Wiadomości z Rudy Śląskiej

Małgorzata Kubela to "Lady D., czyli Dama z Niepełnosprawnością Rudy Śląskiej 2021 roku"

  • Dodano: 2021-06-27 13:30

Małgorzata Kubela została "Lady D. Rudy Śląskiej 2021 roku", a Joanna Deda otrzymała wyróżnienie w tym wyjątkowym konkursie. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest w ramach Konkursu "Lady D. im. Krystyny Bochenek" i trafia do kobiet, które są aktywne społecznie, mimo że borykają się z osobistą niepełnosprawnością. Rudzianki odebrały laury z rąk pomysłodawcy Konkursu, senatora Marka Plury.

- Bardzo się cieszę z przyznanego mi tytułu, bo jest podsumowaniem mojej pracy w stowarzyszeniu – mówiła Małgorzata Kubela. - Takie chwile, kiedy ktoś docenia moją pracę, są wzruszające i nadają sens temu, co robię – dodała.


Małgorzata Kubela - "Lady D. Rudy Śląskiej 2021"

Laureatka tytułu od wielu lat organizuje liczne akcje społeczne, integracyjne i samopomocowe, mimo niepełnosprawności własnej i dwójki swoich dzieci, które cierpią na rzadki zespół Lawrence’s-Moona-Biedla. Swoją działalność na rzecz innych niepełnosprawnych rozpoczęła w latach 90., kiedy wraz z innymi mamami zorganizowała  Klub dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej. W 1994 roku, wraz z Elżbietą Wolną i Renatą Klasik, założyła Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja", którego celem jest wzajemne wspieranie się jego członków w działaniach opiekuńczych, terapeutycznych czy rehabilitacyjnych. 

– Jestem niezmiernie szczęśliwa, że praca, zaangażowanie, a przede wszystkim wielkie serca tych dwóch rudzianek zostały dostrzeżone w szerszym gronie. Mam okazję od lat współpracować ze Stowarzyszeniem Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja", jak i rudzkim kołem Polskiego Związku Niewidomych, w których działają laureatki, więc wiem, jak wiele robią dla innych, mimo że same borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Ich siła, energia, optymizm są dla mnie wzorem i dowodem, że każdą przeszkodę można pokonać i nigdy nie należy się poddawać. Cieszę się też, że Konkurs "Lady D.", czyli Dama z Niepełnosprawnością, miał swoją rudzką edycję. To cenna inicjatywa senatora Marka Plury pokazująca, że każdy, bez względu na stan zdrowia, może zmieniać świat na lepszy - napisała Anna Krzysteczko, zastępca Prezydent Miasta ds. społecznych.

"Nadzieja" nadal niesie wsparcie osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. W stowarzyszeniu prowadzona jest muzykoterapia i hipoterapia, organizowane są turnusy rehabilitacyjne, wycieczki i spotkania integracyjne. Funkcjonuje klub wsparcia psychologicznego, organizowane są ciekawe zajęcia i warsztaty, a także spotkania integracyjne, pikniki czy festyny.


Jadwiga Deda została uhonorowana przez Kapitułę wyróżnieniem

Jadwiga Deda, której Kapituła nadała wyróżnienie w Konkursie "Lady D. Rudy Śląskiej 2021", od blisko 25 lat aktywnie działa w rudzkim kole Polskiego Związku Niewidomych. Niesie pomoc koleżankom i kolegom, mimo iż sama takiej pomocy potrzebuje ze względu na dysfunkcję wzroku i rąk. W imieniu laureatki nagrodę odebrała Maria Stankowska, członek zarządu rudzkiego koła PZN. Warto przy okazji dodać, że w tym roku Śląski Oddział Polskiego Związku Niewidomych, który zrzesza 32 koła terenowe i ma ok. 5 tys. członków, obchodzi 70-lecie działalności.


Konkursu "Lady D. im. Krystyny Bochenek"

Konkurs "Lady D." organizowany jest od 2002 roku, a od 2012 roku nosi imię Krystyny Bochenek, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Konkursowej. Tytuły i wyróżnienia przyznawane są w dwóch obszarach: kategorii głównej, obejmującej karierę zawodową, aktywność społeczną, twórczość artystyczną, sport i dobry start (kategoria skierowana do młodych osób realizujących swoje aspiracje i marzenia) oraz kategorii poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu.

- Ideą konkursu jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych – opisuje inicjatywę Marek Plura, senator RP i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Inicjatywa ma również zwiększyć świadomość społeczną na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny. 

- Najważniejszym elementem tego konkursu jest to, żeby kandydatki, zgodziły się w nim uczestniczyć i pozwoliły pokazać się szerszemu gronu, niż na co dzień – podkreśla Marek Plura. – A przecież te panie promieniują optymizmem, nadzieją, wiarą w drugiego człowieka i w to, że zawsze warto, mimo wszystko – dodaje.

Marek Plura od wielu lat aktywnie działa i inicjuje akcje na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest senatorem, wcześniej pełnił funkcję posła na Sejm VI i VII kadencji, a następnie deputowanego do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Został uhonorowany tytułem MEP Awards 2019 dla najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna. Jest odznaczony Orderem Uśmiechu, laureatem konkursu Człowiek bez barier 2004 oraz Lodołamacze. Warto dodać, że zainicjował również ogólnopolski konkurs integracyjny dla młodzieży „Z taktem i uśmiechem”, który jest organizowany od 2009 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również