woreczki foliowe je zanieczyszczają a dorodna kupa to dobry nawóz. Nie widzę sensu sprzątania, mi to nie przeszkadza a kupę na chodniku zawsze można ominąć...

 • Jo

  To bedziesz prać ludziom buty dałnie

 • no comments

  The bill.

 • Iza

  To po co w ogóle wyprowadzasz psa,niech ci sro na środku izby

 • flejtuchy

  Niektórzy nie wychodzą na spacer z psem wolą jak załatwia swoje potrzeby na balkonie.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.