Wiadomości z Rudy Śląskiej

Małgorzata Kubela to "Lady D., czyli Dama z Niepełnosprawnością Rudy Śląskiej 2021 roku"

  • Dodano: 2021-06-27 13:30

Małgorzata Kubela została "Lady D. Rudy Śląskiej 2021 roku", a Joanna Deda otrzymała wyróżnienie w tym wyjątkowym konkursie. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest w ramach Konkursu "Lady D. im. Krystyny Bochenek" i trafia do kobiet, które są aktywne społecznie, mimo że borykają się z osobistą niepełnosprawnością. Rudzianki odebrały laury z rąk pomysłodawcy Konkursu, senatora Marka Plury.

- Bardzo się cieszę z przyznanego mi tytułu, bo jest podsumowaniem mojej pracy w stowarzyszeniu – mówiła Małgorzata Kubela. - Takie chwile, kiedy ktoś docenia moją pracę, są wzruszające i nadają sens temu, co robię – dodała.


Małgorzata Kubela - "Lady D. Rudy Śląskiej 2021"

Laureatka tytułu od wielu lat organizuje liczne akcje społeczne, integracyjne i samopomocowe, mimo niepełnosprawności własnej i dwójki swoich dzieci, które cierpią na rzadki zespół Lawrence’s-Moona-Biedla. Swoją działalność na rzecz innych niepełnosprawnych rozpoczęła w latach 90., kiedy wraz z innymi mamami zorganizowała  Klub dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej. W 1994 roku, wraz z Elżbietą Wolną i Renatą Klasik, założyła Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja", którego celem jest wzajemne wspieranie się jego członków w działaniach opiekuńczych, terapeutycznych czy rehabilitacyjnych. 

– Jestem niezmiernie szczęśliwa, że praca, zaangażowanie, a przede wszystkim wielkie serca tych dwóch rudzianek zostały dostrzeżone w szerszym gronie. Mam okazję od lat współpracować ze Stowarzyszeniem Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja", jak i rudzkim kołem Polskiego Związku Niewidomych, w których działają laureatki, więc wiem, jak wiele robią dla innych, mimo że same borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Ich siła, energia, optymizm są dla mnie wzorem i dowodem, że każdą przeszkodę można pokonać i nigdy nie należy się poddawać. Cieszę się też, że Konkurs "Lady D.", czyli Dama z Niepełnosprawnością, miał swoją rudzką edycję. To cenna inicjatywa senatora Marka Plury pokazująca, że każdy, bez względu na stan zdrowia, może zmieniać świat na lepszy - napisała Anna Krzysteczko, zastępca Prezydent Miasta ds. społecznych.

"Nadzieja" nadal niesie wsparcie osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. W stowarzyszeniu prowadzona jest muzykoterapia i hipoterapia, organizowane są turnusy rehabilitacyjne, wycieczki i spotkania integracyjne. Funkcjonuje klub wsparcia psychologicznego, organizowane są ciekawe zajęcia i warsztaty, a także spotkania integracyjne, pikniki czy festyny.


Jadwiga Deda została uhonorowana przez Kapitułę wyróżnieniem

Jadwiga Deda, której Kapituła nadała wyróżnienie w Konkursie "Lady D. Rudy Śląskiej 2021", od blisko 25 lat aktywnie działa w rudzkim kole Polskiego Związku Niewidomych. Niesie pomoc koleżankom i kolegom, mimo iż sama takiej pomocy potrzebuje ze względu na dysfunkcję wzroku i rąk. W imieniu laureatki nagrodę odebrała Maria Stankowska, członek zarządu rudzkiego koła PZN. Warto przy okazji dodać, że w tym roku Śląski Oddział Polskiego Związku Niewidomych, który zrzesza 32 koła terenowe i ma ok. 5 tys. członków, obchodzi 70-lecie działalności.


Konkursu "Lady D. im. Krystyny Bochenek"

Konkurs "Lady D." organizowany jest od 2002 roku, a od 2012 roku nosi imię Krystyny Bochenek, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Konkursowej. Tytuły i wyróżnienia przyznawane są w dwóch obszarach: kategorii głównej, obejmującej karierę zawodową, aktywność społeczną, twórczość artystyczną, sport i dobry start (kategoria skierowana do młodych osób realizujących swoje aspiracje i marzenia) oraz kategorii poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu.

- Ideą konkursu jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych – opisuje inicjatywę Marek Plura, senator RP i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Inicjatywa ma również zwiększyć świadomość społeczną na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny. 

- Najważniejszym elementem tego konkursu jest to, żeby kandydatki, zgodziły się w nim uczestniczyć i pozwoliły pokazać się szerszemu gronu, niż na co dzień – podkreśla Marek Plura. – A przecież te panie promieniują optymizmem, nadzieją, wiarą w drugiego człowieka i w to, że zawsze warto, mimo wszystko – dodaje.

Marek Plura od wielu lat aktywnie działa i inicjuje akcje na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest senatorem, wcześniej pełnił funkcję posła na Sejm VI i VII kadencji, a następnie deputowanego do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Został uhonorowany tytułem MEP Awards 2019 dla najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna. Jest odznaczony Orderem Uśmiechu, laureatem konkursu Człowiek bez barier 2004 oraz Lodołamacze. Warto dodać, że zainicjował również ogólnopolski konkurs integracyjny dla młodzieży „Z taktem i uśmiechem”, który jest organizowany od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.